Miért jó ábrándozni?

2017.05.11.

Miért jó ábrándozni?

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nemrég úgy döntött, hogy biztonsági okokból nem engedi a mobiltelefonnál nagyobb elektronikus készülékek felvitelét a repülőgépre, amennyiben azok Észak-Afrika vagy a Közel-Kelet bizonyos országaiba repülnek. Erre válaszul Jordánia összeállított egy listát, hogy az utasok mivel töltsék el az idejüket egy hosszú repülés közben, ha nincs a kezük ügyében laptop vagy tablet.

Manapság az emberek nagy többsége el sem tudja képzelni az életét elektronikus eszközök nélkül, amelyeket folyton babrálhatnak. A jordánok viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy az emberek évezredek óta legszívesebben ábrándozni szeretnek, ami sokkal üdítőbb kikapcsolódás, mint a kütyük nyomogatása.

Tehát szánjunk időt arra, hogy csak saját magunkkal foglalkozunk. Kalandozzanak el a gondolataink, engedjük szabadjára képzeleteinket. Meglepő hatást váltunk ki ezzel, amit a tudományos kísérletek is igazolnak.

Egy 2012-ben végzett kutatás azt bizonyította, hogy ha elengedjük magunkat, sokkal kreatívabban tudjuk megoldani a problémáinkat. Az ábrándozás és a kreativitás között szoros összefüggés van. Albert Einsteinről és más kiemelkedő tudósról feljegyezték, hogy a legjobb ötleteik éppen akkor jutottak az eszükbe, amikor kikapcsolódtak, egészen más tevékenységekkel foglalkoztak. Például zuhanyzás vagy egy hosszú séta közben. Einstein akkor alkotta meg zseniális elméleteit, amikor a gyerekét tologatta babakocsiban.

Kutatások igazolták, hogy a képzelet szabadjára engedése felfrissíti a memóriát, az elraktározott tudás a felszínre tör, új összefüggések világosodnak meg, az érzelmek pedig szintén a kreativitást erősítik. Összegezve a tanulságokat: a jordánok csak jót akarnak azzal, hogy a 10-12 órás repülőúton az emberek semmi mással ne foglalkozzanak, hanem csak magukkal, és annyit ábrándozzanak, amennyi csak belefér az utazásba.  


Forrás: BBC