Stresszoldó fürdő

2011.09.28.

Stresszoldó fürdő

Nincs csodálatosabb élmény, mint egy zimankós, hólepte téli napon, a délutáni szánkózás és hógolyózás után elmerülni egy kád forró fürdővízben.
Fek­vő hely­zet­ben tes­tünk ke­vés­bé ter­he­lő­dik, mint ál­lás köz­ben. A láb­fej, a láb és a hát­iz­mok el­er­nyed­nek, s kön­­nyeb­bé vá­lik a le­ve­gő­vé­tel is.

 

  • A víz­ben egyen­le­te­sen el­osz­ló hab­für­dő az egész test­fe­lü­le­ten ki­fej­ti “ál­dá­sos” ha­tá­sát.
  • A for­ró víz ki­tá­gít­ja a vér­edé­nye­ket, ez­ál­tal nyug­tat­ja a bőrt.
  • A für­dés az aro­ma­te­rá­pia egyik leg­ha­té­ko­nyabb for­má­ja, a for­ró víz, a gőz és az il­lat­anyag együt­tes ha­tá­sa meg­nyug­ta­tó él­ményt nyújt.
     

A me­leg meg­nyug­tat és gyó­gyít, de ugyan­ak­kor ár­tal­mas is le­het. A szív-, és ér­rend­sze­ri be­teg­ség­ben szen­ve­dők kü­lö­nö­sen ér­zé­ke­nyek a me­leg­re, de gyak­ran az egész­sé­ges em­be­rek szer­ve­ze­tét is meg­vi­se­li a túl for­ró für­dő.

  • A for­ró für­dő ma­xi­mum 15 per­cig tart­son, mi­vel a fo­ko­zott vér­ke­rin­gés mi­att ke­ve­sebb vér jut az agy­ba, s ez szé­dü­lés­hez, ros­­szul­lét­hez ve­zet­het. Ha túl hos­­szú ide­ig „áz­tat­juk” ma­gun­kat a for­ró víz­ben, bő­rünk ter­mé­sze­tes olaj- és zsír­tar­tal­ma csök­ken.
  • Száll­junk ki a kád­ból, ha kel­le­met­len ér­zé­sünk tá­mad, ha cső­lá­tást ér­zé­ke­lünk, vagy bő­rün­kön pi­ros pon­tok je­len­nek meg.
  • Ke­rül­jük, hogy a bőr köz­vet­le­nül érint­kez­zen a pat­ta­ná­sos vagy sé­rült bőr­rel, mert a hir­te­len hő­mér­sék­let­vál­to­zás bőr­pírt okoz­hat.