A víz veszélyei a kontaktlencsére

2017.04.25.

A víz veszélyei a kontaktlencsére

A brit Irenie Ekkeshis egy szép napon arra ébredt 2011-ben, hogy erősen könnyezik a szeme. Elment a gyógyszertárba, hogy orvosságot vegyen a bajra, mert azt hitte, valami enyhe fertőzés okozta a könnyezést. De nem múlt el a baja, hanem romlott is: a fények túl élesen szúrták a szemét és erősödő fájdalmat érzett.

Felkereste a szemészetet, majd kórházi kezelést kapott. Látása azonban továbbra sem javult, úgy érezte magát, mintha sűrű ködben kéne botorkálnia. Az orvosok ekkor közölték vele, hogy egy ritka szembetegségben szenved, amelynek neve Acanthamoeba Keratitis. A betegséget mikroorganizmusok okozzák, amelyek megtalálhatók a csapvízben, az úszómedencékben és a tengerekben. Az Egyesült Királyságban évente körülbelül 125 embert érint ez a fajta szembetegség. A legtöbb esetben azok vannak kitéve ennek a fertőzésnek, akik kontaktlencsét viselnek.
 
„Nagyon kétségbeesett voltam, mert akkorra már elvesztettem a látásomat a jobb szememre. Minden homályosan jelent meg előttem. Csak az alakok körvonalait tudtam kivenni, de mást nem. Amikor kiderült, hogy a puszta csapvíz lehet a fertőzés forrása, nem viselek kontaktlencsét fürdés közben vagy az uszodában. De azt is megtanultam, hogy kézmosás után alaposan megtöröljem a kezem” - mondta a fiatal nő. 

A betegen végül szaruhártya átültetést végeztek, majd hosszas gyógykezelés után csaknem teljesen visszanyerte látását. Azóta komoly propagandatevékenységet folytat azokért, akik kontaktlencsét hordanak.

A hasznos tanácsok a következők:

Mielőtt a kontaktlencséhez érünk, mossunk kezet, majd törüljük szárazra. Ha hajsprét vagy más dezodor használunk, csukjuk be a szemünket. Úszás közben ne használjuk a lencsét, kivéve, ha úszószemüveget viselünk. Zuhanyzás, fürdés közben sem ajánlott a lencse viselése.


Forrás: BBC