Bokaficam és izomhúzódások

Sportsérülések

2011.12.14.

Bokaficam és izomhúzódások

Cikkünkben a leggyakrabban előforduló sportsérülésekkel, azok megelőzésével és kezelésével foglalkozunk. Ez alkalommal két, már-már mindennaposnak számító sérülésről írunk.
Ezek nem csak atlétákat vagy versenysportolókat érinthetnek, hanem olyanokat is, akik csak néha sportolnak kikapcsolódásból – sőt, a normál, mindennapi élet során is szenvedhetünk mozgásszervi sérüléseket.

Bo­ka­fi­cam

Ku­ta­tá­sok bi­zo­nyít­ják, hogy a bo­ka­fi­cam, amely a bo­kát a láb­hoz rög­zí­tő ke­reszt­sza­lag sé­rü­lé­sét je len­ti, a leg­gya­ko­ribb sport­sé­rü­lés. Szá­mos te­vé­keny­ség okoz­hat bo­ka­fi­ca­mot, így pl. a ko­co­gás, a ko sár­lab­da, a te­nisz vagy a stepp ae­ro­bic. Ed­dig a sé­rü­lést a la­za inak­nak tu­laj­do­ní­tot­ták, azon­ban egy ame­ri­kai egye­tem leg­újabb ku­ta­tá­sai sze­rint a fi­cam fő oka az, hogy az iz­mok, ame­lyek a láb­fej és a bo­ka fel-le, il­let­ve ol­dal­irá­nyú moz­gá­sát irá­nyít­ják, nem elég­gé erő­sek.
A bo­ka­fi­cam sú­lyos­sá­ga ha­tá­roz­za meg an­nak ke­ze­lé­sét. Ha sán­tí­tás és fáj­da­lom nél­kül tu­dunk lép­ni, és ha a bo­ka nem da­gadt, ak­kor há­rom-négy na­pos pi­hen­te­tés ele­gen­dő. Ha vi­szont a bo­ka duz­zadt, el­szí­ne­ző­dött vagy kép­te­le­nek va­gyunk rá­áll­ni, azon­nal for­dul­junk or­vos­hoz. Az or­vos va­ló­szí­nű egy-há­rom hét­re be­gip­sze­li a lá­bat, majd an­nak le­vé­te­le után láb­erő­sí­tő gya­kor­la­to­kat vé­gez­tet. A bo ka­fi­cam­mal kap­cso­la­tos leg­újabb ku­ta­tá­sok ered­mé­nyei sze­rint a leg­több or­vos sze­rint az izom­erő­sí­tés a leg­jobb „or­vos­ság”. Az egy­sze­rű láb­emel­ge­tés, és a láb­fej rend­sze­res moz­ga­tá­sa is hasz­nos le­het.

Izom­hú­zó­dá­sok

Az izom­szö­vet sé­rü­lé­se ál­ta­lá­ban meg­eről­te­tés­ből ered, de fa­kad­hat ab­ból is, hogy be­me­le­gí­tés nél­kül hir­te­len moz­du­la­tot te­szünk. A leg­gyak­rab­ban olyan at­lé­ták­nál for­dul elő, akik so­kat fut­nak vagy ug­ra­nak.
Az izom­hú­zó­dá­sok nagy ré­sze csu­pán rö­vid ide­ig tar­tó pi­hen­te­tést igé­nyel, ame­lyet kö­ve­tő­en nyúj­tó-, és erő­sí­tő gya­kor­la­to­kat vé­gez­zünk. Lá­bunk erő­sí­té­sé­re te­gyük rá a leg­ne­he­zebb súlyt a gép­re, amely erő­sí­ti a com­bo­kat, majd har­mad ak­ko­ra súl­­lyal ed­­dzük az al­só­láb iz­ma­it. Vi­szont, ha a te­rü­let duz­zadt és kü­lö­nö­sen fáj­dal­mas érin­té­se, il­let­ve moz­ga­tá­sa, azon­nal for­dul­junk or­vos­hoz. Ha rend­sze­re­sen spor­to­lunk, nagy­ban nö­vel­jük az esé­lyét an­nak, hogy bár­mi­lyen sé­rü­lést el­szen­ve­dünk. Egy Ame ri­ká­ban vég­zett ku­ta­tás sze­rint a meg­kér­de­zett spor­to­lók 71%-a már el­szen­ve­dett egy, vagy több je len­tő­sebb sport­sé­rü­lést. A ku­ta­tá­sok­ból az is ki­de­rült, hogy a sé­rü­lé­sek ne­gye­de, fe­le va­ló­já­ban új­ra sé­rü­lés­ből szár­ma­zik. Ezért, ha spor­to­lás köz­ben meg­hú­zó­dik az iz­munk, ala­po­san ke­zel­tes­sük ki ma­gun­kat, és hagy­junk ele­gen­dő időt a fel­épü­lés­re.