Többek között ezért érdemes vigyázni a napon…

Többek között ezért érdemes vigyázni a napon…

Nyár van, így sok szó esik a bőrbetegségekről, adott esetben a bőr rákos elváltozásairól is. Éppen ezért nem lehet eleget szólni a melanomáról, a bőr rosszindulatú, daganatos megbetegedéséről sem.

Mivel egy daganatos elváltozásról beszélünk, talán furcsán hangzik, de egy pozitívumról biztosan be lehet számolni a melanoma kapcsán: ha odafigyelünk, nagyon hamar észre lehet venni, hamarabb, mint akármelyik másik rosszindulatú megbetegedést. Ennek oka egyszerű: a melanoma a bőrön alakul ki, konkrétan a bőr pigmentsejtjeinek elváltozásáról beszélünk, ami káros UV-sugárzás (= mértéktelen, megfelelő védekezés nélküli napozás) következtében is kialakulhat. Persze nem minden esetben erről van szó, hiszen akad, aki genetikailag is hajlamos a melanomás elváltozásokra.

Sokféle változat
A melanoma kinézetére nézve nincsenek általános szabályok, gyakorlatilag akármilyen lehet: sötét pöttyökként ugyanúgy jelentkezhet, mint világos foltként, és az ép bőrfelületen ugyanúgy megjelenhet, mint anyajegyek elváltozásaként. Egyetlen aranyszabály létezik tehát: amikor azt érzékeljük, hogy bőrünkön furcsa változások mennek végbe, netán egy anyajegyünk alakja eltér attól, amilyen korábban volt, menjünk orvoshoz. A várakozás, az otthoni vizsgálgatás legfeljebb két-három hétig húzható, egyébként komoly veszélyeket rejthet magában a késlekedés! Mivel pedig az ember nem azzal foglalkozik, hogy állandóan a bőrét vizslatja – főleg, hogy a hátunkat vagy bizonyos egyéb bőrfelületeinket nem is látjuk –, nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságát sem. Az észlelést az is nehezíti, hogy a kezdeti szakaszban a melanomák egyáltalán nem fájnak, és csak nagyon ritkán viszketnek.

Nem bőrrák!
A melanoma nem azonos a bőrrákkal: utóbbi a bőr saját sejtjeinek rákos megbetegedését jelenti, míg előbbi a pigmenttermelő sejtek talaján jön létre. Eltérés mutatkozik abban is, hogy miközben a melanoma gyorsan nő és viszonylag gyorsan áttétet is képezhet, addig a bőrrák lassabban terjed, és adott esetben akár hosszú éveken át sem okoz igazán komoly problémát. A bőrrák emellett elsősorban olyan területeken jelentkezik, amelyeket rendszeresen közvetlen napsugárzás ér, a melanoma azonban nem feltétlenül. A két elváltozás kinézetében is eltér: míg a melanoma sokféle lehet, addig a bőrrák rendszerint pirosas, fénylő külsőt ölt.

Nagyon veszélyes!
A melanoma nagyon agresszív és rosszindulatú daganatos elváltozás. Ennek ellenére, ha időben észreveszik, viszonylag egyszerűen gyógyítható: ha még nem lépte át a hám alsó részét, és nem érte el a bőr mélyebb rétegeit, egy egyszerű műtéttel el lehet távolítani, és a beteg teljes egészében meggyógyítható. Amikor viszont már lejutott a mélyebb rétegekbe, különösen nagy az áttétek kialakulásának veszélye.

Ha már kialakult…
Melanoma esetében a szakorvosok általában olyan hamar megoperálják a beteget, amennyire az lehetséges, sőt, néha megelőző műtétet is szoktak javasolni bizonyos anyajegyek esetében a szűrővizsgálat után – még akkor is, ha az adott anyajegynél nincs daganatos deformitás. Maga a műtét minden esetben sebészi jellegű, vagyis kimetszik a bőrből az érintett részt.

Fokozott kockázat
Bizonyos embercsoportok esetében nagyobb a melanoma kialakulásának kockázata: a szőke vagy vörös hajú, világos vagy egyenesen fehér, szeplős bőrű nők és férfiak fokozottan veszélyeztetettek, de ugyanígy azok is, akiknél sok anyajegy található a bőrön. Minél több ezek között a szabálytalan alakú, még e körön belül is, annál nagyobb az elváltozás kialakulásának esélye. A családban előfordult hasonló megbetegedések szintén növelik az egyéni kockázatot. Teljes védettségben azonban senki sem reménykedhet: akárkinél kialakulhat melanoma.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
- Igyekezzünk nem leégni. Ne menjünk a tűző napra, ha nem muszáj, különösen ne a legveszélyesebb, délelőttől kora délutánig tartó időszakban, és ha mindenképpen ott vagyunk, használjunk magas fényvédő faktorú napvédő krémet, illetve viseljünk ruházatot. Mindez a gyerekekre fokozottan igaz!
- Szoláriumozás helyett inkább barnítókrémmel próbáljunk szép barnává válni.
- Rendszeresen vizsgáljuk magunkat, és kérjük meg partnerünket, hogy ő is figyelje, nem tapasztal-e változást a bőrünk olyan részein, amelyeket mi magunk nem látunk. Járjunk rendszeres szűrővizsgálatokra is. Igaz, hogy pénzbe kerül, de – és ez nem nagy szó – az életünk múlhat rajta!