Milyen magvakat együnk?

- Írta: dr. Tulok István, táplálkozástudós

Milyen magvakat együnk?

A magok ősidők óta jelenős szerepet játszanak az ember táplálkozásában. Ennek magyarázata, hogy élvezeti értékük mellett mindegyikőjük gazdag tápanyagtartalmú, hiszen a növények fejlődésének kezdeti szakaszában, csírázáskor a magok biztosítják a kifejlődő növény tápanyag szükségletet.

Napjaink táplálkozási szokásainak lassú, de örvendetes átalakulására jellemző, hogy egyre többen igénylik a természetes életmódot és étrendet. A magok rendszeres fogyasztása és beillesztése táplálkozási szokásainkba, csak akkor válhat tudatossá, ha ismerjük legfontosabb összetevőiket, és azok biológiai, élettani hatásait is. Mennyiségileg a táplálék fehérje, szénhidrát és zsírtartalmát nem a magokból fedezzük, viszont a makro- és mikroelemeket, valamint a vitamin szükségleteink jelentős részét a magvak képesek biztosítani.

Makroelemek a nátrium, a kálium, a kalcium, a foszfor, a magnézium, és a kén, amelyekből naponta grammnyi, vagy több grammnyi mennyiséget kell fogyasztani. A szervezetben is többgrammnyi mennyiség található belőlük.

Kalciumigény: csontosodás, növekedés, terhesség, stressz, lábadozások.
Előfordulás: mák, mogyoróbél, szójabab, dióbél, bab, borsó, lencse kukorica.

Magnéziumigény: ingerlékenység, izomgyengeség, csontosodás, szívizom gyengeség, vérkoleszterinszint emelkedés.
Előfordulás: szójabab, zab, búza, rozs, kukorica, mák, napraforgó, mandula, mogyoró, dió, szárazbab, borsó, lencse.

Foszforigény: kalciummal és a magnéziummal együtt a csont szilárdságát biztosítja, a kémiai energiatermelés az ATP szintézis és raktározás alkotóeleme.
Előfordulás: mák, pörkölt mogyoró, mandula, dió, szójabab, szárazbab, száraz borsó, száraz lencse, buris és köles.

Kénigény: a fehérjeszintézis biztosítása, a hasnyálmirigy működés normalizálása, a petefészek, a here sorvadásának megakadályozása, májkárosodás megelőzése.
Előfordulás: tarkabab, lencse, szójabab, búza, földimogyoró, mák.

Káliumigény: szöveti elem, a sejtek belsejében van, enzim és hormonfolyamatokat is irányít, a szívműködés élettani ingere, a test mozgékonyságának rugalmasságának fenntartásában játszik kiemelt szerepet. A káliumhiány izomgyengeséget, szívizom elhalást, magas vérnyomást okoz.
Előfordulás: száraz borsó, lencse, szója, dió, mák, mogyoró, pörkölt tökmag, napraforgómag, mandula, gesztenye, zab, rozs, búza.