Fáj a lába?

2011.03.18. - Írta: betegvagyok.hu

Címkék: visszér
Fáj a lába?

Felmérések szerint a magyarországi felnőtt népesség 24 százaléka szenved a nehéz, duzzadt, fájó, viszkető lábak, látható visszértágulatok, éjszakai lábszárgörcs tünetei által jelzett visszérbetegségtől. A lakosság 15 százaléka gyakran vagy nagyon gyakran érzi e kellemetlen tüneteket, az érintettek többsége pedig 30–40 év feletti nő.

Hogyan alakul ki a visszérbetegség?

Testünkben a vér az artériákban és a vénákban kering. Az artériák szállítják az oxigénnel teli friss vért a test különböző részeibe, míg a vénák szállítják az elhasznált és bomlástermékekkel teli vért vissza a szívbe, a gravitációval dacolva felfelé, akár a lábból is! Az egészséges vénák a rugalmas faluk, a lábszárizomzat pumpáló hatása és a vénákban mindenhol megtalálható billentyűk segítségével tudnak megbirkózni ezzel a feladattal. A különféle tényezők hatására azonban idővel kitágulnak a vénák, a billentyűk már nem zárnak tökéletesen, a pangó vér sejtes elemei és a plazma elkezdenek az erek falán át a környező szövetekbe szivárogni. Ekkor alakul ki a nehéz, duzzadt láb érzése. A lábban felhalmozódnak a bomlástermékek, a „hulladékanyagok”, a bőr vérellátása romlik, és előbb-utóbb egy kisebb sérülés is elég lehet ahhoz, hogy kialakuljon a nehezen gyógyuló, fájdalmas lábszárfekély. A vénás betegségek tüneteinek kezelésére szolgál a Magyarországon újdonságnak számító Venastat kapszula. A patikákban recept nélkül kapható gyógyszer a vadgesztenyemag standardizált kivonatát tartalmazza, amely erősíti a vénák falát, és javítja az erek rugalmasságát.
Az alábbi tanácsok megfogadásával előzheti meg, illetve enyhítheti a vénás betegségek kialakulását:

  1. Gyakorta változtassa testhelyzetét, ne üljön vagy álljon hosszú ideig ugyanabban a pozícióban! Időnként keljen fel, és sétáljon egyet!
  2. Kerülje a túl szoros ruhák viselését, mert azok elszorítják a vérkeringést!
  3. Igyekezzen olyan cipőt hordani, amiben kényelmesen gördítheti a talpát! Ez aktiválja az izompumpát és erősíti a lábizmokat.
  4. Kerülje a túlzott forróságot! Reggel és este hűsítse lábait hideg vízzel, a bokától felfelé haladva! A forró fürdő helyett válassza inkább a frissítő zuhanyt!
  5. Ha hosszú ideig kényszerül állni, testsúlyát néhány percenként helyezze át egyik lábáról a másikra!
  6. Pihenés közben emelje a lábait a feje fölé, s pihentesse naponta legalább tíz percig ebben a pozícióban!
  7. Próbáljon sokat mozogni! Olyan sportot válasszon, amely a láb és a lábfej izmait is megdolgoztatja (pl. séta, úszás, kerékpározás)!
  8. Ha szükséges, viseljen gumiharisnyát! Kérje orvosa tanácsát a megfelelő erősségű harisnya kiválasztásában!