Rossz szokások

2011.09.02.

Rossz szokások

Mikor megkaptam ezt a címet, hogy „rossz szokásokról” beszéljek, arra gondoltam, meg kellene változtatni, mivel szakmailag nem helytálló ez a megfogalmazás. A pszichológus tüneteknek nevezi az óvodai, iskola beilleszkedési zavarokat, illetve a dadogást, és más egyéb funkciózavarokat, mint az ujjszopás, körömrágás, tik, szobatisztaság körüli anomáliák. Azután mégis úgy döntöttem, hogy meghagyom, mivel híven tükrözi azt, ahogyan mi felnőttek, szülők gondolkodunk ezekről a dolgokról. Tele szorongással, bűntudattal, hogy valamit elrontottunk, akár addig is eljutva, hogy rossz szülők vagyunk. Félve a negatív megítéléstől (főleg, ha nem látványos a tünet: éjszakai bepisilések, felriadások, szülők ágyába átmászkálás), elég későn keressük fel a szakembert.

Majd csak kinövi...

Sokszor tapasztalom, hogy mintegy mellesleg említik meg, sok esetben konkrét rákérdezéskor derül ki: „bizony, éjszaka történnek kis balesetek”. Bár jóval elmúlt már három éves a gyerek, az anyuka nyugtatja magát: „a családban másokkal is előfordult, én is későn lettem szobatiszta.” Sokáig reménykedünk abban, hogy a gyerek majd csak kinövi. Az éjszakai felriadások, ujjszopás, bepisilés csecsemőkorban még természetesek.
Nyugtatjuk, türelemre intjük magunkat, hasonlónak gondoljuk a kétéves kori dackorszakhoz, ami idővel elmúlik, csak ki kell várni. Komplikáltabbá teszi ezekhez a zavarokhoz való viszonyulásunkat az a közhiedelem, hogy csak „rossz szokások”, amelyeket ráhatással, jutalmazással, büntetéssel meg lehet szüntetni. Mindenfélével próbálkozunk – nagyszülőktől, szomszédoktól hallott módszerek – amelyek a tünetekre irányulnak, és csak ritkán a felszín alatt megbújó okokra. A toleranciánktól, a családi légkörtől és a nevelési elveinktől függ, hogy a sikertelen kísérletek után mikor fordulunk szakemberhez. 

Félelmek és szorongások

Ha hirtelen megváltozik a gyerekünk viselkedése, nem akar óvodába menni, éjszaka bepisil, habár már szobatiszta volt, vagy elkezdi rágni a körmét, ez legyen számunkra jelzés: valami baj van. Nagyon sok esetben nem tudjuk egy konkrét kiváltó okhoz kötni, vagy éppen elmegyünk egy fontos tényező mellett.
A kisgyerek szorongásai, félelmei sokfélék lehetnek. Minél kisebb, annál nehezebb a dolgunk, mivel gondolkodásuk mágikus, vágykielégítő, mindenható, a belső fantázia és a külső realitás még összemosódik. Volt egy olyan esetem, ahol kiegyensúlyozott, jól fejlődő gyermeknél súlyos alvászavarok léptek fel, látszólag minden ok nélkül. A terápia során egy játék alkalmával kiderült: azt kívánta bárcsak halna meg a kistestvére. A testvér megbetegedett, kórházba került, és mindezt úgy élte meg, hogy ő okozta a bajt. 

A leggyakoribb tünetek

A teljesség igénye nélkül emeljünk ki pár tünetet, miről is szólnak ezek nekünk, szakembereknek. Kezdjük a szobatisztasággal kapcsolatos zavarokkal. Itt nagyon lényeges kérdés, hogy egyáltalán kialakult-e négy év körül? (a fiúk, mint sok más dologban, itt is lustábbak.) Első lépésként orvosi vizsgálatra van szükség, az organikus okok kizárása miatt. Ha közelebbről megnézzük, ez a gyerek első önszabályozó, önkontroll funkciója. Amennyiben a szobatisztaság idejében nem alakul ki, az bizony szólhat a családban rosszul funkcionáló szabályokról, keret nélküliségről is.
Az ujjszopás, és az ebből iskolás korban gyakran kialakuló körömrágás, a szeretteinktől való elszakadás, az elhagyatottságból adódó izgalom levezetésére szolgálhat. A tik különféle formái mindig a környezettel való konfliktusos helyzetet jelenítik meg, illetve ez a szeretett személy elvesztése miatti félelemre adott rossz védekezési mód. A korlátozás keltette indulat elfojtása és a szülőnek való megfelelés ambivalenciájának harca. 

Kérjünk segítséget!

A hirtelen megjelenő magatartás-, és funkciózavarok kiváltó okairól nagyon nehéz általánosságban beszélni. Ezek nagyon egyediek, amelyet természetesen meghatároz az adott környezet, amelyben a gyerek él. Amennyiben úgy tapasztaljuk, hogy mindent kipróbáltunk, de a probléma mégis fennmarad, akkor feltehetően ennek hátterében az áll, hogy csak a látható zavarral, tünettel foglalkozunk, és próbálkozásaink nem a mélyben meglapuló okokra irányultak. Ekkor forduljunk szakemberhez. Az ország nagyobb városaiban működnek Nevelési Tanácsadók, Családsegítő Központok, bátran keressük fel ezeket.

Sabján Ilo­na,
klinikai pszi­cho­ló­gus