Újdonságok a nagyvilágból

2011.03.11.

Újdonságok a nagyvilágból

Kutatások kimutatták, hogy a szívproblémák megelőzhetőek lennének, ha több folsavat fogyasztanánk. Folsavban gazdag a babcsíra, a narancslé és a leveles zöldségek.

 

  • Az Egye­sült Ál­la­mok­ban egy 21 fér­fin vég­zett kí­sér­let ered­mé­nyei sze­rint meg­ala­po­zat­la­nok azok a fel­té­te­le­zé­sek, amelyek sze­rint a sper­mi­u­mok akár 1-2 °C-os hő­mér­sék­let-emel­ke­dés ha­tá­sá­ra is el­pusz­tul­hat­nak.

 

  • Az el­hí­zás sok­kal kön­­nyeb­ben el­ke­rül­he­tő, ha sok ga­bo­na­fé­lét, gyü­möl­csöt és zöld­sé­get fo­gyasz­tunk, emel­lett vál­to­za­to­san ét­ke­zünk és so­kat moz­gunk.

 

  • Egy fran­cia fel­mé­rés sze­rint a szel­le­mi fo­gya­té­ko­sok köz­ti sze­xu­a­li­tás még min­dig nem el­fo­ga­dott, az ese­tek nagy több­sé­gé­ben a nők és fér­fi­ak egy­más­tól el­kü­lö­nít­ve él­nek az in­té­zet­ben.
     
  • Egy ki­vi több C vi­ta­mint tar­tal­maz (80 mg), mint egy nagy na­rancs (70 mg).

 

  • A K vi­ta­min elő­se­gí­ti a vér­al­va­dást, amely kü­lö­nö­sen idő­sebb kor­ban a csont­erő­sí­tés­ben ját­szik fon­tos sze­re­pet. A bél­bak­té­ri­u­mok ugyan a szük­sé­ges K vi­ta­min 80%-át elő­ál­lít­ják, de nagy men­­nyi­ség­ben tar­tal­maz­zák a le­ve­les zöld­sé­gek, a ga­bo­na­fé­lék, va­la­mint a szó­ja és a kar­fi­ol is.

 

  • Több mint száz, a mell­rák ko­rai stá­di­u­má­ban lé­vő nő kö­ré­ben vég­zett ame­ri­kai fel­mé­rés sze­rint, a be­te­gek fe­lé­nek éle­té­ben va­la­mi­lyen ne­ga­tív ese­mény kö­vet­ke­zett be a be­teg­ség ki­ala­ku­lá­sát meg­elő­ző év­ben: vá­lás vagy kö­ze­li ro­kon ha­lá­la. Ez to­vább erő­sí­ti azt a fel­te­vést, amely sze­rint a rá­kos da­ga­na­tok ki­ala­ku­lá­sá­ban je­len­tős sze­re­pet ját­szik a stressz.

 

  • A me­re­ve­dé­si za­va­rok oka fe­le arány­ban pszi­cho­ló­gi­ai ere­de­tű, s a meg­kér­de­zett fér­fi­ak csu­pán 20%-a for­dul­na azon­nal or­vos­hoz a „baj” meg­tör­tén­te után.

 

  • Ku­ta­tá­sok iga­zol­ják, hogy azok­nak a nők­nek, akik a do­hány­zás­ról va­ló le­szo­kást meg­cél­zó te­rá­pia ke­re­té­ben he­ti há­rom al­ka­lom­mal 30-45 per­cet töl­töt­tek test­moz­gás­sal, na­gyobb arány­ban si­ke­rült le­szok­ni­uk, mint azok­nak, akik egy­ál­ta­lán nem mo­zog­tak.