Sikertörténet a cukorbetegségek megelőzéséről

2017.03.03.

Sikertörténet a cukorbetegségek megelőzéséről

Anna Larsson, egy svéd anya azzal vált népszerűvé egy közösségi oldalon, hogy elmesélte, miképpen szoktatta le gyermekét a cukros ételek fogyasztásáról. A 38 esztendős anya szomorúan tapasztalta, hogy négyéves kislánya egyre csak a cukros ételeket eszi, és étvágya egyre csak nőtt. Rendre hisztiket vágott le, amikor nem kapta meg a napi édességeit.

Az anya aztán szép lassan úgy alakította a gyereke étrendjét, hogy egy idő után eltűntek az egészségre ártalmas édességek. Nehéz napokat élt át, de az eredmény bámulatos volt. Egy idő után a lánya már nem kért az édesített joghurtokból és a különféle más cukrozott termékekből, hanem ráállt az egészséges élelmiszerek fogyasztására, amelyeket korábban visszautasított. Megváltozott a kedve, ritkábban volt morcos, és sokkal mélyebben aludta át az éjszakákat.


Larsson asszony egy közösségi oldalon osztotta meg tapasztalatait, és igencsak nagy sikert ért el. Néhány hét alatt 2400-an lájkolták a beszámolóját. „Nem is értem, mi az oka a népszerűségemnek, hiszen mindenki tudja, hogy a cukor ártalmas a gyerekeknek. Semmi újdonság nincsen ebben. Szerintem az a történetem titka, hogy nem vagyok orvos vagy diétás szakember, hanem egyszerű háziasszony, aki a gyereke javát akarta” – nyilatkozta a BBC-nek.


Svédországról tudni érdemes, hogy Európában az egyike azon országoknak, ahol a legalacsonyabb a cukorbetegek és az elhízottak aránya. Egy kimutatás szerint 2015-ben a cukorbetegek aránya 4,6 százalék volt, ami némileg kedvezőbb, mint a szomszédos Norvégiában, és jóval jobb, mint például az egyik legrosszabb aránnyal rendelkező Törökországban, ahol a lakosság 14,8 százaléka érintett. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete adatai szerint Svédországban a hétéves gyerekek körében a fiúk 23,5 százaléka, a lányok 22 százaléka volt túlsúlyos 2008-ban. Írországban, amely európai szinten a legrosszabb adatokkal rendelkezik ezen a téren, a fiúk 31,8, a lányok 27,3 százaléka túlsúlyos.


Forrás: BBC