Az étek ereje, avagy állítsuk hadba az élelmiszereket is a daganatos betegségek prevenciójában

- Írta: betegvagyok

Az étek ereje, avagy állítsuk hadba az élelmiszereket is a daganatos betegségek prevenciójában

Az élelmiszerek széles arzenálja fogható hadba a daganatos betegeségekkel vívott küzdelem során” – mondja Lynda McIntyre, a Johns Hopkins Kutatóintézet onkológiai táplálkozási szakembere. A növényi alapú élelmiszerek fogyasztása – amelyek gazdagok antioxidánsokban – védik a szervezet sejtjeit a károsodástól, és csökkentik a rák kialakulásának kockázatát."

Dr. Nicholas Koutrelakos onkológus is egyetért ezzel a megállapítással, azt is megjegyezve, hogy a gyümölcsök, zöldségek és magvak fogyasztása, amelyek béta-karotinban és C-vitaminban gazdagok, segítenek megelőzni a rákot okozó rákkeltő anyagok megjelenését a szervezetben, és csökkentik az elhízás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát."

"Sokat javít a betegek állapotán is, ha élénk színű, magas antioxidáns tartalmú gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztanak" - mondja Dr. McIntyre. "Próbáljunk meg hét-nyolc adag gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani minden nap (három adag gyümölcs / négy adag zöldség). Egy adagnak egy félcsészényit mérjünk ki és naponta legalább egy csészével együnk meg minden étkezésnél egy-egy adagot."
 
Szivárványt a tányérra!

- Együnk olyan élelmiszereket, amelyek narancs és a sötétzöld színűek (magas béta-karotin tartalmuk miatt): spenót, mangó, sárgarépa;
- Narancs! A narancs tartalmaz minden rákellenes fitokémiai anyagot;
- Keresztes virágú zöldségek: brokkoli és kelkáposzta (4-5 alkalommal hetente);
- Együnk C-vitaminban gazdag élelmiszerek lehetőleg naponta: eper, citrom, mangó, paprika, kivi;
- Fontos, hogy 3-4 különböző színű gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk;
- Sok rostra is szüksége van a szervezetnek: javasolt naponta 30 gr. teljes kiőrlésű gabonából, például babból, lencséből, borsóból, egyéb hüvelyes élelmiszerekből.

Bizonyos élelmiszerek együttes fogyasztása maximalizálja a hatékonyságot. Például a béta-karotint tartalmazó élelmiszerek bizonyos zsírokkal együtt fogyasztva erősítik egymás hatását. A sárgarépa, a spenót esetében az olívaolaj fokozza a béta-karotin felszívódását. A C-vitaminban gazdag élelmiszerek fogyasztása ajánlott vas-tartalmú élelmiszerekkel együtt, mert a C-vitamin segíti a vas felszívódását (pl. spenótos eper saláta).

Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek fogyasztásával is sokat tehetünk egészségünkért, mint például a halfélék, babok fogyasztásával.

Gyógynövények és fűszerek (akár szárított koncentráltabb formában az antioxidáns ellátásért):
- a kurkuma és a curry;
- fahéj: fél teáskanálnyiban van annyi antioxidáns, mint egy fél csésze málnában. A fahéj sokféle ételhez társítani lehet, lehet az gabona, alma vagy éppen kávé, ráadásul növeli az ételek tápértékét és jobban telíti is a szervezetet;
- a kakukkfű és oregano is erős antioxidánsok.
 
Jótanácsok a diéta hatékonyságához

- Együnk sovány fehérjét, sovány fehér húsokat: pulykamell és csirkemell. Vörös húst legfeljebb hetente egyszer;
- Fontos a főzési módszer is: amikor csak lehetséges "lassú és alacsony" hőmérsékleten főzzünk, elsősorban grillezzük, pároljuk az ételeket.
- A grillezésnél citrommal és rozmaringgal vagy borral és a sörrel locsoljuk a húsokat, így csökkenthetjük a rákkeltő anyagok keletkezését.

- Minimálisan fogyasszunk csak alkoholt, legfeljebb három-négy alkalommal hetente;
- A sport, a mozgásgazdag életmód ugyanolyan fontos, mint a diéta. Tanulmányok kimutatták, hogy azok az emberek, akik ülő munkát végeznek, mozgásszegény életmódot élnek és túlsúlyosak nagyobb eséllyel alakul ki náluk rákos megbetegedés. Az elhízás növelheti a kockázatát a mellrák kialakulásának is.
- "Kiemelten fontos fenntartani a normális testsúlyt; a betegek hetven százaléka túlsúlyos ", mondja Dr. Koutrelakos. ", amely közvetlenül kapcsolódik a rák kialakulásához. Gyakori a fiatalabb rákos betegeknél, hogy rossz minőségű, magas fruktóz (cukor) tartalmú élelmiszereket fogyasztanak, amelyek megnövelik a testtömeg-indexüket (BMI). "
- Tartsa a zsírbevitelt alacsony szinten. Magas zsírbevitel növelheti bizonyos típusú rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát.