Az ekcémáról

- Írta: dr. Varju Gábor, bőrgyógyász

Címkék: bőr ekcéma
Az ekcémáról

A korunkban sajnos egyre elterjedtebb allergiás betegségek nemcsak a légutakat, hanem bőrünket is érinthetik. Ezek jellegzetes képviselője az általában már kisgyermekkorban megjelenő alkati, vagy atópiás ekcéma. A betegség hátterében genetikai adottságok és külső tényezők együttesen szerepelnek. A jellemző alaptünet a kiszáradásra hajlamos érzékeny bőr, amely már néhány hónapos korban szembetűnhet.

A gyermek bőre szárazabb, arcon, a hajlatokban gyakran kivörösödik, a viszketés miatt a baba nyugtalan. Ehhez társulhat viszkető, apró, vörös göbcsék kialakulása. Kezeletlen esetekben a folyamat nedvezővé válhat, nagyobb testfelületekre kiterjedhet, ilyenkor akár kórházi kezelést is igényel. A betegség gyakran kiújul, általában az őszi-téli időszakban. Ilyenkor bőrünket nem éri a jótékony hatású napfény, viszont erősen jelentkeznek egyéb káros hatások, mint a szél, a hideg.

A fenti tünetek mellett sokszor találkozhatunk a kéz és láb ujjbegyein hámlással. Gyakran társul a folyamathoz asztma, szénanátha. A gyermekek nagy részénél a betegség 5-8 éves korra megszűnik, de sajnos egyre gyakrabban találkozhatunk egész gyermekkoron áthúzódó, sőt felnőttkorban is tartó esetekkel.
A betegség kezelésének lényege, hogy a bőr állapotát megfelelő szinten tartsuk. Ez a bőr felszínén lévő védőréteg, a víztartalom és a bőr tápláltságának megóvását jelenti. A másik fontos tényező az esetlegesen allergiás tüneteket okozó anyagok kerülése. A betegség tüneteinek megjelenésekor pedig fontos a mielőbbi bőrgyógyászati kezelés a folyamat kiterjedésének és az esetleges szövődmények kialakulásának elkerülése céljából.

Bőr­gyógy­ásza­ti ke­ze­lés

A gyul­ladt, vö­rös, visz­ke­tő bőr­te­rü­le­tek­re a bőr­gyógy­ász gyul­la­dás­csök­ken­tő­vel kom­bi­nált, ápo­ló ha­tás­sal is bí­ró kré­met ír fel. Óva­kod­ni kell a tö­mé­nyen al­kal­ma­zott gyul­la­dás­csök­ken­tő sze­rek al­kal­ma­zá­sá­tól, mi­vel szá­mí­ta­ni le­het a mel­lék­ha­tá­sok meg­je­le­né­sé­re. A visz­ke­tést bel­ső­leg adott, al­ler­gi­ás re­ak­ci­ót is csök­ken­tő sze­rek­kel le­het csök­ken­te­ni. Ha a tü­ne­tek mér­sék­lőd­nek, a gyógy­sze­res ke­ze­lést fel­vált­hat­ja a rend­sze­res ápo­lás. A gyer­me­ke­ket be kell von­ni a ke­ze­lés­be, érez­zék, hogy raj­tuk is mú­lik a ja­vu­lás, és rá kell ven­ni őket a rend­sze­res bőr­ápo­lás­ra.
A la­kó­szo­bák pá­ra­tar­tal­ma, do­hány­füst-men­tes­sé­ge, a há­ló­szo­ba por­men­tes­sé­ge fon­tos alap­kö­ve­tel­mény. Sem­mi­kép­pen nem aján­la­tos a la­kás­ban há­zi­ál­la­tot tar­ta­ni, s emellet a gyer­mek já­té­ka­i­ra is gon­do­san oda kell fi­gyel­ni. A gyer­mek növekedése közben figyelemmel kell kísérni szabadidős tevékenységeit: erős izzadással járó sport helyett inkább az úszást preferáljuk. Az extrém klímaviszonyoktól és a pszichés stresszektől tartózkodjunk. Ekcémás csecsemőt vagy kisgyermeket diétára csak súlyosabb, és a szokásos helyi, vagy belső kezelésre nem reagáló esetben fogjuk. Az ún. eliminációs diétát orvosi ellenőrzés mellett kezdhetjük meg. Ez azt jelenti, hogy mellőzni kell az élelmiszer-additivákat, a marhahúst, a gyümölcsök jelentős részét (citrusfélék!), a kakaót és csokoládét, a sajtféléket, a tojást, a diót és a búzából készült ételeket. A gyermeknek rizst, burgonyát, bárányhúst, pulykahúst és almát adhatunk. Ezt követően a fent felsorolt ételeket 3-4 naponként külön-külön beépítjük az étkezésbe, és ha fokozott viszketés jelentkezik, az ekcéma tünetei rosszabbodnak, pozitívnak tekinthetjük a próbát.

Ápo­lá­si ta­ná­csok

  • Nagyon fontos a megfelelő tisztítás. Szappanok, tusfürdők használata mellőzendő, helyettük a gyógyszertárakban beszerezhető olajos tus-, és kádfürdők használata javasolt.
  • A fürdés (akár kádfürdő, akár tusolás) ne tartson hosszan, és a nagyon meleg víz is kerülendő. A bőrt itatva szárítsuk, ne dörzsöljük a törölközővel. Egy ilyen fürdés után a bőrön egy vékony olajréteg marad, amely megóvja a bőrt a vízvesztéstől.
  • Kimutatták, hogy az atópiás hajlamú bőrt fedő védőréteg működése csökkent, ezért nagyon fontos a felszín utánzsírozása bőrazonos alkotórészekkel. Az elvesztett zsírok pótlása a vízvesztés csökkenéséhez vezet, így a bőr újrahidratálttá válik, s a viszkető szárazság megszűnik. E célból szintén többféle, speciálisan atópiás bőrre kifejlesztett gyógytestápoló kapható, amelyek a bőr vízvesztését megakadályozó ceramidokat, vagy más vegyületeket tartalmaznak.
  • A legalkalmasabb termék kiválasztása céljából érdemes konzultálni a kezelőorvossal, vagy a bőrgyógyásszal!
  • A száraz levegő (központi fűtés, légkondicionálás) szintén szárító hatású, ezért viszketést, vagy kellemetlen bőrfeszülést válthat ki.
  • Kerülendő a nem természetes alapanyagú ruházat viselése is, mivel irritálhatja a bőrt. A napfény általában jót tesz, de túlzásba nem szabad esni.


Mivel a légúti allergiás kórképekhez hasonlóan az atópiás ekcéma megjelenési gyakorisága is nő, fontos a beteg gyermekek mielőbbi felismerése, kezelése és a helyes bőrápolás megtanítása. Így elérhető, hogy a kiújulás gyakorisága és mértéke minimális legyen, s nem zavarja meg a gyermekek lelki és testi fejlődését.