A szemet is védeni kell!

A szemet is védeni kell!

Nyár van, süt a nap és pontosan tudjuk, hogy a bőrünket védeni kell, ha kimegyünk a szabadba.
De vajon legfőbb érzékszervünkre is odafigyelünk?

Érzékeny műszer

A napszemüveg távolról sem csak kényelmi funkciót tölt be a nyári kánikulában, hiszen az UV-sugárzás a szemnek is árt. A szemünk által elnyelt káros sugarak számos problémát okozhatnak, bár tény, hogy egy fájdalmas leégéssel szemben ezek hosszabb távon hatnak, így könnyebb is őket félvállról venni. Szemünk roppant összetett szerv, így sok módon is károsodhat. A káros UV-sugarak kötőhártya-gyulladáshoz, szaruhártya-gyulladáshoz vezethetnek, károsítják látószervünk ideghártyáját. Különösen fontos odafigyelni e problémákra a gyerekek esetében, méghozzá egészen kicsi kortól, mivel az ő szemlencséjük nem képes olyan mértékben szűrni a sugárzást, mint egy felnőtté. Vagyis gondoskodjunk arról, hogy ők is viseljenek napszemüveget, a szintén fényvédő funkciójú fejfedő mellett is!

Nem szabad olcsó bóvlit venni

Igen, a jó napszemüveg drága. Viszont a pár száz forintos, „eldobható” kacatok olyanok, mintha nem is viselnénk őket. Kifejezetten károsak ugyanis, hiszen sötét lencséjük miatt kitágul a pupilla és mivel nincs rajtuk megfelelő szűrő, még több káros sugárzás éri a szemünket rajtuk keresztül. Vagyis csak olyan szemüveget válasszunk, amelyik száz százalékban kiszűri az UV-sugarakat.

Egyéb veszélyeztető tényezők

Nyáron a nap mellett más veszélyek is leselkednek a szemünkre: a pollenek a légutak mellett – szintén nem olyan látványosan – a szemre sincsenek jó hatással, a légkondicionálók pedig szárítanak. A vízben pedig szintén viseljünk úszószemüveget, ha lemerülünk. Akár természetes vízről, akár uszodáról, fürdőről van szó, mindben rengeteg a kórokozó – lehet, hogy nem fáj azonnal, de hosszabb távon saját magunknak ártunk vele, ha nem védekezünk ellenük!