Tanácsok kezdő anyukáknak

Címkék: szülés terhesség
Tanácsok kezdő anyukáknak

Az első olvasókönyvem

„Körülbelül hat hónapos volt a kislányom, amikor megszerette a könyveket. Mivel legszívesebben egész nap a színes oldalakat nézegette volna, a következő ötletem támadt: egy fotóalbumot megtöltöttem családunk és kisbabák képeivel. A lányomnak azóta ez a kedvenc ‚olvasmánya’. A megoldás azért is praktikus, mert a könyv műanyagból készült, tisztítása egyszerű, és bármikor tetszés szerint cserélhetjük benne a fotókat.” – javasolta egy gyakorló anyuka.
 

Szop­tas­sunk-e, ha be­te­gek va­gyunk?

Ál­la­po­tunk­tól füg­gő­en a szop­ta­tás akár hasz­nál­hat is a ba­bá­nak: a pi­ci szer­ve­ze­te el­len­ál­lób­bá vál­hat, mi­vel az anya­tej el­len­anya­got ter­mel a be­teg­sé­gek­kel szem­ben. Az aláb­bi­ak ál­ta­lá­nos ta­ná­csok, fel­tét­le­nül be­szél­jünk a gyer­mek­or­vos­sal, vagy a nő­gyógy­ás­­szal, ha be­teg­sé­gük ko­mo­lyabb.
A kö­vet­ke­ző ese­tek­ben meg­en­ge­dett a szop­ta­tás.

  • Meg­fá­zás, inf­lu­en­za, gyo­mor­fá­jás. Ezek a be­teg­sé­gek az anya­te­jen át nem ter­jed­nek, és a szop­ta­tás so­rán a kis­ba­ba meg­kap­ja a vé­del­met je­len­tő el­len­anya­got. A szop­ta­tás­sal meg­előz­het­jük, hogy a mell túl­zot­tan meg­tel­jen anya­tej­jel.
  • Em­lő­gyul­la­dás: a leg­jobb mód­szer az ilyen gyul­la­dá­sok ke­ze­lé­sé­re a fo­lya­ma­tos szop­ta­tás és a fe­jés. A gyul­la­dás nem hat az anya­tej­re.
  • Mell­bim­bó-gyul­la­dás: az ilyen­kor szé­les kör­ben al­kal­ma­zott an­ti­bio­ti­kum kré­mek nem ká­ro­sak a ba­ba szá­má­ra. Aján­la­tos a kré­met szop­ta­tás után hasz­nál­ni, és egé­szen a kö­vet­ke­ző szop­ta­tá­sig raj­ta hagy­ni. Szop­ta­tás előtt a mell­bim­bót fer­tőt­le­nít­sük, és hasz­nál­junk bim­bó­vé­dőt.

Igyunk töb­bet!

A be­vitt fo­lya­dék men­­nyi­sé­ge ha­tás­sal van a mag­zat­víz men­­nyi­sé­gé­re, ugyan­is a mag­za­tot kö­rül­ve­vő fo­lya­dék ál­lan­dó­an vál­to­zik. A nor­má­lis men­­nyi­ség fél-két li­ter kö­zött van, és az egyen­súly fenn­tar­tá­sa a mag­zat egész­sé­gé­nek fon­tos szem­pont­ja. Ed­dig még nem tisz­tá­zott az anya táp­lál­ko­zá­sá­nak alap­­ve­tő sze­re­pe a mag­zat­víz men­­nyi­sé­gé­ben. A fo­lya­dék mennyi­sé­gé­nek ál­lan­dó vál­to­zá­sa be­tud­ha­tó an­nak, hogy a mag­zat a vi­zet le­nye­li, és ki is ürí­ti. A fo­lya­dék­be­vi­tel ha­tá­sá­ról vég­zett fel­mé­rés so­rán a kí­sér­let­ben részt­ve­vő negy­ven nő két li­ter, to­váb­bi negy­ven nő pe­dig csu­pán egy de­ci­li­ter vi­zet ivott. Két óra múl­va az el­ső cso­port részt­ve­vő­i­nél a mag­zat­víz meny­­nyi­sé­ge 16%-kal nőtt, míg a má­sik cso­port ese­té­ben ez az arány csu­pán 8% volt. Mi­vel mind­két cso­port tag­jai be­val­lá­suk sze­rint a fel­mé­rés előt­ti na­pon nor­má­lis men­­nyi­sé­gű fo­lya­dé­kot fo­gyasz­tot­tak, a kí­sér­let alá­tá­masz­tot­ta azt a fel­té­te­le­zést, hogy a na­pi fo­lya­dék­be­vi­tel igen­is ha­tás­sal van a mag­zat­víz men­­nyi­sé­gé­re.

