COPD és a cigaretta párban járnak

2011.02.17. - Írta: SzN

COPD és a cigaretta párban járnak

A betegség egyik legjelentősebb kockázati tényezője a dohányzás. A legcélravezetőbb, amit az egyén a betegség elkerülése, illetve rosszabbodásának elkerülése érdekében tehet, az a nikotinizmus felszámolása.

A COPD, azaz a krónikus obstruktív tüdőbetegség fokozatosan, a tüdő funkcióit egyre inkább leépítve ássa alá, építi le fokról fokra a légző-kapacitását. A WHO szerint a COPD évente közel 3 millió ember életét követeli.

A COPD tulajdonképpen a légutak beszűkülésével jár, a betegségben a kilégzés nehezítetté válik, ez pedig azután tüdőtágulatot, illetve idült hörghurut eredményez – ez utóbbi következménye a fokozott nyéktermelés, melyre a beteg figyelmét a jelentős mennyiségű és rendszeres köpetürítés hívhatja fel.

A tünetek közé tartozik többek között a köhögés, a nehézlégzés, illetve a légszomj is.

A COPD legveszélyesebb következménye az irreverzibilis – azaz visszafordíthatatlan – tüdőkárosodás, amely bár sokáig nem okoz panaszt, a tüdő állományának roncsolódásával azonban a légszomj akár már a legkisebb fizikai megterhelés hatására is jelentkezhet, végül pedig már akár teljes nyugalmi állapotban is állandósulhat.

A betegség felismerést, azaz diagnosztizálását nehezíti, hogy a COPD kezdeti időszakában a mellkasröntgen általában normális képet mutat – a helyes kórisme felállítását szerencsére a légzésfunkció-vizsgálat nagyban segítheti.

A betegség egyik legjelentősebb kockázati tényezője a dohányzás. A legcélravezetőbb, amit az egyén a betegség elkerülése, illetve rosszabbodásának elkerülése érdekében tehet, az a nikotinizmus felszámolása – bár ez sajnos csak keveseknek sikerül. Napjainkban szerencsére – már amennyiben sikerül a betegséget időben diagnosztizálni – elérhetőek olyan terápiák is, amelyekkel lassíthatóvá válik a COPD progressziója, illetve amelyekkel javítható a betegek életminősége is.