A férfiak fogékonyabbak a hirtelen szívmegállásra

2020.10.01. - Írta: Veress Pálma

A férfiak fogékonyabbak a hirtelen szívmegállásra

Magyarországon, évente, körülbelül 26000 ember huny el hirtelen szívmegállás következtében. Azonban a legtöbben életük során, soha semmilyen problémát nem tapasztalnak, a szívükkel kapcsolatosan. Egy új kutatás szerint, a szívbetegség esélyének kialakulása, a férfiaknál még magasabb arányban jelentkezhet.

A kutatás szerint 9-ből, legalább 1 férfinél mutatkozik hirtelen szívmegállás, 70 éves kor előtt, a nőknél ez az arány 30-ból 1. A férfiak 45 éves korukra, majdnem 11 százalék a valószínűsége, a hirtelen szívmegállásnak, a nők 3 százalékos valószínűségével szemben, ugyan ebben a korban.

Dr. Donald Lloyd-Jones, a Chicago-i, Northwestern University Feinberg School of Medicine, megelőző orvostani docense, és a kutatás vezetője szerint, a legtöbb haláleset, idő előtt történik (70 éves kor előtt), ami azt jelenti, hogy ez egy nagyon lesújtó, ám megelőzhető, haláleset, amely érthető okokból, szörnyű módon alakíthatja a családok életét.

„Sokkal komolyabban kell a szűréseket végeznünk, a férfiak esetében különösen, mivel ők még jobban veszélyeztettek a fogékonyságuknak köszönhetően.” - nyilatkozta Dr. Lloyd-Jones.

A legfőbb rizikó faktorokként
a dohányzást, a magas vérnyomást
és a cukorbetegséget említette.


„Legyünk tisztában a saját értékeinkkel, a vérnyomásunkkal, a cukorszintünkkel, illetve a koleszterin szintünkkel, hiszen ezek a faktorok ismeretében, könnyebb egy szívmegállás megelőzése. 50 éves kor felett pedig, ajánlott egy évben akár többször EKG vizsgálatra menni, mely akár időben felfedheti az esetleges szívelégtelenséget.” - tette hozzá Dr. Lloyd-Jones.
 
A kutatáshoz Dr. Llyod-Jones és kollégái, több mint 5200 férfi és nő adatait elemezték ki, 28 éves, illetve 62 éves kor között, melyet a nagy múltú Framingham Kardiológián végeztek. A kutatásban a szívelégtelenséget, a már előbb említett négy faktor szerint vizsgálták (vérnyomás, koleszterin, dohányzás és cukorbetegség). A kutatás kezdetekor ügyeltek rá, hogy a résztvevők közül senki se rendelkezzen szívbetegséggel.

A kutatás megkezdését, évtizedekkel követően azonban, 375 ember hunyt el, hirtelen szívmegállásban. Ennek a kockázata pedig 12 százalékkal magasabb volt, azokra a férfiakra, akikre a négy faktor közül, legalább kettő vonatkozott. Továbbá az is kiderült, hogy a magas vérnyomás önmagában, esetlegesen kiegészülve további faktorokkal, súlyos számban növelik a szívmegállás előfordulásának esélyeit.  

Dr. Lloyd-Jones szerint, egyértelműen
a magas vérnyomás bizonyult,
a szívmegállás kockázati tényezői
közül a legfontosabbnak.

 
Dr. Michael Sayre, a University of Washington, intenzív osztályának professzora (aki nem mellesleg nem vett részt az új kutatásban) szerint, a férfiak alapból több kockázati faktornak vannak kitéve, hiszen magasabb számban dohányoznak, illetve átlagban a vérnyomásuk is magasabb szinten van. Hozzátette, hogy az utóbbi évtizedben visszaesésről számoltak be, a váratlan szívmegállások tekintetében, hiszen egyre többen kezeltetik tudatosan, a szívproblémáikat és a koleszterin szintjüket, illetve egyre többen szoknak le a dohányzásról.

„A mi rendszerünk szerint, az elmúlt 30 évben a hirtelen szívmegállások száma, több mint a felére csökkent, az előtte mért mutatókkal szemben.” - nyilatkozta Dr. Sayre.

„Régebben évente, legalább 300 esettel találkoztunk, ez a szám mostanában a 100-at közelíti meg, ebből látszik, hogy fejlődtünk 15 év alatt, ennek ellenére még így is túl sok a hirtelen szívmegállást követő haláleset. Van még hova fejlődnünk.” - tette hozzá Dr. Sayre.
 
A hirtelen szívmegállást, sokan összetévesztik a szívinfarktussal, mely esetében, a szív egy része az oxigénhiány következtében sérül, általában egy eltömődött artéria okából. A hirtelen szívmegállás egy hirtelen történő és azonnali, teljes leállása a szívnek.
 
A kutatás eredményeit az Amerikai Szív-egyesület folyóiratának, Júniusi példányában publikálták, egy másik hasonlóan a témát vizsgáló kutatással egyetemben, mely a nőket vizsgálta, illetve, hogy merőben mennyivel más egészségügyi ellátást kapnak, szívmegállást követően, mint a férfiak. A tanulmányban, azok a nők, akiket szívmegállással kapcsolatosan kezeltek, 25 százalékkal kisebb arányban estek át angiográfiai vizsgálaton, mellyel az eltömített artériákat szokták kiszűrni. A nők 29 százalékkal kevesebb arányban estek át, angioplasztikai műtéten, mely során az eltömített artériákat tisztítják ki. Dr. Luke Kim, a New York-i Weill Cornell Medical College docense, és a kutatás vezetője szerint, habár sokat fejlődtek az évek során a szívmegállás kezelését illetően, még így is sok mindenben kell fejlődni, a nők esetében különösen.
 
Ezekből is látszik, hogy a szívünk mennyire fontos szervünk, és semmiképpen sem hanyagolhatjuk el, bármilyen jelzést is kapunk tőle.