Térdpótló műtét

Térdpótló műtét

A térdízület a testünk legnagyobb és egyik legbonyolultabb ízülete, és ez sérül leggyakrabban.

A térdpótló műtétek a leggyakoribb csontpótló beavatkozások közé tartoznak. Azt, hogy szükséges-e a műtét, olyan döntés, amit neked, az orvosodnak és egy ortopéd sebésznek közösen kell meghoznotok. A térdpótló műtéten átesett emberek több mint 90%-a kevesebb fájdalomról számol be, és könnyebben tudnak mozogni.

Az artroszkópos térdműtét során a térd sérült részeit mesterséges implantátumokkal helyettesítik.


Döntés a műtétről


Akkor érdemes a műtét lehetőségével élni ha:

  • Erős fájdalom és merevség miatt nehezedre esik a járás, a lépcsőzés, vagy felállni egy székből.
  • A térdfájdalom zavar a pihenésben.
  • A térded gyakran duzzadt.
  • A térded meghajolt, vagy egyéb súlyos hibája van.
  • A fizikoterápia és a gyógyszerek nem segítettek.


Felkészülés a műtétre


Műtés előtt a műtőorvosod megvizsgálja a teljes kórtörténetedet és megvizsgál, többek között röntgenfelvételeket és vérképet készít. A röntgenfelvételek alapján megállapítja, hogy milyen károsodást szenvedett a térded. Arra is kíváncsi lesz, hogy mennyire működőképesek a térd körüli izmaid és mennyire tudod mozgatni az ízületet.

Mint minden műtét esetében, mondd el az orvosnak milyen gyógyszereket szedsz, beleértve a vérhigító gyógyszereket és az aszpirint. Tudnia kell azt is, hogy volt-e korábban fertőzésed, vérzésed vagy vérrögöd. 8 órával a műtét előtt nem tanácsos enned.


Műtét alatt


A térdpótló műtét hatékonyabbá vált. Ha egészséges vagy ambuláns ellátás keretében elvégezhető, nem kell kórházba menned. Ha kórházban végzik a műtétet, 1-4 nap ottmaradással számolhatsz. Közvetlenül műtét előtt a nővérek intravénás terápiában (IV) részesíthetnek, a karodon keresztül juttatnak be gyógyszeres oldatot. A vágás tervezett helyén leborotválják a bőröd.

Lehet, hogy altatásos érzéstelenítést kapsz, ami után mély álomba merülsz a műtét alatt, illetve, az orvos dönthet úgy is, hogy csak spinális vagy epidurális érzéstelenítést alkalmaz, ami csak deréktól lefelé hat, de ébren maradsz a műtét közben. A legtöbb embert altatni szokták.

A műtét 1 és 2 óra közötti ideig tarthat. 20-25 centis vágással is kezdődhet a térden, aztán kiszedik az ín sérült részét és mellette a combcsont, valamint a sípcsont felszínét. Ezután a sebész behelyezi a mesterséges térdet.

Egy másik lehetőség a "minimálisan invazív" műtét. Ebben az esetben a műtőorvos kisebb vágást ejt, körülbelül 10-14 centiset, így kevesebb kár éri az izmokat és az ínt. A karcsú, fiatal, egészséges embereken általában ezt a módszert szokták alkalmazni.


Műtét után


Egy nappal a műtét után már számíthatsz rá, hogy járni fogsz, bár önállóan elsőre még lehet, hogy kissé nehezen. Ezért lehet, hogy egy ideig szükséged lesz segédeszközökre a felálláshoz: párhuzamos rudakra, mankóra vagy botra.

Általában egy hónapon belül komoly javulásra lehet számítani a rugalmasság terén és a fájdalom is alábbhagy majd. Fontos, hogy rendszeresen tornáztasd a térded, hogy erősödjenek az izmok és, hogy ne dagadjon be.

Lehet, hogy szükség lesz fizioterápiás segítségre, hogy legyen, aki felügyeli a gyakorlataidat, amíg a térded regenerálódik. Hogy mennyi ideig lesz rá szükséged, annak függvénye, hogy mennyire vagy egészséges, és mennyit vagy hajlandó tenni a felépülésért.


Forrás: https://www.webmd.com/osteoarthritis/knee-replacement-18/knee-surgery-what-expect