Tíz herpeszesből hat nem tudja, hogy beteg

- Írta: DÁ

Tíz herpeszesből hat nem tudja, hogy beteg

Egy új svéd kutatás szerint a nemi szervek herpeszes megbetegedései sokkal több esetben maradnak rejtve, mint azt eddig hittük. Mivel puszta ránézéssel nem állapítható meg száz százalékos biztonsággal, hogy valaki nem fertőzött, a tanulmány szerint tíz betegből mindössze négy volt tisztában a betegségével, pedig egyharmaduk tipikus tüneteket produkált.

A svédországi Sahlgrenska Egyetemi Kórház bőrklinikáján a herpesz HSV-2-ként ismert variánsát vizsgálták. A vérben található antitestek aránya ilyen esetekben egyértelműen megmutatja, ha valaki fertőzött. A vizsgálatok újfent bizonyították, hogy a nemi szervek herpeszes megbetegedései általánosnak tekinthetők, az érintett betegek többsége azonban nincs tisztában azzal, hogy fertőzött. Bizonyos ismétlődő tünetek esetében fennáll a lehetősége annak, hogy nem diagnosztizált herpeszről van szó: erről egy egyszerű orvosi vizsgálattal meg lehet győződni.

A herpesz simplex vírus okozta HSV-2 szexuális érintkezés útján terjed, és világszerte legalább 500 millió embert érint. Becslések szerint Nyugat-Európában a felnőtt lakosság 10-30 százaléka hordozza magában a vírust, ezáltal a kór a legelterjedtebb szexuális fertőzések egyike a világon. A betegség fájdalmas sebeket és hólyagokat okoz a nemi szerveken és környékükön, de ritka esetekben az agyat és a gerincagyat is megbetegítheti, és a húgyutakra is ráhúzódhat. Általában a herpesz simplex másik variánsa, a HSV-1 felelős a száj herpeszes elváltozásaiért. Ez szintén érintheti a nemi szerveket, de ebben az esetben nem jellemző, hogy újból és újból kiújulna ezeken a területeken.

A herpesz genitalis tüneteit az érintett betegek sokszor nem tudják megkülönböztetni a gombás vagy bakteriális fertőzések jeleitől. Mivel otthon, házi körülmények között az utóbbiak is nehezen határolhatók el egymástól, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni. Intő jel lehet, ha a nemi szervek égnek, fájnak viszketés helyett, ez ugyanis a herpesz tipikus jele, még akkor is, ha sebeknek, hólyagoknak látszólag nincs nyomuk. A betegség akár hosszú ideig, öt-hat hétig is elhúzódhat, és néha láz, nyirokcsomó-duzzanatok, illetve általános gyengeség is járhat vele. Az ajakherpesznél alkalmazott kenőcsök ebben az esetben nem hatnak, az érintetteket vényköteles gyógyszerekkel kezelik. Minél előbb diagnosztizálják a betegséget, annál nagyobb az esély a gyors gyógyulásra, már csak ezért is érdemes mielőbb orvoshoz menni, ha rendellenességeket érzünk a szóban forgó területeken.