Önkéntelen önvédelem

Önkéntelen önvédelem

A stressz vagy szomorúság okán elsírt könnyek olyan specifikus kémiai anyagot tartalmaznak, amelyek csökkenthetik a partner agresszív késztetéseit – adja hírül a The Guardian.

Az izraeli Weizmann Institute munkatársai kutatásaik során bizonyították, hogy lelombozólag hat a férfiak tesztoszteron-szintjére, így nemi vágyára is a könny illata: kémcsőbe felfogott könnycseppeket szagolva bár kisebb mértékben, de egyértelműen csökkent a hímnemű kísérleti alacsonyok szexuális késztetése.
A kísérletben részt vevő nőkkel könnyfakasztó filmet nézettek, majd sírásuk eredményét azon frissiben megszagoltatták férfiakkal, akiknek ezek után libidója mérhetően csökkent.
Mindez nem feltétlenül utal azonban arra, hogy közvetlenül a nemi vágyra hat csökkentőleg mások sírása – kommentálták eredményeiket a tudósok. A könny illata a kutatók eredményei szerint tulajdonképpen a tesztoszteron-szintet csökkentette, amelynek azonban sokféle funkciója van a férfiak szervezetében azon túl is, hogy felelős az erekcióért: befolyásolja a viselkedést, a gondolkodást, és nem utolsó sorban az agresszív késztetéseket is.
A könnyek kémiai üzenetének egyértelmű előnye van. A könny adott esetben védi az áldozatot avagy síró felet a további agressziótól – vagyis a sírásnak egyértelműen önvédelmi funkciója van. Azonban erre csupán a szomorúság miatt elsírt könnyek képesek: ha valaki például hagymapucolástól sír, könnycseppei nem fognak enyhítően hatni mások agresszív késztetéseire.

A sírás, mint védekezés az állatvilágban sem ismeretlen. A mindössze tíz centis vakondpatkány például szőrébe dörzsöli könnyeit, hogy csökkentse fajtársai felé irányuló agresszivitását.
A tudósok feltételezik, hogy nemcsak a női könnyek válthatnak ki ilyen, tulajdonképpen agressziócsökkentő hatást: úgy sejtik, férfiak vagy gyermekek könnyeit felhasználva kísérleteihez is nagyon hasonló eredményekre jutottak volna.