Emelkedni fog az átlagos életkor

2017.02.24.

Emelkedni fog az átlagos életkor

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete és az Imperial College London kutatói prognózist készítettek arról, hogy az emberek élettartamra hogyan változik a közeljövőben. A vizsgálatot 35 fejlett országban végezték el, és arra voltak kíváncsiak, hogy a 2030-ban születendők átlagos életkora mennyi lehet, valamint javulnak-e a férfiak életkilátásai a jövőben.

A jelentés szerint összességében az állapítható meg, hogy az emberek tovább fognak élni, mint manapság. A leghosszabb életre a Dél-Koreában élők számíthatnak, ahol az átlagos életkor meghaladhatja a 90 évet. Majid Ezzati professzor ezt nyilatkozta: „Dél-Korea nagyon sok téren előbbre tart, mint más ország. Ez vonatkozik az általános életszínvonalra, az egészségügyi ellátásra, az oktatás helyzetére, a korszerű táplálkozásra. Nem véletlen, hogy náluk van a legkevesebb elhízott és magas vérnyomással kínlódó polgár.”  

Az átlagosnál szintén magasabb életkorra, a 90 évhez közelítő esztendőre számíthatnak Kanada, Svájc, Svédország, Franciaország, Hollandia, Japán, Ausztrália lakói. Magyarországon is nő majd az átlagos életkor. A nők 2-4 évvel, a férfiak akár 4-6 évvel is tovább élhetnek majd a XXII. század elején. A nők és a férfiak közötti különbség némileg csökken, de a nők a jövőben is biztosan hosszabb életre számíthatnak.

Európában a legrosszabb mutatókat Szerbiának, Macedóniának, Görögországnak és Bulgáriának jósolják a kutatók. Noha az Egyesült Államok a leggazdagabb országok közé tartozik, polgárainak életkora nem nő meg jelentős mértékben. Ennek az az oka, hogy sok a szegény és a mindenkire kiterjedő társadalombiztosítás sem megoldott. Ráadásul rengetegen alkoholizálnak, drogoznak és egészségtelenül étkeznek.

A kutatók arra a végkövetkeztetésre jutottak, hogy azokban az országokban várható leginkább javulás, amelyekben a kormányok a legkomolyabban veszik az egészségügyi rendszer támogatását, és az ellátás a legszegényebb embereknek is kijut. 


Forrás: BBC