Utazási thrombosis

2012.05.24. - Írta: Meskó Éva dr

Utazási thrombosis

Az elmúlt évtizedben az utazási engedélyek egyszerűsitésével, az utazás lehetőségeinek kiterjesztésével jelentősen nőtt az utazási kedv, s ezzel az utazók száma is.

Ma már Amerikába, Ausztráliába, távolkeletre is könnyedén elutazunk, s érdeklődésünknek talán csak pénztárcánk szabhat határt. Nem mindig gondolunk arra, hogy gyakran alaposan meg kellene fontolnunk, mivel, hogyan, milyen körülmények között és milyen járművel utazhatunk, egészségünk megengedi-e a gyakran fárasztó utazási körülményeket.

Az utazással kapcsolatos veszélyekre a repülőutak kapcsán kialakult szövődmények és klinikai tünetek hivták fel a figyelmet. A tünetek elsősorban a turista osztály utasait érintették, akiknek ülőhelyei szorosabbak, kényelmetlenebben voltak, de a későbbi vizsgálatok az első osztály utasai érintettségét is igazolták.

Milyen tünetekkel találkozunk utazás kapcsán?
A leggyakoribb a bokaoedema, végtagi nyomásérzékenység, általános rossz közérzet, félelemérzet, mellkasi fájdalom, szapora pulzus, nehézlégzés, szivrhythmuszavar...
Mindez általában a gépre való felszállást követő első 24 órában jelentkezik. Leírtak már súlyos ájulással, légzészavarral fellépő tüdőemboliat is, mely az utazást követő 1-2 héten belül is kialakulhat.
Mit nevezünk utazási thrombosisnak?
Utazási thrombosisnak az 5 óránál hosszabb időtartamú, vagy 5ooo km-nél nagyobb út megtétele kapcsán fellépő thrombosist nevezzük. Az utazás történhet repülőgéppel, autóval, autóbusszal, vonaton, kialakulásának feltétele a tartós ülés, kényelmetlen testhelyzet. A leggyakoribb a repülés kapcsán kialakult thrombosis, 1954-ben Homans” Economy class syndrome”elnevezést alkalmazta a tünetegyüttesre.

Milyen rizikofaktorai vannak a thrombosis kialakulásának?
l/ a repüléssel és kabinnal kacsolatos rizikófaktorok:
- 5-8 óráig tartó repülési idő
- 5ooo km-nél távolabbi úticél
- mozgáshiány/ immobilitas/
- kényszertesttartás
- alacsony légnyomás
- alacsony páratartalom

2./ az utassal kapcsolatba hozható rizikótényezők.
- életkor:4o év felett
- előzetesen lezajlott thrombosis
- visszértágulatok
- terhesség, nemrég lezajlott szülés,
- közelmúltban lezajlott műtét, trauma
- fogamzásgátló vagy hormonpótló kezelés
  -idült szívbetegség
- kövérség,túlsúly
- daganatos betegség
- thrombosis hajlam/ thrombophilia/

Milyen érterületeket érinthet a thrombosis?
Leggyakrabban alsóvégtagi visszérthrombosis alakul ki, de leírtak már agyi és felsővégtagi érthrombosist is.

Milyen ajánlások ismertek az utazási thrombosis megelőzésére?
l/ ülő helyzetben a lábszár, lábfej köröző mozgatása, mély lélegzetvételek, lehetőség szerint óránként néhány lépés megtétele
2/ bőséges folyadékfogyasztás/ nem alkohol!/ Óránként 5o-1oo ml már kielégitő.
3./compressios harisnya viselése. Régebben egyes légitársaságok minden utasnak a felszállás előtt kis csomagban compressios harisnyát adtak, ez sajnos napjainkban egyre ritkább!
4./ a kezelőorvossal történt megbeszélés szerint az idős betegeknek, veszélyeztetett, rizikós egyéneknek alacsony molekulatömegü heparin adása. Kiemelt rizikót jelent a közelmúltban operált beteg/ csipőmütét, boka, lábtörés!  Visszérműtét után legalább 2 hétig nem célszerű utazni.

Amennyiben indokolt,utazás előtt 2 órával testsúlyhoz illesztett heparint kell adni bőr alá, melynek injekciózási technikáját a betegnek otthon meg kell tanulnia. Az injekciót az utazás utáni napon meg kell ismételni, visszafelé ugyanúgy, ill. körutazás esetén naponta kell adagolni a heparint.
Aspirin vagy egyéb thrombocyta gátló gyógyszer nem elegendő a thrombosis megelőzésére! Kiegészitő gyógyszerként - amennyiben ismert az idült visszérbetegség - célszerü flavonoidokat, diosmin tartalmú készítményt adagolni.

Utazás előtt helyes, ha a beteg felkeresi kezelőorvosát, megbeszéli vele a rizikótényezőket és a védekezés lehetőségét. Ha a beteg repülés közben keletkezett tünetei (oedema, végtagfájdalom, nehézlégzés) a repülés után el is múlnak, megérkezés után keresse fel kezelőorvosát, számoljon be a tünetekről.
Mivel a thrombosis diagnosztizálható tünetei 1-2 hét múlva is felléphetnek, esetenként mérlegelni kell a vizsgálatok (ultrahang, D dimer Rtg stb) elvégzésének szükségességét. Ha mindezt utazás előtt átgondoljuk, szorongás nélkül útra kelhetünk, mert hiszen:” navigare necesse est” vagyis „ hajózni/utazni/ szükséges"!