Tegyünk már tavasszal az egészséges nyári barnaságért!

Sajtóközlemény

Tegyünk már tavasszal az egészséges nyári barnaságért!

A napos órák számának növekedésével egyre több időt töltünk a szabadban, alig várjuk az igazi strandidő beköszöntét. Ahhoz azonban, hogy nyugodtan és biztonságosan élvezhessük a vízparti sütkérezést, már most érdemes felkészíteni a bőrünket a nyári nap erős sugaraira.

Ha nem visszük túlzásba, a napozás kifejezetten jótékony hatású: a napfény UVB sugarainak hatására D-vitamin termelődik, amely nélkülözhetetlen a kalcium felszívódásához és az erős csontokhoz. Emellett a D-vitamin immunerősítő, fokozza a vérképző szervek működését, segíti az anyagcserét és kutatások szerint a cukorbetegség, és számos rákos megbetegedés megelőzésében is szerepet játszik. A napozás azonban legalább annyira lehet káros is, mint amennyire kellemes, hiszen ha nem tartjuk be a fő szabályokat, súlyos következményekkel is járhat. Ahhoz, hogy a napfénynek csak a pozitív hatásait élvezzük, érdemes követnünk az alábbiakat, és már tavasszal felkészíteni bőrünket a napozásra!

Kisokos az egészséges napozáshoz
•Ne csak a strandra, hanem városnézésre, sétára és bevásárlásra is használjunk naptejet!
•Napozás előtt legalább fél órával kenjük be magunkat alaposan naptejjel, majd minimum 2 óránként ismételjük meg!
•Délelőtt 11 és délután 3 óra között kerüljük a napot, sziesztázzunk árnyékban!
•A meleg és az UV sugarak kiszárítanak, gondoskodjunk kívül-belül a hidratálásról!
•Napozáskor a hajunkat is védjük kalappal, kendővel!

Intsünk búcsút az elöregedett bőrnek!
A nyári hónapok előtt érdemes felfrissíteni az elöregedett bőrt, és megszabadulni a fölösleges szarurétegtől. Egy tavaszi tisztító, regeneráló arckezelés után azonban már nem javasolt további hámlasztó kezeléseket elvégezni. 
Inkább válasszuk a kíméletesebb, ám rendszeresen végzett arc- és testradírozást, melynek köszönhetően bőrünk egyenletesen barnul majd. Emellett ne feledkezzünk meg a bőr rendszeres tisztításáról és alapos hidratálásáról sem!

Erősítsük a bőrünket belülről is!
A nyári napsütésre való felkészüléskor a vitaminoknak legalább olyan fontos szerepe van, mint a külső bőrápolásnak. 
Dr. Horváth Marianna, az ötcsilagos sárvári Spirit Hotel főorvosa szerint érdemes megnövelni a bőr számára fontos vitaminok bevitelét, mint a B-vitamin, a C-vitamin, az A-vitamin, és az E-vitamin, például gyümölcsök, zöldségek, vagy akár étrend-kiegészítők formájában. A béta-karotin elősegíti a barnulást, így javasolt már a nyári napsütés előtt egy hónappal elkezdeni a megnövelt fogyasztását, melynek köszönhetően nehezebben égünk majd le. Magas béta-karotin tartalma miatt fogyasszunk minél több sárgarépát, A-vitamin, béta-karotin, kálium, kálcium, foszfor és C-vitamin tartalma miatt sárgabarackot, C-, B- és A-vitamin tartalma miatt pedig paradicsomot.

Fő a fokozatosság és a fényvédelem – bőrtípusunknak megfelelően!
A legfőbb szabály a tavaszi napsütésben, hogy már ilyenkor is mindig használjunk fényvédő termékeket, és fokozatosan szoktassuk hozzá a bőrünket a napsütéshez. A világos bőrűek minimum 30, de inkább 50 faktoros naptejet használjanak, és eleinte csupán 10 perces napozással indítsanak. Ezt nagyon lassan, fokozatosan érdemes csak növelni. A barnább bőrtípussal rendelkezőknek elég 20 faktoros naptejjel kezdeni, de nekik sem javasolt túl sokáig a napon tartózkodniuk, hiszen ha még nem szokott hozzá a bőrük a napsütéshez, akár már 40 perc alatt is leéghetnek. 

A test és az arc bőrének más típusú védelemre van szüksége, így arcunkat mindig kifejezetten arcbőrre tervezett fényvédőkkel óvjuk. Erre a célra jó választás lehet a mySPIRIT skincare biokozmetikai termékcsalád színezett fényvédője, mely nemcsak óv a nap sugaraitól, hanem egységes, ragyogó bőrszínt is biztosít, így az alapozót is kiváltja. Mindezeket vegyük nagyon komolyan, hiszen a bőrünk nem felejt! A napégés következtében kialakult bőrsejtek károsodása nem visszafordítható, az ártalmas sugárzások hatása összeadódik, így minden leégés növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát.

Ellenőrizzük a gyógyszereinket: lehet, hogy fényérzékenységet okoznak!
Bizonyos gyógyszerek és kozmetikumok mellékhatásként fényérzékenységet válthatnak ki, így lehetséges, hogy éppen egy fejfájás-csillapító vagy egy antibiotikum-kúra okozhat kellemetlen allergiás reakciót a napfény hatására. 
„Amennyiben bármilyen gyógyszert kell szednünk, mindig olvassuk el figyelmesen a betegtájékoztatót és ellenőrizzük a hatóanyagokat, mielőtt napra merészkednénk! A fájdalomcsillapítók közül többek között az ibuprofen és naproxen tartalmúak, a kozmetikumok közül pedig az aknés bőr kezelésére szolgáló szalicilsav és benzolperoxid tartalmúak okozhatnak gondot” – hívja fel a figyelmet Dr. Horváth Marianna.

Ha körültekintően betartjuk a fenti szabályokat, a nyaralásnál már biztosan nem kell aggódnunk a leégés miatt.