A baktériumok érzékenysége

- Írta: Veress Pálma

A baktériumok érzékenysége

Bár a baktériumok nem rendelkeznek érzékszervekkel a klasszikus értelemben, mégis profik a környezetük észlelésében. A bázeli Biozentrum Egyetem kutatócsoportja rájött, hogy a baktériumok nemcsak a kémiai jelekre reagálnak, hanem érzékenyek is.

A tudomány legutóbbi publikációjában a kutatók bemutatják, hogy a baktériumok hogyan ismerik fel a felületeket, és másodpercek alatt reagálnak erre a mechanikai ingerre. Ezt a mechanizmust használják a kórokozók is, hogy kolonizálják és támadják a gazdasejteket.

A nyálkahártyán vagy a bélrendszeren át, a testünk különböző szövetei és felületei a bakteriális kórokozók bejárati kapui. Az első néhány másodperc - az érintés pillanata - gyakran fontos a sikeres fertőzések szempontjából. Néhány kórokozó mechanikus stimulációt indukál a virulencia indukálására és a kórokozó képesség megszerzésére. Az Urs Jenal professzor, a Basel-i Egyetem Biozentrumja által vezetett kutatócsoport nemrégiben felfedezte, hogy a baktériumok milyen érzetet éreznek a felszínen és mi történik pontosan az első néhány másodpercben.

A kutatás csak a kémiai jelekre koncentrált


Az utóbbi évtizedekben a kutatás óriási előrelépést tett a baktériumok észlelésének és kémiai jelek feldolgozásának feltárásában. "Azonban keveset tudunk arról, hogy a baktériumok hogyan értelmezik a mechanikai ingereket és hogyan változtatják magatartásukat ezekre a jelekre" - mondja Jenal. "A nem patogén Caulobacter mint modell felhasználásával a csoportunk először mutatta be, hogy a baktériumoknak" tapintási érzése "van, amely segít felismerni a felületeket és előidézni a sejt azonnali ragasztásának termelését."

Hogyan ismerik fel a baktériumok a felületeket és ragaszkodnak hozzájuk


Az úszás Caulobacter baktériumok egy forgó motorral rendelkeznek a cellás borítékban, hosszú kiugrással, a flagellummal. A flagellum forgása lehetővé teszi a baktériumok mozgását folyadékokban. A kutatók meglepetésére nagyrészt a rotorot mechanoérzékelő szervként is használják. A motor forgatását a proton áramlik a sejtbe ioncsatornákkal. Amikor az úszólánc érintkezik a felületekkel, a motor zavart és a protonáram megszakad.

A kutatók feltételezik, hogy ez a jel, amely szikrázza le a választ: A baktériumsejt most növeli a második hírvivő szintézisét, ami viszont stimulálja az adhézió előállítását, amely néhány másodpercen belül szilárdan rögzíti a baktériumokat a felszínen. "Ez egy lenyűgöző példa arra, hogy a baktériumok gyorsan és specifikusan megváltoztathatják viselkedésüket, amikor felületekkel találkoznak" - mondja Jenal.

A fertőző betegségek jobb megértése


"Bár a Caulobacter ártalmatlan környezeti baktérium, megállapításaink nagy jelentőséggel bírnak a fertőző betegségek megértése szempontjából, amit a Caulobacter-ben felfedeztek a fontos emberi kórokozókra is" - mondja Jenal. A fertőzések hatékonyabb kezelése és kezelése érdekében kötelezően jobban meg kell érteni azokat a folyamatokat, amelyek a felületek érintkezésének első néhány másodpercében következnek be.



Forrás: www. patient.info