Óvakodjon a téli pluszoktól!

2010.12.17.

Óvakodjon a téli pluszoktól!

Amikor a kinti hőmérséklet tartósan fagypont alá süllyed, fúj a szél, a nap pedig csak elvétve bukkan föl, érthető módon hajlamosabbak vagyunk „bevackolódni”, és a farkasordító hideget édes, forró italokkal, édességekkel vagy laktató ételekkel kompenzálni. Mindez „súlyos” következményekkel járhat.

A hideg idő beköszöntével egyre ritkábban élvezhetjük a napfényt, és jellemzően motivációnk is alábbhagy, legalábbis ha mozgásról van szó. Pedig a kinti hideg hatására fokozódik az izmok aktivitása, a hőtermelés, ezáltal az alapanyagcsere is. Az sem baj, ha didergünk, a testmozgástól hamar elmúlik a fázás, beindul a zsírégetés, és sok felesleges kalóriától szabadulhatunk meg. Ha a hidegben naponta legalább kiadós sétát teszünk, megelőzhetjük az elhízást. Azonban ha a telet csak csokoládét eszegetve, fűtött szobából nézzük szívesen, akkor a hideg helyett csakis a mozgás hiányát és nem utolsó sorban a fokozott táplálékbevitelt okolhatjuk a nem kívánt súlygyarapodásért.

Mit együnk? Miért együk?

Bár a nyári repertoárhoz képest szűkebb a választék az egészséges táplálékokból, szép számmal akadnak azonban olyan gyümölcsök és zöldségek, amelyek nem csak a testsúly, de az egészség megőrzését is segítik, mivel képesek fokozni a szervezet ellenállóképességét a hidegben gyakori fertőzésekkel szemben.

A rendszeres, elégséges folyadékfogyasztás hatása is kettős. A meleg levesek, italok eltelítenek, így segítenek az ideális testsúly megőrzésében, illetve és nem utolsó sorban szervezetünknek is szüksége van a folyadékra, mivel így képes optimálisan ellátni feladatait. Ha a déli és esti étkezéseket zöldségekben gazdag levessel kezdjük, hamarabb érjük el a jóllakottság érzését, miközben egészséges táplálékot veszünk magunkhoz.

A téli táplálkozásban kitüntetett szerepe van a C-vitaminban gazdag élelmiszereknek, mivel immunrendszerünk csak segítségével képes felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Vízben oldódó vitamin lévén könnyen kiürül a szervezetből, ezért naponta többször is érdemes fogyasztanunk citromos teát, gyümölcsöt és zöldséget. Készíthetünk savanyított leveseket is, amelyek nemcsak finomak, de valódi citromlével készítve egészségesek is. Azonban soha ne tegyük a citromlevet forró folyadékba: a C-vitamin hő hatására bomlik, és így már nem hasznosul megfelelőképpen.

Immunrendszerünk erősítéséhez béta-karotin tartalma miatt a sárgarépa és a sütőtök is hozzájárulhat, miközben kalóriabevitel szempontjából is ideális ételek. A télen is elérhető egyéb zöldségfélék pedig azon túl, hogy vitamin-és ásványianyag tartalmuk miatt jelentősek, elsőrangú rostforrások is, ezáltal segíthetik az emésztést. A téli étrendbe a dietetikusok ajánlása szerint érdemes beiktatni az olajosmagvakat, a tőkehalat, tonhalat és a marhahúst is, és nem utolsó sorban a teljes kiőrlésű gabonákból készült pékárukat. Fontos odafigyelnünk arra is, hogy telente a szokásosnál több immunerősítő hatású élelmiszert, például fokhagymát, mézet vagy savanyúkáposztát fogyasszunk. Arról se feledkezzünk meg étrendünk összeállításánál, hogy fokozott stressz hatására a vitaminok és ásványi anyagok fokozott mértékben ürülnek ki a szervezetből.

Az ünnepi időszak sem kedvez az egészséges táplálkozásnak: ilyenkor a megszokottnál jóval több zsíros, nehéz étel, laktató édességek garmadája kerül az asztalra. Ha ezeket salátákkal, gyümölcstálakkal és nagy, közös sétákkal kompenzáljuk, nem csak a gyomorrontást, a karácsonyi-újévi súlygyarapodást is elkerülhetjük.

Egy téli nap egészséges étrendje

Reggeli: probiotikus joghurt zabpehellyel vagy tejben főtt gabonakása friss gyümölccsel, mandulával
Tízórai: mézes-citromos tea, narancs, alma
Ebéd: citromos - zöldséges csirkeraguleves, fokhagymás grillezett hal, mellé barnarizs és párolt brokkoli parmezánnal, sült alma
Uzsonna: mézes-citromos tea, füstöltsajtos sárgarépa-alma saláta vagy frissen sült sütőtök
Vacsora: durumtészta al dente padlizsánnal és parmezánnal, friss balzsamecetes jégsalátával

 

Forrás. A MDOSZ írása nyomán