Miért veszélyes a dohányzás?

- Írta: Magyar Rákellenes Liga

Miért veszélyes a dohányzás?

A dohányfüst 4000 kémiai anyag keveréke, s ezek közül 400 bizonyítottan károsítja a szervezetet. Ilyen anyagok a kátrány, a ciánhidrogén, az ammónia, a szén-monoxid, a DDT, vagy a vinil-klorid.

A dohányzás következtében megkétszereződik, az érelmeszesedés, a trombózis, a szívinfarktus, az agyvérzés, az üszkösödő láb kockázata.
Hússzoros lesz a gégerák és tizenötszörös a tüdőrák gyakorisága. Minden ötödik dohányos szenved bronchitiszben, emfizémában, előbb vagy utóbb köhögéses, fulladásos panaszai lesznek.

Ezeknek a betegségeknek a következtében évente ötmillió ember hal meg, világszerte, s harmincezer Magyarországon. Ráadásul mintegy nyolc évvel hamarabb, mint ameddig nem dohányzóként élhetett volna!

A dohányzás következménye lehet az időskori vakság és a korai csontritkulás is. A cukorbetegség bizonyos típusa is összefügg a cigarettázással. A dohányzás árt a termékenységnek. A férfiaknál merevedési zavart és az ondósejtek károsodását okozza, a nőknél akadályozza a petesejt érését, korai menopauzát okozhat.

Különösen veszélyes az, ha egy várandós anya dohányzik. Ilyenkor nem csak a saját, de a magzata egészségét is károsítja. Spontán vetélést, korábbi szülést okozhat. Az újszülött kisebb súllyal, éretlenebbül jöhet világra. A magzati károsodások fejlődési rendellenességeket, később légzési panaszokat is okozhatnak. Nem betegség, de kellemetlen a dohányzás miatt gyorsan ráncosodó bőr, töredező haj és körmök, a gyorsan hulló fogak.

Miért olyan nehéz leszokni?

A dohány alkaloidája, a nikotin a felelős azért, hogy a dohányosok hozzászoknak a cigarettázáshoz és csak nagyon nehezen képesek leszokni. Ezt hívjuk nikotinfüggőségnek. Ez a kábítószer-függőséghez hasonlítható állapot, erősebb a heroin- vagy a kokainfüggőségnél is. Nehezíti a leszokást a pszichés függés is, amikor a dohányos alkalmakkor (pl. reggeli kávé mellett vagy ebéd után) rágyújt. Minél erősebb a nikotinfüggőség, annál nehezebb a leszokás. A cigaretta letételét követően megjelennek az ún. nikotinmegvonási tünetek. Ilyenek pl. a feszültség, a szorongás, az ingerlékenység, a koncentrációképesség csökkenése, a türelmetlenség, lobbanékonyság vagy a lehangoltság. A Ezek a tünetek megnehezítik mind a leszokni vágyó, mind a környezete életét. Fontos tudni, hogy ezek a tünetek 2-4 hé elteltével megszűnnek, tehát addig kell kibírni valahogy! Ehhez nyújtanak segítséget a különböző leszokási módszerek.

Mit nyer, aki leszokik?

Ha leszokik, évekkel meghosszabbítja az életét, s a hosszabb élete egészségesebb és élvezhetőbb lesz! A dohányzás abbahagyását követően szinte azonnal tapasztalhatók a leszokás kedvező hatásai. Az utolsó cigaretta elszívását követően:

  • egy órán belül csökken a vérnyomás és a pulzus,
  • egy napon belül csökken a szívinfarktus veszélye,
  • két napon belül megkezdődik a szén-monoxid kiürülése, újra érezni fogja az ízeket és illatokat,
  • egy héten belül könnyebb lesz a légzés, javul a fizikai teljesítőképesség,
  • egy hónapon belül javul a vérkeringés, könnyebb lesz a járás,
  • egy éven belül felére csökken a szív és érbetegségek kockázata,
  • öt éven belül feleződik a tüdőrák és más daganatok kockázata,
  • tíz-tizenöt éven belül a dohányzás okozta betegségek kockázata megközelíti a nem dohányzókét.

Az egészséges élet nyereségei mellett leszokást követően azonnal megszabadul egy káros és költséges szenvedélytől, több pénze marad. Nem árt a családjának a passzív dohányzás révén, kiváltja családtagjai, barátai, munkatársai elismerését. Kisebb lesz a veszélye annak, hogy a gyerekei is dohányozni fognak.

Hogyan lehet leszokni?

A legfontosabb az, hogy legyen meg a kellő elszántság a leszokni vágyónak! Nagyon akarja a leszokást, hiszen nincs olyan „csodaszer”, amely segítene akkor, ha gyenge az akarat! Ugyanakkor az is igaz, hogy közepes vagy súlyos nikotinfüggőség esetén szükség van segítségre is a leszokáshoz. Ilyen esetekben segítség nélkül csekély a sikeres leszokás esélye.

Módszerek leszokásra:

Gyenge függőség esetén saját elhatározás is elég lehet.

  • Beszéljük meg a családunkkal, a barátainkkal a leszokás szándékát.
  • Kérjük a segítségüket, türelmüket.
  • Kerüljük a dohányzók társaságát, a füstös helyeket.
  • Távolítsuk el a környezetünkből a dohányzásra emlékeztető tárgyakat (hamutartó, gyufa stb.), tisztítsuk ki a dohányfüstös függönyt.
  • Érdemes elmenni néhány napra kirándulni, nagyokat sétálni!


Közepes vagy súlyos függőség esetén érdemes egy szakember segítségét kérni.

  • A legegyszerűbb, ha megkérdezzük a háziorvosunkat, vagy a tüdőgondozó szakorvosát.
  • Ilyenkor is ajánlottak azok az”óvintézkedések”, amelyek a gyenge függőség esetén segíthetnek.
  • Emellett azonban gyógyszeres támogatásra is szükség lehet.
  • Három hónapos leszokási program során többször is találkozunk az orvossal, megbeszéljük a tapasztaltakat. Azt azonban el kell fogadnunk, hogy a leghatékonyabb módszerekkel is csak minden harmadik leszokási próbálkozás sikeres.
  • Ne csüggedjünk, kíséreljük meg újra a leszokást.

 

SIKERÜLNI FOG!

 

Milyen készítmények segíthetnek a leszokásban?

Nikotinpótló készítmények

A megvonási tünetek enyhítésének érdekében a cigaretta letevését követően három hónapon keresztül csökkenő dózisban nikotint kutattunk a szervezetbe. Ez a nikotin kevesebb, mint amit a dohányosok magukba szívnak, és nem mérgezik a szervezetüket a többi káros kémiai anyaggal.

Nikotinmentes készítmények:

Ezek a gyógyszerek a központi idegrendszerben hatva csökkentik a nikotin kiváltotta jóérzést és megelőzik az erős megvonási tünetek kialakulását.

 

www.rakliga.hu