Téves hiedelmek az egészség terén

Téves hiedelmek az egészség terén

Napjainkban is akadnak tévhitek, hogy mik okoznak betegséget, illetve mit kell tenni különféle bajok esetén. Íme, néhány mítosz, amelyek jelenleg is élnek a köztudatban, de hibásan.

Szülőknél komoly riadalmat szokott okozni, ha a gyerek lenyelte a rágógumit. Máris felrémlik bennük, hogy a rágógumi rátapad a gyomor falára, amely onnan soha nem jön le. A szülők pánikba esnek, s fejveszetten kapkodnak, hogy mit tegyenek szegény gyerekkel, akinek a hasfalát bizonyára beteríti a gumi. Aggodalomra azonban nincs ok, mert semmi baj nem történik. A rágógumi sehová nem tapad, hanem megkezdi hosszú útját a belekben, s a végén szépen kiválasztódik a szervezetből.     
Egy másik mítosz arról szól, hogy mi a teendő orrvérzés esetén. A téveszme szerint hátra kell hajtani a fejet, de az orvosok szerint ez helytelen. A vér ugyanis akkor a gyomorba folyik, és rosszullétet idézhet elő. Ráadásul fennáll a veszély, hogy a vér a légcsőbe kerül. Különösen akkor kell erre vigyázni, ha a beteg eszméletlen. A helyénvaló teendő az, hogy a fejet magasan tartjuk, hogy a fejben csökkentsük a vérnyomást. A vérzést megállíthatja, ha néhány percre összeszorítjuk az orrcimpákat.  

Sokan vélekednek úgy, hogy a sebet jobb szabadon hagyni, és nem bekötözni a gyorsabb gyógyulás érdekében. Nos, ez sem igaz. A kötszer ugyanis nedvesen tartja a sebet, ezáltal hatékonyabb a felépülés, és sterilen marad a heg. A szabad levegőn kiszárad a seb, ráadásul fertőzéseknek van kitéve. A kötszer megóv a káros külső hatásoktól, ennek következtében a gyulladásoktól.

Szintén a téves mítoszok kategóriájába tartozik, hogy a zseblámpánál való olvasás hosszantartó károkat okoz a szemnek. Az igazság az, hogy az egészséges szem a kisebb lámpafényhez is képes alkalmazkodni. A szemizmok természetesen hamarabb elfáradnak ebben az esetben, de gyorsan tudnak regenerálódni.
 


Berliner Zeitung