Az utazás közben előforduló betegségek megelőzése és kezelése

2017.07.22. - Írta: Dr. Felkai Péter Ph.D.

Az utazás közben előforduló betegségek megelőzése és kezelése

Hatalmasan megnőtt a külföldre utazók száma: 2007-ben 17,3 millió magyar utazást regisztráltak, és az utazásra 354 milliárd forintot költöttünk, annyit, mint abban az évben a fekvőbeteg ellátásra fordított költségvetési összeg. A 2011 év eddigi statisztikái azt mutatják, hogy az eddig stagnáló magyar utazások száma emelkedni kezdett.

Szeretünk is utazni. A megszokott környezetből való kimozdulás megtöri a hétköznapok egyhangúságát, és új élményekkel ajándékoz meg bennünket, a környezetváltozás javítja a kedélyállapotunkat, és mozgósítja az addig nem is sejtett energiáinkat és alkalmazkodóképességünket; nem utolsó sorban pedig az ember felfedező ösztöne azt sugallja, hogy nézzünk körül a világban. De vajon felkészült utazók vagyunk-e?
 

Ha az alábbi kérdések egyikére is „nem”-mel válaszolt, akkor ezt a weboldalt gyakran látogassa meg és az itt közölt tudnivalókat okvetlenül olvassa el külföldi utazása előtt!

- Szokott másolatokat készíteni az utazás alatt szükséges dokumentumairól?
- Megkérdezte háziorvosát, hogy egészségi állapota miatt utazhat-e?
- Tudja-e, hogy hogyan készítsen magának kiszáradás elleni folyadékot?
- Mi az az Európai egészségbiztosítási kártya?
- Hogyan kell kiváltani?
- És hol tudja használni?
- Hogyan tudja utazás közben önmagát gyógyítani?
- És hogy mikor kell mégis orvosi segítség után néznie?
- És hogyan?

Sajnos a nemzetközi statisztikák azt mutatják, hogy az utazók felénél valamiféle egészséggel összefüggő probléma lép fel utazása közben. Nyilvánvaló, hogy az utazó először önmagát próbálja meg gyógyítani, több- kevesebb sikerrel. A hozzá nem értők (és sok ilyen az interneten is megjelenik!) tanácsa a helyzetet olyannyira ronthatja, hogy az utasnak haza kell térnie. Pedig a szakszerű önsegítés megmentheti a betegség miatt veszélyben lévő utazásunkat. Ehhez nyújt segítséget a „Zsebdoktor utazóknak” című könyv, amely nem csak a leggyakrabban előforduló utazás közbeni egészségügyi problémák elhárításáról szól, de mintegy zsebben hordott orvos, Önnel utazik és segít. Ugyanakkor a könyvben világosan szeretném kijelölni azokat a határokat, melyek elérésekor már nem segít az öngyógyítás: haladéktalanul orvosi segítség után kell néznünk, mely külföldön időt rabló és költséges folyamat.


 

Ehhez is szeretnék segítséget nyújtani. És ha már tanulmányozta ezen a weboldalon lévő tanácsokat, akkor:

Jó utazást kívánok!

Dr. Felkai Péter Ph.D. orvosigazgató
utazásorvostani szakértő