Mire jó az akupunktúra?

2012.01.06.

Mire jó az akupunktúra?

Manapság egyre többen érdeklődnek a természetes gyógymódok iránt. Sokan azonban nem tudják eldönteni, hogy melyik módszert, vagy eljárást válaszszák, mert nem ismerik igazán ezeket. Ebben kívánok egy kis segítséget nyújtani a kedves olvasónak, a távol-keleti gyógymódok közül hazánkban talán leginkább elterjedt akupunktúra rövid ismertetésével.

A hagyományos kínai orvoslás szerint az egészség azt jelenti, hogy harmonikus a szervezet energiakeringése. Ez az energia a qi (ejtsd csi), amit mi életerőnek, nevezünk. A qi az úgynevezett meridiánokban (energiacsatornákban) kering, és bármilyen akadályoztatása betegséghez vezet. Az akupunktúra képes megszüntetni az energiaeloszlás zavarát, és az energiát a megfelelő helyre terelni. Ezzel tulajdonképpen segíti a szervezetet saját működésének helyreállításában.

Az akupunktúra reflexterápia, ami annyit jelent, hogy a testnek a meridiánokon elhelyezkedő meghatározott pontjain beszúrt tűkkel a pontokhoz tartozó szervekre, vagy akár szervrendszerekre lehet hatni. Ez a hatás lehet idegi, hormonális, izomlazító, az ereket, vagy esetleg az egész immunrendszert aktiváló jellegű.

Bizonyos pontok élénkítik, energiával töltik fel a csatornát, illetve a hozzátartozó szervet, mások nyugtató, illetve lecsapoló hatást fejtenek ki, megint mások a harmonizálást szolgálják.

Az aku­punk­tú­ra te­rá­pi­ás fel­hasz­nál­ha­tó­sá­ga igen szé­les ská­lán mo­zog:

  • moz­gás-, és ideg­rend­sze­ri fáj­da­lom­tü­ne­tek,
  • al­ler­gi­ás be­teg­sé­gek,
  • hor­mo­ná­lis prob­lé­mák,
  • szív-, és ke­rin­gé­si za­va­rok, vér­nyo­más-prob­lémák,
  • sza­po­ra pul­zus, gom­bóc­ér­zés,
  • ide­ges gyo­mor­pa­na­szok, szék­re­ke­dés, IBS,
  • bi­zo­nyos bőr­be­teg­sé­gek,
  • nő­gyógy­ásza­ti pa­na­szok,
  • uro­ló­gi­ai, és sze­xu­á­lis prob­lé­mák,
  • test­súly­csök­ken­tés,
  • do­hány­zás­ról va­ló le­szok­ta­tás.

Vannak azonban ennek a módszernek is ellenjavallatai, ilyenek a lázas állapotok, a szervezet kimerült öngyógyító képessége, a súlyos idegrendszeri károsodás, valamint természetesen az akut sebészi beavatkozást igénylő kórképek.

A kezelés általában a testen, vagy a fülön zajlik, de bizonyos esetekben a fejbőrön is végezhető. Többnyire rozsdamentes acélötvözetből készült tűket használnak, de ma már ismert az ún. lézerakupunktúra, ahol tű helyett lézerfényt alkalmaznak. A terápia így felszínesebb, de kevésbé fájdalmas, ezért kisgyermekek is jól tűrik.

Rendszerint a kezelés fekve történik, alkalmanként 20-30 percig tart, és három-hat naponként lehet ismételni. A kúra tartama a betegség súlyosságától függ, illetve attól, hogy mennyi ideje állnak fenn a tünetek. A sorozatot, ha szükséges, fél, vagy egy év után meg lehet ismételni. A beszúrás pici fájdalommal jár, amit jellegzetes bizsergő érzés követ. A kezelések során egyre intenzívebben érezhetővé válik az energia áramlása, majd kiegyenlítődése.


Szakértőink

dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos



Bezár