Fű­szer­il­la­tú ba­ba

A kis­ba­ba már az anya­méh­ben meg­ta­nul­ja az íze­ket és az il­la­to­kat. A mag­zat ugyan­is kö­rül­be­lül 12 he­tes ko­rá­tól kezd­ve mag­zat­vi­zet nyel, amely iz­gat­ja az íz­le­lő és szag­ló re­cep­to­ro­kat. Egy ame­ri­kai ta­nul­mány­ban be­szá­mol­tak ar­ról az eset­ről, ami­kor az új­szü­lött kis­ba­bá­nak fű­szer­il­la­ta volt, mi­vel az anya szü­lés előtt fű­sze­res ételt fo­gyasz­tott. Mind­ez alá­tá­maszt­ja azt a fel­té­te­le­zést, hogy a mag­zat­víz köz­ve­tí­ti az étel il­lat­anya­gát.

Va­jú­dás gyógy­sze­rek nél­kül?

Az aláb­bi­ak­ban hasz­nos ta­ná­cso­kat adunk azok­nak a szü­lés előtt ál­ló nők­nek, akik gyógy­sze­res fáj­da­lom­csil­la­pí­tás nél­kül sze­ret­né­nek éle­tet ad­ni gyer­me­kük­nek.

  • Mo­zog­junk! Az ál­lás, a gug­go­lás, az eny­he törzs­haj­lí­tás vagy a sé­ta elő­se­gí­ti, hogy a kis­ba­ba be­áll­jon a szü­lés­nek ked­ve­ző hely­zet­be, és a fáj­da­lom is eny­hül.
  • Lé­le­gez­zünk las­san és mé­lye­ket! A mély lé­leg­zet­vé­tel meg­nyug­tat­ja a tes­tet, és fo­koz­za a méh­izom­zat oxigén­ellá­tá­sát, ez­ál­tal ha­té­ko­nyab­ban mű­kö­dik. A kis­ma­ma­tor­nán el­sa­já­tí­tott lég­zés­gya­kor­la­to­kat is ki­vá­ló­an al­kal­maz­hat­juk a gya­kor­lat­ban.
  • A hát fi­nom, hosszantartó si­mo­ga­tá­sa so­kat kön­­nyít a szü­lő anya fáj­dal­mán. Vi­gyáz­zunk azon­ban, hogy a mas­­szí­ro­zás ne le­gyen túl erő­tel­jes, mert az csak fo­koz­za az izom­fáj­dal­mat.
  • Ve­gyünk lan­gyos für­dőt! A me­leg és a súly­ta­lan­ság ér­zé­se eny­hí­ti a fáj­dal­mat. Fon­tos, hogy ezt a mód­szert csak ak­kor al­kal­maz­zuk, ha még a mag­zat­víz nem folyt el.
  • Al­kal­maz­zunk hi­deg-me­leg bo­ro­ga­tást! A hát al­só ré­szé­re he­lye­zett me­leg, és a hom­lok­ra, ha­lán­ték­ra vagy bel­ső csuk­ló­ra tett hi­deg bo­ro­ga­tás csök­ken­ti a fáj­dal­mat.
  • Men­jünk gyak­ran WC-re! A vi­ze­let­ürí­tés csök­ken­ti a húgy­hó­lyag fe­szü­lé­sét, s eny­hí­ti a va­jú­dás alat­ti fáj­dal­mat.