Veszedelmes vírus

2010.11.11.

Címkék: vírus
Veszedelmes vírus

Minden szülő vágya az egészséges csecsemő, ezért a kisbabát nevelő szülők általában fokozottan betartják a gyermekorvos, vagy a védőnő által javasolt higiéniai szabályokat. Különösen így van ez a koraszülött csecsemők esetében, hiszen a hosszabb-rövidebb ideig inkubátorban nevelt babával átélt napok aggódása ráébreszti a szülőket a fertőzések elkerülésének fontosságára.

A Ma­gyar Gyemekgyógyászati Tár­sa­ság Neonatológiai Szek­ci­ó­já­nak RSV Mun­ka­cso­port­ja ezért el­ha­tá­roz­ta, hogy egy, az ezek­ben a hó­na­pok­ban kü­lö­nö­sen ak­tív ví­rus­fer­tő­zés­re kü­lön is fel­hív­ja a fi­gyel­met. A tél a lég­úti meg­be­te­ge­dé­sek idő­sza­ka, ilyen­kor még a gya­kor­lott kis­ba­bás szü­lők is haj­la­mo­sak kön­­nyel­műb­ben ke­zel­ni, ha a pi­cin orr­fo­lyást, fül­fá­jást, és nem túl ma­gas lá­zat ész­lel­nek. Az egész­sé­ges cse­cse­mők­nél egy ilyen fer­tő­zés az egy­sze­rű meg­hű­lés tü­ne­te­i­vel jár, és a ba­ba gyor­san meg­gyógy­ul. Ko­ra­szü­lött ba­bák­nál azon­ban ko­mo­lyab­bá vál­hat a baj: még gon­dos ápo­lás mel­lett is, há­rom-öt nap múl­va sú­lyo­sabb tü­ne­tek ala­kul­hat­nak ki: kö­hö­gés, sza­po­ra, ki­ha­gyó lég­zés, ful­la­dás. Ezen fer­tő­zés szö­vőd­mé­nyei mi­att gyak­ran kór­há­zi fel­vé­tel, il­let­ve in­ten­zív osz­tá­lyos el­he­lye­zés, ese­ten­ként lé­le­gez­te­tés vá­lik szük­sé­ges­sé. Saj­nos a kór­há­zi ke­ze­lés el­le­né­re a fer­tő­zés egy-két szá­za­lé­ka ha­lá­los ki­me­ne­te­lű. A baj oko­zó­ja a Respiratory Syncytial Ví­rus (RSV), amely az inf­lu­en­zá­hoz ha­son­ló­an sze­zo­ná­li­san buk­kan fel, ok­tó­ber­től már­ci­u­sig a leg­ak­tí­vab­ban. A Lan­cet, a te­kin­té­lyes or­vo­si lap meg­döb­ben­tő fel­mé­rést kö­zölt: a WHO sze­rint 12,2 mil­lió öt év alat­ti gyer­me­k hal meg éven­te. Kö­zü­lük min­den har­ma­dik ba­ba al­só lég­úti meg­be­te­ge­dés­ben, ame­lyért nagy­részt az inf­lu­en­za és az RSV fe­le­lős.

