Szamárköhögésben szenved Németország

2017.02.10.

Szamárköhögésben szenved Németország

Különösen sok ember, több, mint 22 ezren betegedtek meg szamárköhögésben Németországban tavaly – közölte a Robert Koch Intézet. Ez a legmagasabb szám, amióta figyelemmel kísérik a megbetegedések előfordulását 2013 óta. Szakértők szerint a betegség legfőbb kiváltó oka a védőoltások hiánya.

Amikor 2013-ban először számolták össze a betegeket, akkor 12.600 esetet regisztráltak, a rá következő esztendőben már 14 ezer esetről számoltak be. Különösen a csecsemők és a kisgyerekek vannak veszélyben, akiknél akár halálos szövődmények is felléphetnek.

Már csaknem feledésbe merült, hogy a szamárköhögés évtizedekkel ezelőtt milyen súlyos következményekkel jártak. A 30-as években Németországban mintegy 10 ezer csecsemő halt meg ebben a fertőzés útján terjedő kórban. A baktériumok köhögéssel, cseppfertőzéssel terjednek, de két ember beszélgetés közben is megfertőzheti egymást. A Robert Koch Intézet adatai szerint 2014-ben a Kelet-Németországban élő gyerekek 97 százalékát, a Nyugat-Németországban élők 95 százalékát oltották be a betegség ellen. A felnőttek esetében az életkoruktól függően kérik a védőoltást. A fiatal felnőttek egyharmada kapja meg a védőoltást.

A kisgyermekes családoknál különösen magas a rizikó, ezért esetükben feltétlenül tanácsos az előzetes védekezés. Szakértők szerint a szamárköhögés nemcsak a lakosság, hanem a háziorvosok körében is kevésbé ismert betegség. Gondot okoz az is, hogy a védőoltást folyamatosan frissíteni kell, mert a baktériumok változnak.

A szamárköhögésről a következőket érdemes tudni dióhéjban. A légúti betegséget baktériumok okozzák, de általában csak a csecsemőkre lehet életveszélyes. Az első egy-két héten enyhe köhögés, nátha és gyengeségérzés jelentkezik. Ezt követi egy hosszantartó száraz köhögés. A fertőzés négy-hat hétig tart. Az antibiotikumok csak a betegség kezdeti szakaszában hatásosak.


Forrás: Tagesschau.de