Mit mond a gasztroenterológus?

Mit mond a gasztroenterológus?

A gyulladásos bélbetegségekben – fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség - a fellobbanások és visszaesések megelőzésére illetve kezelésére ma már többféle gyógyszer áll rendelkezésre.

Az orvos a diagnózist követően a panaszok erőssége, illetve a műszeres vizsgálatok eredményei alapján dönt az alkalmazott gyógyszer minőségéről és mennyiségéről – magyarázza Miheller Pál belgyógyász, gasztroenterológus, a Semmelweis Egyetem II. Belgyógyászati Klinikáján működő Gasztroenterológiai Laboratórium vezetője.

Colitis ulcerosaban a nagyon súlyos esetek kivételével első lépésként többnyire – 5-amino-szalicilsavat  szokás alkalmazni, amely régi, jól bevált szer, Crohn-betegségben sajnos ez a hatóanyag csak ritkán használ. Az utóbbi évtizedben megjelent olyan granulátumos gyógyszerforma, amelyből a hatóanyag fokozatosan, és a bélrendszer nagy területén szabadul fel, így elhúzódó hatása van és a belek több szakaszát egyszerre gyógyítja. Ennek eredményeként elég naponta egyszer bevenni.

A kezelés következő lépcsőjét a szteroid típusú gyulladáscsökkentők jelenthetik.

„Ezekkel mindkét betegség esetén nagyon hamar jó eredményeket lehet elérni, a páciensek panaszmentessé válhatnak, de valójában azt az anatómiai rendellenességet, amit a betegség előidéz, igen ritkán fordítják vissza. Ez azt jelenti, hogy a tünetek ugyan elmúlnak, a gyulladás azonban továbbra is fennáll és a szövődmények kialakulásának kockázata nem csökken. Ráadásul a szteroid típusú gyógyszerek súlyos mellékhatásaik miatt - magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás, fertőzésekre való fogékonyság, a haj kihullása – további komoly problémákat generálhatnak.”

Mivel a gyulladásos bélbetegségek gyógyítása ma még nem megoldott, fontos, hogy a betegek megtanuljanak együtt élni a betegségükkel. Az orvosi utasítások pontos betartása mellett érdemes elsajátítaniuk azokat a módszereket, amelyek alkalmazásával maguk is elősegíthetik a tünetmentes periódusok fenntartását.

A gasztroenterológustól megtudom, hogy a betegség súlyosságától és az érintett bélszakasztól függően lehet olyan szteroidot alkalmazni, amely szisztémásan az egész szervezetre hatással van. A mellékhatások csökkentése érdekében azonban kifejlesztettek olyan ravaszabb gyógyszer-formákat, amelyekből a hatóanyag csak a bél meghatározott szakaszaiban szabadul fel. Ott kifejti hatását, majd felszívódba a keringésbe jut. A vér a hatóanyagot a májba szállítja, ahol a nagy része lebomlik, melynek eredményeként lényegesen kevesebb mellékhatás lép fel, mint amikor a szteroid típusú gyógyszert szisztémásan alkalmazzák.

„Fontos ismernünk, hogy mely bélszakasz beteg, mert ilyen típusú szteroid többféle gyógyszertechnológiai megoldású gyógyszerben létezik, és ugyanaz a hatóanyag más-más formában a bélszakasz különböző részeit éri el. Az utóbbi évek fejlesztésének eredménye, hogy olyan kiszerelés is rendelkezésre áll, mely szájon át bevéve akár a végbelet is eléri. ” – mondja Miheller Pál.
 
A kezelés harmadik lépcsőjét az immunszuprimánsok, azaz az immunrendszer  működését visszaszorító gyógyszerek jelentik. Jelenleg Magyarországon kétféle olyan szer áll rendelkezésre, amely ebbe a családba tartozik. Alkalmazásuk kezdetekor nehézséget jelent, hogy hatásuk csak lassan, 3-6 hónap alatt alakul ki. A betegek szenvedésének csökkentése érdekében ezért ez a terápia általában valamilyen szteroid kezeléssel párhuzamosan indul el, majd utóbbi leépítésével fenntartó kezelésként alkalmazzák. Miheller Pál elmondja, hogy ha „az immunszuprimáns megóvja a beteget attól, hogy visszaessen, és újra szteroidra legyen szüksége, nem szükséges áttérni a kezelés negyedik lépcsőjére, az úgynevezett biológiai terápiára.”

A biológiai kezelés egyik formája megakadályozza, hogy az immunrendszer által termelt, gyulladást okozó tumor nekrózis faktor nevű fehérje kifejtse pusztító tevékenységét. Ma kétféle ilyen elven működő gyógyszer áll rendelkezésre.

A biológiai szerek újabb típusa egészen másként hat: gátolja, hogy azok a gyulladásos fehérvérsejtek, amelyek a vérből kikerülve a szövetek károsodását okozták, kijussanak a keringésből. Ezek a fehérvérsejtek tehát kénytelenek a keringésben maradni, így előbb-utóbb elpusztulnak.

A biológiai kezelést csak erre a célra kijelölt gasztroenterológiai centrumok orvosai, meghatározott kritériumok alapján rendelhetik el. A terápiának erről a lehetőségéről majd egy másik cikkben részletesen is beszámolunk. 



A fenti információk tájékoztató jellegűek, a cikkben szereplő betegségekkel kapcsolatban minden esetben keresse fel orvosát vagy forduljon egészségügyi szakemberhez.


Crohn&Colitis - További cikkek a rovatban »

  
Az IBDoktor.hu egy új, tartalmilag átfogó online felület melynek célja, hogy segítse a betegeket a kezdeti bizonytalanságban, a gyulladásos bélbetegségek megértésében, illetve támogatást nyújtson a mindennapi életükben. Az IBDoktor.hu tartalmai között megtalálhatók a betegséggel, annak diagnózisával és kezelésével kapcsolatos információk, csakúgy, mint az érzelmi támogatás, jogi, diétás vagy mozgás tanácsok.