10 étel a haj egészségéért

10 étel a haj egészségéért

A gondosan kiválasztott samponokon, kondicionálókon és egyéb mesterséges csodaszereken kívül létezik természetes módja is annak, hogy megőrizzük, illetve fokozzuk a hajunk egészségét. Az alábbi 10 étel fogyasztásával pedig különösen sokat tudunk tenni az ép hajfürtjeinkért, így célszerű minél többet enni ezekből.

1. Lazac a ragyogásért
A halak, mint a lazac, a szardínia és a makréla tele vannak egészséges omega-3 zsírsavakkal. A szervezetünk nem tudja előállítani az ilyen egészséges zsírokat, így van, hogy táplálékokból vagy táplálék-kiegészítőkből kell beszerezni. Ezek a zsírok védelmet nyújtanak a betegségekkel szemben, de a szervezetünknek azért is szüksége van rá, hogy segítse a haj növekedését, valamint fényessé és egészségessé tegye azt.

2. Görög joghurt a növésért
A görög joghurt tele van fehérjével, mely az építőköveit jelentik a hajtincseinknek. Sőt, olyan összetevővel is rendelkezik, amely segíti a fejbőr véráramlását és a haj növekedését. Ennek neve B5-vitamin (vagy más néven pantoténsav), ami hozzájárulhat a haj elvékonyodása és a hajveszteség megelőzéséhez. A pantoténsav ismerős lehet a haj- és bőrápoló termékek címkéiről is.

3. Spenót a töredezett haj ellen
Mint sok más sötétzöld leveles zöldség, a spenót is bővelkedik a fantasztikus tápanyagokban. Rengeteg A-vitamin, vas, béta-karotin, folsav és C-vitamin van benne, melyek együtt azon (is) dolgoznak, hogy a fejbőr és a haj egészsége biztosítva legyen. Hidratálják a hajszálakat, így nem lesznek töredezettek. Ha fokozni akarjuk a hatást, keverjük kelkáposztával a spenótot, mely szintén remek választás.

4. Guava a töredezések megelőzéséért
Ez a trópusi gyümölcs csordultig van C-vitaminnal, ami védi a hajat a töredezéstől. Egy csészényi guava 377 milligramm C-vitamint tartalmaz, ami több mint négyszerese az ajánlott napi bevitelnek.

5. Vassal dúsított gabonafélék a hajveszteség elkerüléséért
Ha túl kevés vasat kap a szervezet, az hajhullást eredményezhet. Ez a fontos tápanyag megtalálható a dúsított gabonafélékben, a magvakban, a tésztákban, továbbá a szójababban és a lencsében. A marhahús, különösen az olyan belsőségek, mint a máj szintén bővelkedik benne, de a kagyló és a sötét leveles zöldségek sem szenvednek egyáltalán hiányt belőle.

6. Sovány baromfi a megfelelő hajnövekedésért
Amikor a szervezetünk nem kap elég fehérjét, annak a hajnövekedésre is hatása van. Ha leáll a folyamat, az idősebb hajszálak pedig kihullnak, az komoly hajveszteséget eredményezhet. Ha a fehérjét húsból szeretnénk beszerezni, válasszunk sovány húsokat, például csirkét vagy pulykát, mivel ezek kevesebb telített zsírt tartalmaznak, mint a marha és a sertés.

7. Édesburgonya a fakóság ellen
Száraz a hajunk, és elvesztette fényét? Az édesburgonya tele van hasznos antioxidánssal, melynek neve béta-karotin. A szervezet pedig a béta-karotint vitaminná alakítja, ez pedig segít megvédeni a hajat a szárazságtól és fakóságtól. Sőt, ösztönzőleg hat a fejbőr mirigyeire, hogy termeljenek olajos folyadékot, azaz faggyút, hogy ne száradjon ki a haj. A béta-karotin az édesburgonyán kívül más zöldségekben is megtalálható, például sárgarépában, sütőtökben, sárgadinnyében és mangóban.

8. Fahéj a jó keringésért
Szórjuk meg a zabpelyhet, pirítóst vagy kávét fahéjjal, és máris rengeteget tettünk azért, hogy segítsük a véráramlást és a keringést a fejbőrben. Ez a fűszer ráadásul oxigénnel és tápanyagokkal ajándékozza meg a hajhagymákat.

9. Tojás a növekedésért
A testünk fehérje-szükségleteit és vas-bázis egyensúlyát tojásevéssel ki tudjuk elégíteni. A tojás ugyanis gazdag B-vitaminban, köztük a B7-vitaminban (biotinban), mely segíti a haj növekedését. Ha ez a vitamin nem a kellő mennyiségben van jelen a szervezetben, az hajhullást okozhat. A biotin egyébként erősíti a törékeny körmöket is.

10. Osztrigával a teltségért
Az osztriga kiváló cinkforrás. Ha az étrendünk nem tartalmaz elég cinket, akkor komolyabbá válhat a hajhullás, sőt, a szempillánk is ritkulhat. A hajszálat termelő sejteknek nagy szüksége van a cinkre, de ezt megadni elég nehéz. Ezt az ásványi anyagot egyébként a marhahús, a rák, a homár és a dúsított gabonafélék is bőségesen tartalmazzák.