Mozgáskorlátozottságot is eredményezhet a kezeletlen pikkelysömör

- Írta: Veress Pálma

Mozgáskorlátozottságot is eredményezhet a kezeletlen pikkelysömör

A pikkelysömör többé-kevésbé tünetmentesíthető, de az orvostudomány mai állása szerint gyógyíthatatlan genetikai eredetű betegség. Mivel pontos háttere ismeretlen, ezért gyógyítása is csupán tüneti kezelés lehet – ha azonban elhanyagolják, akár mozgásszervi elváltozásokat is eredményezhet.

A psoriasis esetében igen ijesztő lehet, hogy általában már a kezdeti tünetek is megegyeznek a kialakult és kifejlődött betegség tüneteivel, legfeljebb nem annyira kiterjedtek és nagy méretűek. Az első bőrelváltozások elsősorban a könyéken és a térden jelennek meg: a felső hámréteg jellemzően száraz, hámló, vörös és viszkető lesz. Sokaknál a fejbőrön is tünetek jelentkeznek korpás, seborrheás elváltozások képében, de az átlagosnál nehezebben kezelhető formában: a lerakódások vastagabbak, nehezebben elmulaszthatók. Másoknál a köröm is elváltozik, felpúposodik, elszíneződik. A közhiedelemmel ellentétben a bőrelváltozások nem viszketnek azonnal, csak ha felülfertőződnek: ez rendszerint azután történik, hogy a beteg elkezdi piszkálni, vakarni ezeket, ennek következtében a bőr felülfertőződik, a viszketés pedig fokozódik. Kifejlett stádiumában a pikkelysömör gyakran ízületi problémákkal is együtt jár, ami extrém esetben akár mozgáskorlátozottsághoz is vezethet.
 
A pikkelysömör okai ismeretlenek: jellemző, hogy a szakemberek még azt illetően is vitatkoznak, vajon autoimmun kórképről van-e szó avagy sem. Annyi bizonyos, hogy a genetikai hajlandóság szerepet játszik kialakulásában, azonban valamiféle gyulladásra van szükség a szervezeten belül ahhoz, hogy megjelenjenek az összekeverhetetlen bőrreakciók. Fogászati, urológiai vagy idegrendszeri gócról egyaránt szó lehet ilyenkor: a góc kiiktatásával gyakran maga a pikkelysömör is tünetmentessé válik. Mivel a betegség oka nem ismert, egyedül tüneti kezelése lehetséges, ám ennek kapcsán nem lehet sémákat felállítani: csak egyedileg lehet vizsgálni, kinek mi a megfelelő gyógymód. A napozás általában jó hatással van a beteg bőrre, de ez sem általános.
 
Az életmóddal ugyanakkor bizonyítottan befolyásolható a kór: a stressz, a túlterheltség, az alkoholizmus és a dohányzás csak erősítik a tüneteket. Kellemetlen, hogy mivel látványos és esztétikailag zavaró betegségről beszélhetünk, a betegek eleve frusztráltak, hogy nem tudnak társaságba menni, amitől csak egyre feszültebbek lesznek, ami viszont csak tovább rontja az állapotukat. Ugyanígy nem ajánlott a fűszeres, olajos ételek fogyasztása és a kávézás sem – ezek egyébként is jellemzően a bőr ellenségei, ám téves illúzió abba ringatni magunkat, hogy ha elhagyjuk a fentieket, megszűnnek a tünetek. A szteroidos krémek helyi szinten általában hatni szoktak, de ezek használata csakis orvosi rendelvényre, körültekintő módon és korlátozott ideig történhet. Néha a fény- és fürdőterápia is eredményt hoz, de nem mindenkinél. A felülfertőzött pikkelysömör esetében antibiotikumos kezeléssel kell kiegészíteni a kezelést.
 
Mivel mindenkinél más kezelés vezet eredményre, orvosi felügyelet mellett a betegek rendszerint többféle gyógymóddal is meg szoktak próbálkozni.