A fej­lett or­szá­gok­ban rend­sze­re­sen szű­rik a kis­ba­bá­kat. Így egy Hous­ton­ban vég­zett fel­mé­rés sze­rint a két év alat­ti gyer­me­kek 90%-a, egy svéd­or­szá­gi sta­tisz­ti­ka sze­rint pe­dig a 18 hó­na­pos kis­ba­bák 87%-a át­esik a fer­tő­zé­sen. Min­den­ki meg­fer­tő­ződ­het, még a fel­nőt­tek is, de a ví­rus kü­lö­nö­sen a két év alat­ti ko­ra­szü­lött ba­bák­ra ve­szé­lyes. Ők a leg­ke­vés­bé el­len­ál­ló­ak.
A ri­asz­tó sta­tisz­ti­kák mi­att ala­kí­tot­ta Ma­gyar Gyer­mek­gyó­gyá­sza­­ti Tár­sa­ság az RSV Mun­ka­cso­por­tot, hogy a nem­zet­kö­zi ta­pasz­ta­la­tok fi­gye­lem­be­vé­te­lé­vel se­gít­se a szü­lő­ket a be­teg­ség fel­is­me­ré­sé­ben és meg­elő­zé­sé­ben. Dr. Pin­tér Sán­dor pro­fesz­­szor úr a mun­ka­cso­port ve­ze­tő­je el­mond­ta: kü­lö­nö­sen ve­szé­lyes a ví­rus azok­nál a cse­cse­mők­nél, akik­nek az el­len­ál­ló ké­pes­sé­ge ki­sebb, gyen­ge im­mun­rend­sze­rű­ek, ve­le­szü­le­tett szív­fej­lő­dé­si rend­el­le­nes­ség­ben, vagy kró­ni­kus tü­dő­be­teg­ség­ben szen­ved­nek, mű­té­ten es­tek át, il­l. lég­ző­szer­ve­ik fej­let­len­sé­ge mi­att gé­pi lég­zés­re szo­rul­nak. A koc­ká­za­tot nö­ve­li, ha a hat hó­nap­nál fi­a­ta­labb, lég­ző­szer­vi meg­be­te­ge­dés­re haj­la­mos cse­cse­mők do­há­nyos szü­lők kö­zött él­nek. A szü­lő leg­fon­to­sabb fel­ada­ta a meg­elő­zés, az­az:
Gya­ko­ri kéz­mo­sás, a ba­ba já­té­ka­i­nak, az ál­ta­la hasz­nált esz­kö­zök­nek a rend­sze­res fer­tőt­le­ní­té­se.
Fo­ko­zott fi­gye­lem a gyer­mek kör­nye­ze­té­re: a cse­cse­mő ne alud­jon együtt is­ko­lás, vagy óvo­dás test­vé­ré­vel, szü­le­i­vel; ne he­lyez­zék do­hány­füs­tös kör­nye­zet­be; ne vi­gyük na­gyobb tár­sa­ság­ba, vagy nagy tö­meg ál­tal lá­to­ga­tott he­lyek­re.
Fel­nőt­tek ál­tal hasz­nált esz­kö­zök el­kü­lö­ní­té­se, hasz­nált zseb­ken­dők azon­na­li ki­do­bá­sa.
A ve­szé­lyez­te­tett ba­bák ese­té­ben a gyer­mek­or­vos azon­na­li ér­te­sí­té­se.
A ve­szé­lyez­te­tett ko­ra­szü­löt­tek csu­pán egy­har­ma­da ke­rül meg­be­te­ge­dé­se ese­tén kór­ház­ba, mi­vel azon­ban gyó­gyí­tás­ra al­kal­mas gyógy­szer nincs, pusz­tán tü­ne­ti ke­ze­lés al­kal­maz­ha­tó. A be­teg­sé­get ne­héz azo­no­sí­ta­ni, ezért az új­szü­löt­tek, ezen be­lül a nem­rég kór­ház­ból ki­ke­rült ko­ra­szü­löt­tek ese­té­ben a baj vég­ze­tes is le­het. A meg­elő­zés leg­biz­to­sabb mód­ja le­het­ne, ha Ma­gya­ror­szá­gon is al­kal­maz­nák azt az in­jek­ci­ót, ame­lyet az USA-ban és az Eu­ró­pai Uni­ó­ban már a na­pi gya­kor­lat­ban hasz­nál­nak. A gén­tech­no­ló­gi­á­val ki­fej­lesz­tett in­jek­ció spe­ci­fi­kus an­ti­tes­tek be­jut­ta­tá­sá­val vé­di meg a cse­cse­mőt a fer­tő­zés­től. Az RSV Mun­ka­cso­port vé­le­mé­nye sze­rint ez a leg­kor­sze­rűbb vé­de­ke­zés, amely ugyan nem ol­csó, de szük­sé­ges­sé­ge meg­kér­dő­je­lez­he­tet­len. Hi­szen mind a csa­lád­tól, mind pe­dig a be­teg ba­bá­tól nem cse­kély ál­do­za­tot kí­vá­nó in­ku­bá­to­ros ke­ze­lés, az éle­tért va­ló hos­­szú, ke­ser­ves küz­de­lem után még fá­jóbb a vesz­te­ség, ami­lyet az ilyen­kor gyak­rab­ban elő­for­du­ló lég­úti fer­tő­zé­sek szö­vőd­mé­nyei okoz­hat­nak.