Föld típusú bolygók lehetnek tőlünk 16 fényév távolságra

2017.08.29.

Föld típusú bolygók lehetnek tőlünk 16 fényév távolságra

Asztrofizikusok szerint Föld típusú bolygók lehetnek tőlünk 16 fényév távolságra. A kutatók szerint a 16 fényév távolságra levő, Gliese 832-es rendszerben bújhatnak meg a bolygók. A számítások szerint a lehetséges Föld típusú bolygók távolsága a rendszer központi csillagától 0.25 és 2 Csillagászati Egység (1 csillagászati egység kb. 150 millió km) között lehet. Erre a megállapításra a Texas Arlington egyetem asztrofizikusai jutottak.


„Számításaink szerint a feltételezett idegen világok
körülbelül  1 – 15x-ös  Föld méretűek lehetnek”

- mondta Suman Satyal, az UTA fizikus, laboratóriumi szupervisor kutatója.

A tanulmány társszerzője az UTA egyetemistája John Griffith,  valamint Zdislaw  Musielak, aki már hosszú ideje az UTA professzora.  A kutatás eredményeit a The Astrophysical Journal jelentette meg.

Az UTA  Fizikus tanszék igazgatója gratulált a kutatók munkájához, és kijelentette:

„Ez egy valódi áttörés annak bizonyítására,
hogy léteznek más rendszerekben is olyan bolygók,
melyek a Földhöz hasonló távolságra keringenek
a központ csillagjuktól.”

A Glies 832 egy ún. Vörös Törpe csillag, ami a Naphoz viszonyítva fele akkor tömeggel, és átmérővel rendelkezik.  A csillagrendszer egyaránt rendelkezik egy óriás-Jupiter szerű, Gliese  832b elnevezésű exobolygóval, valamint egy szuper-Föld szerű planétával, ami a Gliese 832c elnevezést kapta.

A Jupiter-szerű gázóriás  tömege 0,64 Jupiternyi, és a központi csillagtól 3.53 Csillagászati Egységre kering, míg az ötször nagyobb Föld-szerű bolygó a feltételezések szerint egy sziklás világ lehet, ami igen közel kering a Gliese csillaghoz, mindösszesen 0,16 Csillagászati Egységre.
Például ha egy Föld típusú bolygó, a központi csillagtól számítva  (maximum tízszeres Föld mérettel)

1 Csillagászati Egységre kering, a bolygó forgási sebessége körülbelül 1,4 méter  / másodperc lehet.

Amennyiben egy Föld méretű bolygó lehet abban a térségben, a forgási sebessége 0,14 m / másodperc  lenne, amit a jelenleg elérhető csillagászati  technológiákkal már nagyon nehéz lenne észlelni.

Satyal szerint további mérések szükségesek ahhoz, hogy meggyőződjenek további bolygók létezéséről a Gliese 832-es rendszerben.


Forrás: www.sciencedaily.com