Nátha: mi működik, és mi nem hatékony a megfázás kezelésére?

Nátha: mi működik, és mi nem hatékony a megfázás kezelésére?

A nátha, a megfázás gyakori velejárója a téli hónapoknak. Tudja meg, milyen gyógymód lehet hatékony, és mi az, ami nem használ.

A nátha majdnem olyan gyakori, mint a közönséges megfázás. Évszázados gyógymódja a tyúkhúsleves, de hogy ez valóban hatékony-e azt cikkünkből megtudhatja!

Hatékony gyógymódok

Ha megfázik, akkor számíthat arra, hogy egy-két hétig is betegeskedhet. De ez nem jelenti azt, hogy ezt az időt végig is kell szenvednie. Az alábbi javallatok segíthetnek a betegség leküzdésében.

Folyadék
Elsősorban a víz, a gyümölcslé, tiszta húsleves vagy meleg citromos víz segít fellazítani a felsőlégúti lerakódásokat és megakadályozni a kiszáradást. Kerülje az alkoholt, a kávét és bármely koffeintartalmú italt, a szódavizet, amelyek még inkább elősegítik a kiszáradást.
Sós víz
Öblögesse torkát tengeri sós vízzel, ami segít enyhíteni a torokfájást. ½ teáskanál sót oldjon fel 1 pohár meleg vízben és azzal gargalizáljon, öblögesse naponta többször a torkát.
Sós orrcseppek és spray-k
A szakértők azt javasolják, hogy egy csepp sóoldatot cseppentsen az egyik orrlyukba, miközben a másikat befogja, majd váltson. Az orrsprayk ma már kisgyerekeknél, csecsemőknél is biztonságosan alkalmazhatók, nem irritáló a kicsik számára sem.
Tyúkhúsleves
A klasszikus tyúkhúsleves kétféle módon segíthet enyhíteni a nátha, megfázás tüneteit: egyrészt megkönnyíti a megfázás lefolyását, mert javítja a hidratáltságot és csökkenti a gyulladásos folyamatok mechanizmusát, befolyásolva a neutrofilek (az immunrendszer sejtjei) áramlását. Másrészt átmenetileg felgyorsítja a nyálkamozgást, ami hozzájárulhat a vírusok gyötörte orrnyálkahártya tehermentesítéséhez. Ne keressen tovább, kattintson IDE az immunerősítő tyúkhúsleves receptjéért!
Recept nélkül kapható megfázás elleni szerek és fájdalomcsillapítók
A megfázásra és köhögésre kapható vény nélküli gyógyszereket csak idősebb gyerekek és felnőttek szedhetik. Ezek enyhítik a tüneteket és a betegség lefolyásának időtartamát is lerövidítik, viszont soknak vannak mellékhatásai. A szakértők egyetértenek abban, hogy ezek a gyógyszerek veszélyesek 2 évesnél fiatalabb gyermekeknél, és idősebb gyermekeknél is az orvos által felírt gyógyszer a javasolt.
Ne feledje, hogy a paracetamol akár súlyos májkárosodást vagy májelégtelenséget is okozhat és nagyobb dózisban nem ajánlott. Mindenképpen tájékozódjon és olvassa el a készítmények tájékoztatóit, nehogy túladagolja a paracetamol vagy acetaminofen tartalmú gyógyszereket.  
Ha a köhögése még akkor is tart, miután a többi megfázásos tünetei már elmúltak, forduljon orvosához. Addig pedig próbálja megnyugtatni torkát meleg, citromos vízzel és mézzel, valamint párásítani a lakásban, nedvesíteni a levegőt. Figyelem! Csecsemőknek nem szabad mézet adni!
Antihisztaminok
Az első generációs (nyugtató) antihisztaminok kisebb enyhülést ugyan nyújthatnak több megfázásos tünetre, mint pl. a köhögés, tüsszögés, könnyező szem és orrfolyás. Ugyanakkor az eredmények ellentmondásosak, és az előnyök nem ellensúlyozzák a mellékhatásokat.
Páratartalom
A megfázásos vírusok jobban terjednek száraz körülmények között – ez az egyik oka annak, hogy a megfázás gyakrabban fordul elő télen. A száraz levegő is szárítja a nyálkahártyát, ami az orrdugulás és torokkaparás kiinduló pontja. A párásító jó szolgálatot tehet, de ügyeljen a tisztítására, mert a penész, gombák és baktériumok melegágya is lehet, ha nem tisztítják megfelelően. Váltsa a vizet a párásítóban minden nap, és tisztítsa meg a készüléket a gyártó utasításainak megfelelően.
Ha egy csecsemő szenved a megfázás tüneteitől már az is segíthet neki, ha néhány percet a párás fürdőszobában tölt lefekvés előtt.

És ami biztosan nem működik

Nézzük, melyek azok a gyógymódok, amelyek a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem működnek!
 
Antibiotikumok
Az antibiotikumok kiválóak bakteriális fertőzésre, azonban a náthát, megfázást vírusok okozzák. Ügyeljen erre, mert a nem megfelelő antibiotikumos kezelés könnyen komolyabb és nagyobb problémát tud okozni, mint ami az eredendő betegség volt.
Köhögés elleni gyógyszerek kisgyermekeknél
Az generikus (azaz általánosan bárki által használható) megfázás és a köhögés elleni gyógyszerek súlyos, akár életveszélyes mellékhatással is járhatnak a kisgyerekeknél, ezért 2 éves (de inkább 4 éves) kor alatt tilos ezeket használni, különösen gyengébb fizikumú gyermekek esetében!
Cink
A cinkkel sok vizsgálatot végeztek, de ezek közül sok eleve hibás volt és a közhiedelemmel ellentétben a legjobb minőségű randomizált vizsgálatok általában nem mutatnak a javára. A cink maradandó károsodást okozhat az orrban és akár a szaglást is károsíthatja, extrém esetben a szaglás elvesztésével is járhat (anosmia).

És az alternatívák…

Annak ellenére, hogy a folyamatban lévő tanulmányok, tudományos kutatások még nem döntötték meg a C-vitamin és kasvirág (Echinacea) hatásáról kialakult képet, érdemes alaposabban utánajárni a valódi hatásmechanizmusuknak és hatékonyságuknak.

C-vitamin
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a C-vitaminnal önmagában nem tudja egy átlagember megelőzni a náthát, megfázást. Azonban arra kiválóan alkalmas az őszi-téli időszak előtt rendszeresen szedett C-vitamin, hogy lerövidítse a lefolyását a betegségnek és enyhítse a tüneteket. Érdemes tehát szedni, különösen a nagyobb közösségben élőknek, gyerekeknek.
Echinacea
Az echinacea (kasvirág) hatását tanulmányok igazolják, ami a megfázás tüneteinek enyhítését illeti. Azonban ezek a tanulmányok még többnyire további kutatást igényelnek. Egyes eredmények szerint nagyban segít, mások szerint teljesen hatástalan. Ugyanakkor miután ez egy természetes, vény nélkül kapható immunerősítő, ártani nem fog a szedése a megfázásos időszak beállta előtt és alatt.

Vigyázzon magára!
Bár általában a kisebb megfázást is érezheti nagy problémának, amikor úgy érzi, a legújabb javallatokat kell kipróbálni, hogy meggyógyuljon, valójában az a legjobb, ha jobban odafigyel magára. Ne legyen rest a hideg idő beálltával több folyadékot inni, párásítani a levegőt, vagy akár többször kezet mosni!