Öt tény a kullancsokról

Öt tény a kullancsokról

Itt a nyár, itt a kullancsszezon.
Pár apróság, amit fontos mindig feleleveníteni.

Nem rovarok
Noha a legtöbben ezt hiszik róluk, a kullancsok rendszertani szempontból nem a rovarok, hanem az atkafélék közé tartoznak. Maga a faj ráadásul korántsem egységes: a változatok száma közelíti a nyolcszázat, amelyből Magyarországon is legalább húszfélével lehet találkozni.

Imádják az erős szagokat
A kullancsok akár száz méterről is érzik a préda illatát, a különféle dezodorok, parfümök, tisztálkodószerek illatát pedig különösen szeretik, és vonzza őket.

Nem szabad őket krémmel bekenni!
Nagyanyáink szilárdan hitték, hogy ha kullancs ment belénk, krémmel be kell kenni az állatot és a környező területet is, mert így gyorsan elpusztul a vérszívó, és könnyen ki lehet szedni. Ennél nagyobb ostobaságot azonban nehéz lenne elkövetnünk, mert a kullancs ebben az esetben még több kórokozót juttat be a szervezetünkbe. A helyes eljárás ehelyett annyi, hogy szilárdan, keményen meg kell fogni az állatot – a bőrhöz minél közelebb, lehetőleg valamilyen segédeszközzel –, és egyenletesen kihúzzuk. Figyeljünk rá oda, hogy ne nyomjuk össze, mert ebben az esetben belénk fogja üríteni az összes kórokozóval teli váladékát!

Nemcsak az erdőkben élnek
Noha a kullancsok elsősorban a szabadban, ezen belül is leginkább a fákban gazdag vidékeken fordulnak elő nagy számban, ma már a városi közparkokban is ott vannak, és a kutatások szerint generációról generációra válnak ellenállóbbá. Másrészt azonban nemcsak a fákon laknak, hanem a talajszinthez közel is: bizonyos fajtájuk a fűszálakról mászik fel az áldozatra. Mindez nem jelenti azt, hogy akárhová megyünk, rutinszerűen át kell utána néznünk magunkat, de ha sok időt töltöttünk odakint, zöldterületen, nem árt az elővigyázatosság.

A Lyme-kór nem egyenlő a halálos ítélettel
A Lyme-kórral remekül lehet riogatni az embereket és a betegség valóban veszélyes, kockázatát nem szabad alábecsülni. Viszont nem árt, ha tudjuk: egyrészt nem hordozza magában mindegyik kullancs (ehelyett nagyjából a hazai állomány fele fertőzött), másrészt a fertőző atkaféléknek is csak 2-3 százaléka viszi át emberre a betegséget. Ha gyorsan észrevesszük a bajt, a Lyme-kór viszonylag könnyen kezelhető különféle antibiotikumok segítségével. Ellenkező esetben viszont valóban kellemetlen következmények és szövődmények várhatnak ránk: szívizomgyulladás, agyhártyagyulladás és bénulás is előfordul.