Telefonfüggő a gyerekem?

Telefonfüggő a gyerekem?

A technológiai vívmányok korában természetes, hogy gyermekeink már szinte kütyükkel a kezükben születnek. Elvárni viszont nem lehet, hogy teljesen eltávolítsunk életükből az okostelefonokat, hiszen a közösségi média egyéni és társadalmi fejlődésük és mindennapi életük fontos része.

Sok szülő aggodalma, hogyan tudja redukálni az online térben töltött időt. Egy 2015-ös tanulmány szerint 13-17 évesek 88%-a rendelkezik mobiltelefonnal vagy hozzáféréssel és 91%-a internetezik telefonról.

„Nem találkoztam még olyan szülővel, akik ne engedte volna meg tizenéves gyermeke számára, hogy hozzáférjen egy okostelefonhoz” -mondta Denise Berotti Tuckruskye, klinikai pszichológus. „Úgy tűnik a legtöbb szülő nagyra becsüli, hogy saját telefonján bármikor elérheti gyermekét.”
 


Mit tehet a szülő,
hogy ne alakuljon ki függőség?



Állíts korlátokat


Beszélgessünk a gyerekkel arról, hogyan kell jól használni a digitális eszközöket. Tervezzünk együtt egy beosztást, hogy mikor veheti elő, és mikor kell eltennie a telefont. Ne engedjük például, hogy telefonozzanak és játszanak amíg nincs kész a házi feladatuk. A tanulási idő alatt, helyezzék a telefont egy mindenki által jól látható helyre, távolabb maguktól.

Fontos azt is meghatározni mennyi időt tölthet az online térben játékkal. Szakértők szerint, az lenne a legjobb, ha egyszerre csak fél órát engednénk.

Online nappal és online éjszaka?

Egy felmérés szerint (National Sleep Foundation) a késő estig tartó telefonozás, alvászavarokhoz vezethet a gyermekeknél. Sokan még este, lefekvés után az ágyban órákig telefonozhatnak, játszhatnak. Ennek megelőzésére, itt egy okos és egyszerű megoldás:

Aki este, a saját szobájában szeretné tudni telefonját, magát kell ébresztenie reggel. Ha nem tud felkelni, mert sokáig játszott vagy „chatelt”, át kell adnia telefonját a szülőnek este lefekvés előtt egy vagy két hétig.

Legyünk offline mi is

Anya és apa számára is legyen a beosztásban olyan intervallum, mikor senki nem nyomkodja a telefonját, hiszen a gyerek is a szülő mintájából tanul. Kezdjük először napi 1 órával majd fokozatosan emelhetjük az idő hosszúságát, fontos a fokozatosság. El lehet jutni a havi egy, majd később a heti egy „kütyümentes” napig is, mikor egymás társaságában más elfoglaltságot, szórakozást végzünk. Nagyon jót fog tenni a családi életnek, valamint a szülő-gyerek kapcsolatának is.  Egy ilyen stratégiával rávezethetjük őket, hogy mennyivel jobb kijönni a szobából, kint lenni a szabadban és hogy az emberi kapcsolatok sokkal izgalmasabbak az online világon kívül.

Következetesség

A telefon, a közösségi média és az online játékok olyan erős kémiai függőséget okozhatnak, mely az alkoholhoz vagy a droghoz hasonlít. Ennek következményei pedig kihatnak a társadalmi és érzelmi fejlődésükre. A gyermek depresszívé válhat, ha nem kapja meg azt az elfogadást amit elvár. Például ha nem elég jól teljesít egy bizonyos játékban, társai kirekeszthetik. A kortárs agresszió és zaklatás az online, közösségi világban is nagy mértékben jelen van. Ha készül egy kínos kép és felkerül, annak nagyobb lenyomata marad, hiszen mindenki láthatja. A szülő feladata ez esetben nem az, hogy kémprogramokkal nyomozzon. Előnyöseb megoldás, ha olyan bizalmi viszonyt alakít ki, amelyben a gyerek magától elmondja, ha valami rossz érte őt a közösségi médiában.

Ezek betartható és életképes szabályok a gyermekek számára. Nem vágják el drasztikusan őket a digitális életüktől, de korlátok közé szorítják és csökkentik a függőség kialakulásának veszélyét.


Forrás: elbiruniblogspotcom.blogspot.hu