Mozgás és migrén: mi segít, mi fáj?

Mozgás és migrén: mi segít, mi fáj?

Valószínűleg tudod, hogy a rendszeres aerobik mozgás, ami a pulzust növeli és kiterjedt izomcsoportokat mozgat meg, jót tesz az általános egészségnek. Akkor is segíthet, ha migréntől szenvedsz.

Ennek ellenére vannak, akik azt állítják, a mozgás hatására migrénre emlékeztető tüneteket éreznek. Kevés kutatás létezik a témában, de bizonyos eredmények arra mutatnak, hogy az erőfeszítést igénylő tevékenységek, a meleg idő, illetve egyéb stresszhatással járó körülmények lehetnek a felelősök. A szervezeted a szokásostól eltérő hatásokra reagál fejfájással, de amint hozzászokik, a fájdalom is eltűnik.
A rendszeres mozgás kulcsfontosságú előnye, hogy csökkenti a stresszt, ami a migrén gyakori okozója, tehát ha sokat mozogsz, kevesebbet fog fájni a fejed hosszú távon.

Lehetséges, hogy kerülnéd a mozgást, mert aggódsz, migrénes rohamot okozhat. Azonban a jótékony hatások túl fontosak ahhoz, hogy kihagyd. Az alábbi tanácsokkal segítünk, hogy ne lépjen fel migrén az edzés közben:

Hidratálj. Migrént okozhat, ha nincs elegendő folyadék a szervezetedben.

A kezdés és a levezetés legyen lassú. Ne siesd el a bemelegítést, fokozatosan váljon egyre intenzívebbé az edzés. Amikor befejezted, 5 percig még sétálgass, nyújtsál.

Figyelj oda a környezeti hatásokra. A melegben végzett edzés kiszáradást okozhat, ami migrénnel járhat, ahogy a magasan fekvő területeken történő tartózkodás is.

Jegyzetelj. Vezess naplót, dokumentálj minél több tevékenységet, mint például az alvást, az étkezéseket, a folyadékbevitelt, így könnyebben rájöhetsz, hogyan eddz úgy, hogy ne fájjon a fejed.

Lendülj mozgásba

Akár új edzéstervet fogsz kialakítani, akár a régihez visszatérni, a "lassan de biztosan" elvet alkalmazd. Kezdetnem 5-10 perc is elég, figyeld a szervezeted reakcióit, mennyire tud alkalmazkodni.
Ha gyógyszereket szedsz, lehet, hogy jobb, ha orvoshoz fordulsz, mielőtt belekezdesz, mert befolyásolhatják a vérnyomást, illetve a szívritmust.
Ha tudod, hogy ez bizonyos ideig tartó edzés után fájni szokott a fejed, csak fokozatosan lépd túl azt az időt. Például ha 20 percig tudsz futni, először melegíts be alaposan, és fuss mindössze 5 percet naponta, majd vezess le. Minden héten növelheted a futás időtartamát pár perccel, míg végül képes leszel túllépni a 20 percet is fejfájás nélkül.
Találj olyan mozgásformát, amit szeretsz csinálni, hogy akard is csinálni, így biztosan ne hagyd abba. Lehetőleg ne terheld túl a szervezetedet, a kisebb erőkifejtést igénylő edzések kisebb eséllyel hozzák elő a migrénes rohamokat.

Forrás: https://www.webmd.com/migraines-headaches/features/avoid-exercise-related-migraines

 

Image by benzoix on Freepik