Bizalmas, intim problémák...

Bizalmas, intim problémák...

Vannak olyan kínosnak tartott betegségek, melyeket még a legközelebbi barátainkkal sem osztunk meg szívesen. Felsorolunk néhány ilyen problémát, ha esetleg ráismer valamelyikre, ne aggódjon, könnyű őket kezelni. Lássuk is őket: 

Chlamydia.

Ez az egyik leggyakoribb nemi betegség, 10-ből 1 embernél kialakul, anélkül, hogy tudna róla. Sokkal nagyobb az előfordulása a nőknél, mint a férfiaknál. Okozhat medencegyulladást, súlyosabb esetben meddőséget. Tünetei lehetnek közepesen erős hasi fájdalom, nőknél szokatlan hüvelyi folyás. Férfiaknál fájdalomérzet vizeléskor, illetve, megduzzadt here. De, meg kell jegyeznünk, hogy a chlamydia legtöbbször tünetmentes, sokan észre sem veszik, hogy átestek rajta. Kezelni lehet akár az új CRT-vel (Chlamydia Rapid Test), egy bizonyos gyorsteszttel, ami 30 perc után kimutatja a chlamydia vírust. Antibiotikum is megfelelő, mint például a doxycycline vagy az azithromycin.

Bakteriális vaginózis (BV)

A bakteriális vaginózis alapvetően nem nemi úton terjedő betegség, de nagyon gyakori hüvelyi betegség, ami különösen veszélyes lehet a terhes nőkre. Nagyjából 10-ből 1 nő valamilyen szinten élete során már átesett, átesik ezen a betegségen. Ezt a betegséget a hüvely baktériumegyensúlyának drasztikus megváltozása okozza. Érdekesség, hogy nem függ össze a személyi higiéniával. Tünetei a rendellenes hüvelyi folyás, kellemetlen szag. Ez diszkomfort érzés szeretkezés után rosszabb lehet. Kimutatható egyszerű teszttel, ez is a chlamydiához hasonlóan, fokozottan veszélyes a terhes kismamákra, tehát érdemes odafigyelni rá. Maga fertőzés kezelhető antibiotikumokkal, leggyakrabban a metronidazole-t szokták használni.

Szájpenész

Minden második nő már volt szájpenésszel fertőzve, amit Candidának is hívunk. A fertőzést egyfajta gombafertőzésként kell kezelni. Hangsúlyozni kell viszont, hogy nem elsődlegesen szexuális úton terjedő betegségről van szó, azok is elkaphatják a fertőzést, akik egyáltalán nem élnek nemi életet. Természetesen, szexuálisan is elősegíthetjük a kialakulását. Tünetei lehetnek a nemi részeken kialakuló vörös részek, amik kellemetlen, égő érzést válthatnak ki. Kenetekkel kideríthetjük, fertőzöttek vagyunk-e. Kezelni kapszulákkal, krémekkel érdemes. Mindenféleképpen érdemes a háziorvosunknál tájékozódni, mert hosszantartó betegség alakulhat ki belőle.

Medencegyulladás

Ez a fajta betegség akkor alakul ki, ha a baktérium a nemi szervekbe kerül. Több ezer nő fertőződik meg évente ezzel a fertőzéssel, anélkül, hogy tudnának róla, mivel a tüneteik gyakran „láthatatlanok”. A kezeletlen medencegyulladás akár meddőséghez is vezethet. Alhasi fájdalom, hátfájdalom, közösüléskori vérzés, fájdalmas vizelés valamint szeretkezéskor fellépő fájdalom mind-mind a tünetei lehetnek. Alapvetően, nem fogjuk tudni, hogy ezzel a fertőzéssel van dolgunk, de kenetvételkor ki lehet szűrni. Érdemes tehát nőgyógyászunkat rendszeresen látogatni, hiszen komoly dologról van szó. Antibiotikumokkal lehet kezelni, de a megelőzés akár szűrővizsgálat formájában hasznos lehet. Fontos a tartós, megbízható párkapcsolat, de akár a kondom is segíthet, ha nem vagyunk biztosak partnerünkben.

Trichomoniasis

Nagyon gyakori szexuális úton terjedő fertőzésként kell kezelni, csak Angliában évente több mint 1 millió ember kapja el ezt a betegséget. A legbiztosabb ellenszere a biztonságos szex.
Gyöngyöző, sárgás-zöldes váladékkal jár. Kellemetlen szagok, megduzzadt szeméremajkak és fájdalmas közösülés is velejárója lehet. A legtöbb tünete hasonló a szájpenészhez, így könnyű összekeverni vagy téves diagnózist felállítani. Egyszerű kenetteszt segíthet a diagnosztizálásában, de érdemes többször elvégezni. Antibiotikummal szintén kezelhető, többnyire itt is a metronidazole-t ajánlják. Nagyjából egy hét alatt ki lehet kezelni a pácienst, de ezen idő alatt a szexuális életet fel kell függeszteni.

Cystitis (Hólyaggyulladás)

Maga a cystitis egyfajta hólyaggyulladás, ami több nőt érint, mint férfit. A nők többsége átesik élete során ezen a fertőzésen, sajnos. Viszont, hozzá kell tenni, hogy ez nem szexuális úton terjedő betegség, de jóval gyakoribb a nemi életet aktívan élő nők között, mint a kevésbé aktívaknál. Terhesség alatt, valamint a menopauzában lévő nőknél jóval nagyobb a kialakulás veszélye. Éles fájdalom vizeléskor, esetenként véres vizelet, hát- és alhasi fájdalom, rossz közérzet lehet, vizelési inger is tünetként jelenhet meg ennél a betegségnél. Alapvetően a tünetei elég jellegzetesek, mindenféleképpen keressük fel háziorvosunkat a megfelelő kezelés miatt. Igyunk sok vizet, ezáltal kevésbé lesz savas a vizeletünk, csökkentve ezáltal az ezzel járó fájdalmat is.