A táplálék-kiegészítők és fontosságuk

2014.01.30.

A táplálék-kiegészítők és fontosságuk

Egyre többet hallhatunk a táplálék-kiegészítőkről, azok fontosságáról és a kiegyensúlyozott, minőségi táplálkozásban betöltött szerepükről. Sok cikket, tanulmányt olvashatunk arról is, hogy napjainkban az élelmiszereink tápanyag- és vitamintartalma jóval alacsonyabb, mint évtizedekkel ezelőtt. Gondoljunk csak arra a gyümölcsre, melyet több ezer kilométerre hazánktól, még éretlenül szüretelnek le. Sok esetben a gyümölcs a hosszú szállítás alatt, napfénytől mentes körülmények között érik meg. Nem kell szakértőnek lennünk ahhoz, hogy belássuk, ennek a gyümölcsnek a vitamintartalma nem fedezheti a napi szükségletünket. Kivéve persze, ha több kilónyit eszünk meg belőle. Joggal bizonytalanodhatunk el, vajon a normál táplálkozással biztosítjuk a szükséges tápanyagokat és vitaminokat szervezetünknek?
Többek között erre a kérdésre kerestük a választ, mikor felkerestük a BioTech USA táplálék-kiegészítő szakértőjét, Németh Sándort.

 

Mik azok a táplálék- és étrend-kiegészítők, és mire jók?

  • Sándor: A táplálék-kiegészítők olyan funkcionális élelmiszerek, melyek számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. A nevében is benne van, hogy segít kiegészíteni a normál táplálkozást olyan tápanyagokkal, melyekből a szervezetünknek nagyobb mennyiségre van szüksége, mint amennyit egy átlagos étrenddel fedezni lehetne. Ilyen tápanyag például a fehérje. Az étrend-kiegészítők közé a vitaminok, ásványi anyagok és az ízületi rendszer megfelelő működését támogató készítmények tartoznak, melyek az étrendünk minőségét és szervezetünk működését javítják.

Beszéljünk kicsit részletesebben a táplálék-kiegészítőkről. Mit kell tudni a fehérjékről? A szükséges mennyiséget nem lenne egyszerűbb, több hús fogyasztásával fedezni?

  • Sándor: A táplálék-kiegészítők létjogosultságát és fontosságát a leginkább az emberi szervezet fehérjeszükségletén, azaz az izomtömeg fenntartásán keresztül lehet szemléltetni. Egy átlagos, ülőmunkát végző ember napi fehérjeszükséglete 1 g/testsúlykilogramm. Ez a szám egy sportoló esetében már 1,5-2 g/testsúlykilogramm. Egy testépítőnél pedig 3 g/testsúlykilogramm. Ezek hallatán egy gyors fejszámolást követően könnyen hihetnénk azt, hogy egy átlagos, 60 kg-os ember egy szelet csirkehússal már fedezni tudja a napi fehérjeszükségletét. Ez azonban tévedés, hiszen 100 g csirkemellben csak kb. 24,7 g fehérje található. Tehát, a 60 kg-os átlagemberünknek a napi 60 g fehérjeszükséglet biztosításához közel 25 dkg csirkemellett kellene elfogyasztania naponta. Ez még nem is lehetetlen, de nézzük meg, hogy alakul ez a szám egy 70-80 kilogrammos sportoló esetében.

Egyszerűbb és olcsóbb megoldás, ha az étrendünket fehérje turmixszal egészítjük ki, hiszen egy adag annyi fehérjét tartalmaz, mint 100 g csirkemell.

Mi a helyzet a diétát támogató termékekkel? Kiknek ajánlod ezeket a termékeket?

  • Sándor: A diétát támogató termékek célközönsége nagyon széles. Ezek a termékek segítik a súlyvesztést megfelelő étrend és testmozgás mellett. Sokan abba a hibába esnek, hogy koplalással akarnak megszabadulni a felesleges kilóktól. És bár rövidtávon ez sikeres lehet, a kúra után a leadott kilók többszöröse jöhet vissza, nem beszélve az éhezés vagy az egyoldalú táplálkozás szervezetre gyakorolt káros hatásairól. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a soványság nem egyenlő a szép, feszes idomokkal. Egy drasztikus, átgondolatlan fogyókúra eredménye nagyon gyakran a löttyedt, megereszkedett bőr. Ennek oka a testmozgás hiánya és a nem megfelelő fehérjebevitel. Sokan nem is gondolják, hogy fogyókúra alatt még fontosabb a fehérje biztosítása, ellenkező esetben a szervezet felemészti az izomzatát. A fehérje hozzájárul az izomtömeg növekedéséhez és fenntartásához, valamint a normál csontozat fenntartásához is, ami a nők esetében különösen fontos.

Engem már meggyőztél a táplálék-kiegészítők fontosságáról. De néhányakban még felmerülhet a kérdés, nem minősülnek-e ezek a termékek doppingszernek?

  • Sándor: Természetesen nem! A táplálék-kiegészítők ellenőrzött, élelmiszer-mérnökök által kifejlesztett termékek, melyek folyamatos minőségellenőrzésen esnek át. A táplálék-kiegészítők nem csodaszerek. Megfelelő étrend és testmozgás mellett tudják hozzásegíteni használóját a vágyott cél eléréshez. A doppingszerek és más bizonytalan eredetű, egészségkárosító, fogyókúrás csodaszerek használatát senkinek sem javasoljuk. Fontos, hogy a táplálék-kiegészítőnk kiválasztásakor nézzük meg a jelöléseket és csak megbízható, ellenőrzött gyártó termékeit válasszuk. A BioTech USA termékei szigorúan ellenőrzött, minőségi összetevőket tartalmazó termékek, melyek kivétel nélkül doppingmentesek és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) előírásainak megfelelnek.


Köszönöm, hogy tisztáztad a dolgokat. Ha további kérdésünk lenne a táplálék-kiegészítőkkel kapcsolatban, hol találhatunk meg?

  • Sándor: Van egy szakértő blogunk, ahol a kollégáimmal minden kérdésre nagyon szívesen válaszolunk, legyen szó edzésről, diétáról, táplálkozásról vagy táplálék-kiegészítőkről.