Figyelj a depresszió jeleire

Figyelj a depresszió jeleire

A depresszió egyre gyakoribb a felnőtteknél és a legnagyobb baj az, hogy sokan nem kérnek segítséget.

A depresszió a kor előrehaladtával gyakrabban fordul elő, de az idősebb felnőttek lelki egészségét fenyegető talán legnagyobb veszély az, hogy ha nem ismerik fel a betegséget, és annak súlyát.

Egy 2020-ban készült felmérés szerint azok a 65 évnél idősebb emberek, akik tudják magukról, hogy depressziósak lehetnek, meg sem próbálják kezeltetni magukat. Körülbelül harmaduk véli úgy, hogy saját maguk is túl tudják tenni magukat rajta.
Ez a nagyon is gyakori hozzáállás megsokszorozza a betegek szenvedéseit, pedig a depresszió gyógyítható.

Szembenézni az új élethelyzettel


Az idősebb felnőttek gyakran ellenállnak a depresszió valóságával való szembenézésnek, mert csak egy újabb életkorral járó egészségügyi problémának tartják, ami nem mindig feltétlenül igaz. Nem normális állapot, ha mindig magunk alatt vagyunk.

A depresszió mindkét nemre hatással van, de az idősebb férfiak vannak a legnagyobb veszélynek kitéve. A mai idős férfiak önképe még általában a kenyérkereső szerepre épült életük túlnyomó részében, így leginkább a munkájukkal tudtak azonosulni.

De most, hogy nyugdíjba vonultak, sokuk elveszve érzi az identitását. Ez számottevő változás sok férfi életében, akik nem tudják betölteni a munkájuk elvesztéséből származó űrt. Ez a céltalanság a reménytelenség érzéséhez, végül pedig depresszióhoz vezethet.

Hogyan kezeld


A depresszióval szembeni küzdelem első lépése, hogy vedd észre a jeleit és ne hagyd őket figyelmen kívül. Kérd ki orvos véleményét is arról, hogy a jelek egyike nem jellemző-e rád szerinte, ennek függvényében felírhat antidepresszáns gyógyszereket, amennyiben szükséges.

Figyeld a betegség jeleit


Ha a következő tünetekből többet tapasztalsz legalább két héten keresztül a hét nagyobb részében, kérj segítséget:

  • nem élvezed a kedvenc tevékenységeidet
  • hosszan tartó üresség vagy szomorúság érzése
  • gyakrabban unatkozol, apatikus vagy
  • fáradtság vagy legyengültség
  • nyugtalanság vagy ingerlékenység
  • álmatlanság vagy túl sok alvás
  • reménytelenség vagy pesszimizmus érzése
  • koncentrációs zavarok vagy döntésképtelenség
  • akaratlan testsúlyváltozás


Más lehetőségek is vannak a depresszió kezelésére, mi is adunk néhány ötletet, amit kipróbálhatsz. Amint felismered, hogy a depresszió valódi betegség, de kezelni is lehet, jobbá tudod majd tenni az életedet. Kezdd apró változásokkal. A napi állandó rutin kialakítása sok depressziós tünetet távol tud tartani. Nem kell radikális változásokba kezdened, a kisebbek is komoly eredményt hozhatnak. Például végezz minden nap testmozgást, legyen az akár egy tíz perces séta, végezz önkéntes munkát vagy vegyél részt egy vallási közösség életében.

Próbáld ki a mindfulness-t vagy a meditációt. Ezek napi gyakorlása segíthet a stressz kezelésében, ami a depressziós tünetek egyik fő okozója. Fedezd fel az online pszichoterápiát. A világjárvány a távegészségügy és azon belül is az online terápia felfutását hozta el. A beszédterápia kellemes élmény lehet és segíthet megoldani a depressziót kiváltó problémákat. Az online terápia azoknak is jól jöhet, akik idegenkednek a személyes megjelenéstől.


Forrás: https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/dont-ignore-depression

Image by freepik