Szóló szőlő, mosolygó alma

Címkék: vitaminok
Szóló szőlő, mosolygó alma

A vitaminbőség, a gyümölcsök, zöldségek sokasága az áldást adó napsugár a nyárral együtt elbúcsúzott tőlünk. Az ősz szűkebb kézzel „adagolja” számunkra a védő és tápanyagot tartalmazó gyümölcsöket. Pedig a szervezetünknek nagy szüksége van rájuk. A savanyú gyümölcsök tisztító és méregtelenítő, míg az édesek építő, tápláló hatásúak. 40 év felett a rendszeresen étkezésünkbe iktatott gyümölcsnap segít a súlyfelesleg leküzdésében, javítja az anyagcserét. A gyümölcsevés mindenkor hasznos, de a délelőtti fogyasztáskor könnyebb a felszívódás. Aki sok gyümölcsöt fogyaszt, annak haja csillogó, bőre rugalmas lesz.  

Ismerkedjünk meg néhány gyümölcs jótékony hatásával:

  • Az alma nemcsak A, B1, B2, B6, C vitamint tartalmaz, de nátriumot, magnéziumot, vasat, mangánt, rezet is. Segít az emésztési rendellenességeken, s hasmenés, ízületi gyulladás, májpanasz, súlyfelesleg esetén is hatásos.
  • A birsalma fehérjét, szőlőcukrot, ásványi anyagokat, C vitamint tartalmaz. Étvágyjavító, frissítő hatású.
  • Az őszibarack is gazdag vitaminokban (A, B1, B2, C), kálium, nátrium, kalcium, vas is található benne. Segít a székrekedésen, tisztító, tápláló, étvágyjavító.
  • A szilvában A vitamin, cukor, réz, vas van. Jó bélmozgató gyümölcs, a vérszegénységet gyógyítja, erősít, táplál.
  • A szőlőben szőlőcukor, fehérje, rostanyag, kalcium, foszfor, vas, A vitamin található. Nagyon hasznos vértisztító, májregeneráló, béltisztító hatású, segíti a reuma, köszvény, vérszegénység, ideggyengeség gyógyítását.
  • A citrom gazdag C vitaminban, kalciumban, foszforban, vasban, gyógyítja a meghűléses panaszokat, torokfájást, hasznos az immunrendszer erősítésében, a vérszegénység gyógyításában.
  • A narancs is sok vitamint hordoz: A, B, C, E, K vitamint és folsavat, fehérjét, rezet, cinket, foszfort, mangánt. Gyógyító hatást fejt ki a súlyfelesleg, a szívbetegség, az emésztési rendellenesség, a tüdőgyulladás kezelésében. Jó immunerősítő, frissítő.
  • A banán fehérjét, cukrot, foszfort, vasat, A és C vitamint tartalmaz. Segíti az emésztést, erősít, gyomor,- bélproblémákra van jótékony hatással.

 

A felsorolásban csak a legkönnyebben beszerezhető gyümölcsöket soroltuk fel, de természetesen a többi gyümölcs is nagyon fontos az egészségünk megőrzésében, főleg nyers, de feldolgozott formában is (pl. leves, lekvár, befőtt, saláta, szörp stb.).

 

  • Minél több fajta gyümölcsöt fogyasszunk, és minél nagyobb mennyiségben! A gyümölcsök különböző mennyiségben tartalmaznak tápanyagokat, s a kalóriák számát sem növelik.
  • Figyeljünk a gyümölcs színére! Egy jó tipp: minél intenzívebb a gyümölcs színe, annál több tápanyagot tartalmaz. A sötétzöld zöldségek (kelkáposzta, spenót, brokkoli), és a narancssárga színű zöldségek, gyümölcsök (édesburgonya, sárgarépa, mangó) különösen tápanyagdúsak. A sötétzöld leveles zöldségeket felhasználhatjuk saláták „feljavítására” (ha egy kis spenótot teszünk a káposztasalátába, annak karotin-tartalmát megtízszerezhetjük!). A gyümölcsök közül a sárgadinnye és a rózsaszín belű grapefruit különösen egészséges.
  • Válasszuk a legfrissebbet! Minél hamarabb kerül a gyümölcs, a zöldség a kertből az asztalra, annál több tápanyagot őriz meg. A szupermarketekben a legfrissebbnek tűnő gyümölcsöt válasszuk, ne pedig az ütődött, megnyomódott, hervadtat. Az előrecsomagolt zöldségek, gyümölcsök szintén ajánlhatóak, ugyanis a zacskóban megőrzik frissességüket, s csak minimális a tápanyag-tartalom veszteség. Télen a legelőnyösebb megoldást a fagyasztott zöldség, gyümölcs jelenti, hiszen azokat közvetlenül szedés után fagyasztják le, amikor tápanyagtartalmuk a legmagasabb.
  • Vajon dúsabb-e tápanyagban a biogyümölcs, zöldség? Nem feltétlenül. A bio azt jelenti, hogy növényvédő-, és rovarirtó szerek mellőzésével termesztették a gyümölcsöt, zöldséget, de ettől még nem tartalmaznak több tápanyagot.