Utazás csecsemővel, kisgyerekkel

- Írta: betegvagyok.hu

Utazás csecsemővel, kisgyerekkel

Ha babával vágunk neki egy hosszabb útnak, nagyon sokmindenre kell előre gondolni. Ha nehezen viseli az utazás okozta változást, valahogy meg kell próbálni a megszokott életkörnyezetet körévarázsolni, legyen az akár a kedvenc játéka, akár a kedvenc étele, vagy olyan tárgy, amihez ragaszkodik. Ne feledkezzünk meg a számunkra fontos kiegészítőkről sem: törlőkendő, babatakaró, hordozó vagy gyerekülés, esetleg váltás ruha, stb..

  • Ha táp­sze­ren él a cse­csemő, több mó­don ké­szül­he­tünk az út­ra. A döntő szem­pont az, mennyi­re kény­te­len a csa­lád az úton a hűtőszek­rényt nél­kü­löz­ni és meny­nyi ide­ig. Ezért még az lát­szik a le­gal­kal­ma­sabb­nak, ha a táp­szert ott­hon el­ké­szít­jük, hűtőben tart­juk az in­du­lá­sig, s út­köz­ben se fe­led­kez­zünk el a hűtőtás­ká­ba be­ten­ni. Ha a gyer­mek már na­gyobb, ele­gendő, a ko­rá­nak meg­fe­lelő üve­get vi­gyünk ma­gunk­kal.
  • Ne szá­mít­sunk azon­ban ar­ra, hogy a cse­csemő út­köz­ben ugyan­annyit eszik, mint ott­hon, sok cse­csemőt ki­fe­je­zet­ten za­var az uta­zás, ezért ke­ve­seb­bet eszik. Ivó­vi­zet min­den­kép­pen vi­gyünk ma­gunk­kal, a va­sú­ti vi­zek­ben ne bíz­zunk. Leg­jobb, ha meg­­szo­kott éte­le­iből vá­lasz­tunk az út­ra, de ke­rül­jük a könnyen rom­lan­dó, kré­mes, to­já­sos, tej­szí­nes, tej­fö­lös éte­le­ket. Ezek kis­mér­ték­ben már el­eve fertő­zöt­tek le­het­nek, út­köz­ben ez a ve­szély na­gyon megnő. Szá­raz sü­te­ményt, saj­tot, ke­mény to­jást, ke­nye­ret, gyü­möl­csöt egész­ben, tar­tós te­jet, do­bo­zos ros­tos gyü­mölcs­le­vet ér­de­mes az úti­tás­ká­ba cso­ma­gol­ni.
  • Vo­na­ton jobb hely­je­gyes ko­csi­ban utaz­ni, kis­gyer­mek­kel na­gyon ne­héz egy tö­mött, zsú­folt vo­nat­ban utaz­ni. Ne fe­led­kez­zünk el a gye­rek ked­venc, elal­vás­hoz meg­kö­ve­telt já­té­ká­ról, mac­kó­já­ról, ál­la­tá­ról. Az út vál­to­zá­sa­it na­gyon jól el­len­sú­lyoz­za az ott­hon meg­szo­kott já­ték fo­lya­ma­tos­sá­got su­gal­ló je­len­lé­te. Egy-két új já­té­kot is ér­de­mes ma­gunk­kal vin­ni, jól jö­het az iz­gal­mas szó­ra­ko­zás, ha a gye­rek az uta­zást már na­gyon un­ja. Hasz­nos le­het a ki­festőkönyv, vagy a raj­zo­lás egyéb kel­lé­kei. Há­rom év fö­löt­ti gye­rek öröm­mel fo­gad­ja, ha sa­ját kis kof­fert ál­lí­tunk össze ne­ki.
  • Cse­csemők és kis­gye­re­kek a re­pülőutat meg­lepően jól tű­rik, de a le­szál­lás kel­le­met­len­sé­gei el­len ke­vés­bé van­nak fel­vér­tez­ve, mint a na­gyob­bak és a felnőttek. Le­szál­lás köz­ben a nagy gye­rek tud aka­rat­la­go­san nyel­ni, és ez­zel a kel­le­met­len fül­fesz­ülést ki­e­gyen­lí­te­ni. Cse­csemőt le­szál­lás köz­ben ér­de­mes meg­szop­tat­ni, vagy me­gi­tat­ni, a nye­lés au­to­ma­ti­ku­san meg­nyit­ja fül­kürt­jét.
  • A tisz­tí­tás­hoz és tisz­tán tar­tás­hoz szük­sé­ges anya­go­kat ér­de­mes kü­lön tás­ká­ban tar­ta­ni. Le­gyen ve­lünk né­hány mű­anyag le­pedő vagy ab­rosz, az egyi­ket a gye­rek fek­he­lyé­nek le­ta­ka­rá­sá­ra fel­hasz­nál­juk, ne­hogy az ágy va­la­mi­kép­pen össze­pisz­ko­lód­jék a gye­rek alatt, a má­sik ar­ra le­het jó, hogy a gye­rek szé­ke alá te­rít­sék, ha ven­déglőben eszik a csa­lád. Kis zacs­kó­ban ned­ves szi­va­csot vagy fürdőkesz­tyűt vi­gyünk ma­gunk­kal, ez­zel bár­hol meg le­het tö­röl­ni a gye­rek ma­sza­tos szá­ját vagy ke­zét.
  • Ha a csa­lád ko­csi­val uta­zik, az ét­ke­zés cél­já­ból be­ik­ta­tott meg­ál­lá­so­kon kí­vül ér­de­mes a köz­be­eső időben is rö­vid időre meg­áll­ni, ilyen­kor a gye­re­kek száll­ja­nak ki, fus­sák kör­be a ko­csit né­hány­szor, ug­rál­ja­nak egy ki­csit. Csak ar­ra ügyel­jünk, hogy az or­szá­gút for­gal­ma ne je­lent­sen ve­szélyt rá­juk.
  • Na­gyon hasz­nos út­köz­ben az el­dob­ha­tó pe­len­ka, az uta­záshoz szük­sé­ges mennyi­sé­get ve­gyük meg, még ak­kor is, ha egyéb­ként nem ilyet hasz­ná­lunk.
  • Bi­lit vagy kis WC-ülőkét fel­tét­le­nül vi­gyünk ma­gunk­kal, a leg­több gye­rek ide­gen­ke­dik at­tól, hogy ide­gen he­lyen vé­gez­ze el a dol­gát.
  • Még in­du­lás előtt győződjünk meg, hogy a gyer­me­kek a biz­ton­sá­gi öv­vel kellően rög­zít­ve van­nak-e. A szi­gor in­do­kolt, ezért kü­lön ren­del­ke­zé­sek nél­kül is kö­ves­sük a gye­re­kek rög­zí­té­sé­ben az éssze­rű­sé­get.
  • Ha a gye­rek haj­lik ar­ra, hogy au­tó­ban hány­jon, né­ha hasz­nál az, hogy ma­gas­ra ül­tet­jük úgy, hogy a ko­csi­ból ki tud­jon lát­ni.
  • Gyógy­szer ügyé­ben az or­vos ta­ná­csát kell ki­kér­ni. A leg­több úti­be­teg­ség el­le­ni szer kis­sé ál­mo­sít. Ha gye­rek­kel uta­zik a csa­lád, jó, ha az­na­pi úti­cél­ju­kat a dél­után de­re­ká­ig el­érik, fá­radt gye­rek­kel késő es­tig ve­zet­ni nem he­lyes. A kö­vet­kező nap is job­ban si­ke­rül, ha a cse­csemő és a kis­gye­rek ki­pi­he­ni ma­gát.