Passzív dohányzás - óvakodjunk a levegőben lévő veszélyektől

Passzív dohányzás - óvakodjunk a levegőben lévő veszélyektől

A passzív dohányzáskor belélegzett méreganyagok asztmát, rákot és más súlyos problémákat okozhatnak. Figyeljünk arra, mit lélegzünk be, és tegyünk lépéseket azért, hogy tiszta legyen a levegőnk.

Nem dohányzunk, mert ismerjük a veszélyeit. De mi a helyzet a passzív dohányzással? Ez ugyanúgy okozója vagy fokozója lehet különböző egészségügyi problémák kialakulásának, mint mondjuk a szívbetegségeknek, a tüdőbetegségeknek vagy a rák számos típusainak. Értsük meg, mi a passzív dohányzás, és vizsgáljuk meg annak a lehetőségeit, hogy miként tudjuk megvédeni magunkat vagy szeretteinket tőle.

Mit rejt magában a passzív dohányzás?

A passzív dohányzás (más néven környezeti dohányfüst-hatás) egyrészt tartalmazza azt a füstöt, amit a dohányos kilélegzik (ez a főáramú füst), valamint azt a füstöt, ami az égő dohánytermékből jön (mellékáramú füst). A passzív dohányzás is felvonultat több ezer mérgező vegyi anyagot, többek között:
•    ammóniát, amit tisztítószereknél is használnak;
•    butánt, ami az öngyújtó gázában is megtalálható;
•    szénmonoxidot, amivel az autók kipufogógázában is lehet találkozni;
•    krómot, amit acélgyártásra is hasznosítanak;
•    hidrogén-cianidot, ami még a vegyi fegyverekben is előfordul;
•    formaldehidet, melyet a vegyiparban is alkalmaznak;
•    ólmot, ami mérgező fém;
•    polóniumot, mely egy radioaktív anyag.

Egy cigaretta elszívása után a veszélyes részecskék még órákon keresztül vagy még tovább képesek a levegőben maradni. De nem csak a füst az, ami aggodalomra adhat okot. A káros anyagok megragadhatnak a dohányos hajában és ruházatában éppúgy, mint a párnákon, a szőnyegeken vagy egyéb tárgyakon. Ez már magával vonzza a harmadlagos dohányzás veszélyét is, amik szintén kockázatot jelentenek, pláne gyermekek számára.

Mennyire kockázatos a passzív dohányzás?

A passzív dohányzás komolyabb egészségügyi problémák kiváltója vagy fokozója lehet. Ilyen többek között:
•    a tüdőbetegség. A passzív dohányzás rontja a légutak állapotát, és különösen azoknál veszélyes ez, akik asztmától vagy krónikus obstruktív légúti betegségben szenvednek.
•    a szívbetegség. Az erek károsítása akadályozza a vérkeringést, mely növeli a szívbetegségek és a szívroham kialakulásának kockázatát. Sőt, hirtelen szívhalál is nagyobb eséllyel léphet fel.
•    a rák. Talán a legismertebb kockázati tényező a passzív dohányzás esetében a tüdőrák. Ezen kívül növeli a leukémiák kialakulásának veszélyét.
A passzív dohányzás további kockázatot jelentenek a gyermekek számára, akik különösen érzékenyek erre a problémára. Olyan gondokkal járhat együtt náluk, mint:
•    az alacsony születési súly. A terhesség alatti passzív dohányzás esetében nagyobb esélye lehet annak, hogy a kisgyermek alacsony születési súllyal fog bírni.
•    a bölcsőhalál. A passzív dohányzás a hirtelen csecsemőhalál szindróma kialakulását is növeli.
•    az asztma. A dohányfüstben lévő méreganyagok a gyermekkori asztma fellépését fokozottan elősegíti.
•    a fertőzések. Azoknál a gyermekeknél, akik dohányosokkal élnek együtt, nagyobb eséllyel lép fel hörghurut, tüdőgyulladás és középfül-fertőzés (középfülgyulladás).

A passzív dohányzás emellett okozhat krónikus köhögést, váladékozást, zihálást, valamint szem- és orrirritációkat.

Hogyan lehet védekezni a passzív dohányzás ellen?


Némi tervezéssel a passzív dohányzás okozta veszélyeket csökkenthetjük vagy teljesen ki is küszöbölhetjük. Ne feledjük el azt, hogy jogunk van tiszta levegőt belélegezni. Kezdjük egyszerű lépésekkel:
•    Ne engedjük senkinek, hogy dohányozzon az otthonunkban! Ha valamelyik családtagunk vagy vendégünk rá akar gyújtani, kérjük meg őket, hogy menjenek ki. A légkondicionáló és szellőztető rendszerek hatékonyan meg tudják tisztítani a lakás levegőjét.
•    Ne engedjük meg a dohányzást az autónkban! Ha az egyik utasunk rá szeretne gyújtani útközben, álljunk félre egy pihenőhelyen, hogy a kocsin kívül tehesse meg.
•    Ragaszkodjunk a munkahelyi dohányzást korlátozó szabályok betartásához! Számos országban törvény írja elő a munkahelyen történő dohányzás lehetőségeit.
•    Válasszunk füstmentes intézményeket! Ez vonatkozik a gyermekgondozási épületekre, illetve azokra is, amelyek az idősebb felnőtteket érintik. Csak olyat válasszunk, amely nemdohányzó politikát képvisel.
•    Favorizáljuk az olyan vállalkozásokat, amik alapvetően dohányzásmentes hozzáállást képviselnek! Válasszunk füstmentes éttermet. Ha utazunk, kérjünk nemdohányzó szobát.
•    Erősítsük meg a nemdohányzó politikánkat a vezetőség felé is, mely szerint mi a tiszta levegőt értékeljük.

Ha párunk vagy egy más szerettünk dohányzik, támogassuk és bátorítsuk a leszokásban. Ez az egész család előnyére fog válni.


Szakértőink

Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus



Bezár