Mit tegyünk, ha köhögünk?

2010.10.20. - Írta: Dr. Benkő And­rás

Mit tegyünk, ha köhögünk?

A köhögés a szervezet természetes védekező reflexe a légutak nyálkahártyájára jutó anyagok ellen. Gyulladáskor a nyálkahártya vérbővé válik, megvastagszik. Később kóros váladék keletkezik. A felső légúti hurutot gyakran kíséri a légcső és a hörgőrendszer gyulladása. Ha a tüdő léghólyagocskáinak gyulladása is társul, akkor tüdőgyulladás lép fel.

Először a köhögés száraz, ilyenkor a köhögés csillapítása a cél, mert a felesleges inproduktív köhögés kifárasztja a szervezetet, és emeli a vérnyomást. Száraz köhögés esetén párologtassunk lakásunkban kamillateát, eukaliptusz olajat, fenyőlevelet, vagy Diapulmon injekciót. Vigyázzunk, arra, hogy a lakás levegője ne legyen száraz.
A gyulladás előrehaladtával kóros váladék keletkezik, amely baktériumokat, vírusokat, ezek méreganyagait, elpusztult fehérvérsejteket tartalmaz, a köpet gennyes lesz. A szervezet célja ennek eltávolítása. Ekkor támogatnunk kell a szervezet védekezőképességét köptetőkkel. A máig is ajánlott gyógynövényekből készült köptetők (pl. a Paxirasol) mellett az utóbbi években megjelentek azok a nagyhatású köptetők (pl. a Mucopront kapszula), amelyek a sűrű, tapadós, rendkívül nehezen kiköhöghető váladékot feloldják, és ezáltal sokkal könnyebb kiköhögni.
Régi megfigyelés, hogy a méz, a langyos tej és a karamell szintén jó köptető. A gyógynövények közül a hársfa és a bodzavirág tea csökkenti a köhögési ingert és a gyulladást, a kakukkfű tea pedig jó köptető.
Ha köhögésünk fájdalmat okoz légzéskor, szúrást érzünk, nehézlégzés lép fel, oxigénhiánnyal küszködünk, ha lázunk nem szűnik, hőemelkedésünk hosszan tartó, ha köpetünk véressé válik, ha köhécselésünk egy hét alatt nem múlik el, feltétlenül forduljunk orvoshoz.

 

Dr. Benkő András, fül-orr-gégész