Az első napsugarak

- Írta: dr. Molnár László, bõrgyógyász

Az első napsugarak

Megjött a tavasz. Ezt jelezték a megszólaló énekes madarak a kerti öreg diófa ágai között. A természet, és ennek szerves része, az ember készül a hosszú tél utáni újjászületésre, a ragyogásra, az éltető meleg napsugárra. Hosszú, hideg, sötét napokon vagyunk túl. Szervezetünk kiürült vitaminraktárakkal, kifehéredett, száraz bőrrel várja a megváltó tavasz sugarait. Bőrünket, mint a külvilággal legjobban érintkező szervünket is fel kell készítenünk az új évszak fogadására.

A tél végére bőrünk rugalmassága csökken, petyhüdtebbé, szárazabbá válik, a hidegben nehezen ürül a faggyú, ezért szárazabb a bőrünk, és megszaporodik a pórusokat kitöltő, betokolódott mitesszerek száma is. Ezt a hatást csak fokozza a fűtés levegőt szárító hatása. Emiatt bőrünk jobban ki van téve – mivel a védő zsírköpenyét részben elvesztette – a baktériumok, a gombák támadásának.
A bőrgyógyászati rendelőkben ilyenkor megnő azon betegek száma, akik különböző bőrfertőzésekben szenvednek. A tavaszi gyakoribb vírusinfekciók utáni bőrkiütések száma is megszaporodik.
Próbáljuk meg helyre állítani bőrünk védőrétegét. Használjunk gyakrabban bőrtápláló, hidratáló készítményeket.
A tisztálkodásnál kerüljük az intenzív, bőrszárító samponok használatát. Ilyenkor célszerű gyakrabban felkeresni a kozmetikusunkat, aki megfelelő módszerekkel, felpezsdíti arcunk vérellátását, visszaadja annak rugalmasságát, puhaságát.

Vitamindús táplálkozás

A bőrgyógyász a kozmetikus segítségével veszi fel a harcot a tavaszra súlyosbodó, a tél végére romló aknés (pattanásos) bőrelváltozások ellen. A kiszáradt, kifehéredett, fényszegény bőrön a kiürült vitaminraktárak következtében is (különösen a „B”-vitamin csoport a fontos) megszaporodnak a pattanások.
Ilyenkor fogyasszunk több vitamindús ételt, esetleg vitamin tartalmú tablettákat, és távolítsuk el gyakrabban a pórusokat eltömő faggyúcsapokat, a mitesszereket. Nagyon jó hatású lehet az arctisztítás után a mértékletesen (heti egyszer) igénybe vett mesterséges fényforrás használata (szolárium).

Napallergia

Fontos, hogy megfelelően védekezzünk a tavasszal ugrásszerűen megerősödő UV sugárzás káros hatásai ellen. Gyakran tapasztaljuk azokon a betegeinken, akik átmenet nélkül, hirtelen kezdik el élvezni az ibolyán túli sugarakban igen gazdag tavaszi napsütést, hogy bőrüket (leginkább a fénynek kitett helyeken) apró, gyulladt, viszkető, kiütések borítják. Ennek oka a köznyelvben „napallergiának” nevezett napfény exanthema. Ilyenkor forduljunk szakorvoshoz, aki megfelelő gyulladáscsökkentő krémekkel, és a napozás eltiltásával gyógyítja az elváltozást. Ez nem keverendő össze a napégéssel, amely a pigmentáció növekedésével később kivédhető.

Fénykúra

A fény exanthemában szenvedő beteg egész nyáron szenved a kiütésektől, amelyek azonnal megjelennek a naphatás után. Megelőzhetjük ezeket a kellemetlen bőrtüneteket, ha igen lassan, megfelelő magas faktorú fényvvédő készítményekkel, mintegy hozzászoktatjuk bőrünket a napsugarak elviseléséhez.
Sajnos, sok esetben ez sem elegendő. Ilyenkor forduljunk olyan bőrgyógyászhoz, akinek megfelelő UVB fényforrás áll rendelkezésére. Ez a fénykúra belopja a szervezetbe a fény elviselését, és ezzel megelőzi a későbbi fény exanthema kifejlődését.
Ne várjuk tehát tétlenül a tavaszt, gondoljunk bőrünkre, előzzük meg a bőrfertőzések kialakulását, védekezzünk a tavaszi erős naphatás ellen, töltsük fel kiürült vitamin raktárainkat, sportoljunk többet a szabad levegőn.
Amennyiben ennek ellenére rendellenességet tapasztalunk magunkon, forduljunk idejében háziorvoshoz, vagy bőrgyógyász szakorvoshoz.