Goya rézkarcai Győrben

2012.03.10. - Írta: Cultura

Goya rézkarcai Győrben

Goya rézkarcai, klasszikus és jazz ütős zene, dalszínház, divatbemutató. A hagyományokhoz híven Győrben a város kulturális életének immár 16 éve meghatározó rendezvényével, a Győri Tavaszi Fesztivállal indul az esztendő.

A 16. Győri Tavaszi Fesztivál idén is mindenkire gondolt: kicsikre és nagyokra, fiatalabbakra és idősebbekre, a hölgyekre éppúgy, mint a férfiakra, családosokra és egyedülállókra – a határon innen és túl.

Az izgalmas programkínálatban találunk ostormenetet és gengsztereket, Francisco de Goya rézkarc ciklusaira az Esterházy-palotában Gulli Briem koncertezik, Hamupipőke mellett jól elfér Csizmás Kandúr, de lesz dalszínház és táncprodukció, Hamlet és divatbemutató, jön a Kormorán, hímes tojás ezrivel és rétes-nyújtás szakadatlan. Tánc, színház, muzsika, képzőművészet, gasztronómia minden mennyiségben.
Fellép többek között: Rúzsa Magdolna, a Duna Művészegyüttes, Berecz András és barátai, a Budapest Bár, Szörényi Levente, Hujber Ferenc, Molnár Piroska, Szacsvay László. A Tavaszi Fesztivál keretében Győr az ütős zene fővárosaként idén immár 13. alkalommal rendezi meg a Győri Nemzetközi Ütős Fesztivált.

13. Győri Nemzetközi Ütős Fesztivál
2012. március 30-31.

Győr 13. éve ad otthont Magyarország legjelentősebb ütőszenei seregszemléjének, amely mára jelentős belföldi és külföldi hírnévre tett szert, nemcsak a közönség, hanem a szakma köreiben is. A fesztiválon jól megférnek egymás mellett a klasszikus ütős zene és a jazz, a világzene és a kortárs ütőhangszeres játék darabjai.

Az ütős muzsika népszerűsítésén túl, a fesztivál kiemelt célja a helyi és hazai tehetségek, ütős növendékek felkarolása: a közönség előtti bemutatkozáson túl a fiatal géniuszok egy színpadon zenélhetnek a magyar és nemzetközi élvonal sztárjaival. A hagyományos utcai menet zenét és show dobolást a Széchenyi térre tervezett színpadi koncertek teszik változatossá.

A 16. Győri Tavaszi Fesztivál és a 13. Nemzetközi Ütős Fesztivál különleges összekapcsolódása Gulli Briem koncertje a Goya kiállítás megnyitóján (március 29. 19 óra) a Városi Művészeti Múzeumban, az Esterházy-palotában. Igazi kuriózumnak ígérkezik Győr város tavalyi kezdeményezése: közös dobolásra hívják az egész világ apraja-nagyját a Széchenyi térre. Mindenki részt vehet az örömzenélésben, aki szereti a ritmust, és bármilyen ütős eszközzel bekapcsolódik a nagy játékba.

Az elmúlt években olyan jelentős világsztárok koncerteztek a Győri Nemzetközi Ütős Fesztiválon, mint: Jojo Mayer, Tom Brechtlein, Tommy Vig, Billy Cobham, Trilok Gurtu, Ian Paice, Mark Mondesir, Gulli Briem, Carl Palmer Band.

Az idei Győri Nemzetközi Ütős Fesztivál kiemelt sztárjai: Evelyn Glennie, Talamba Ütőegyüttes, Szaniszló Vibes Projekt, világsztár fellépői pedig David Friedman és Vinnie & Carmine Appice.

A fesztivál ütős produkcióit hangszeres bemutatók, előadások, workshopok egészítik ki. A fesztiválhoz hagyományos ütőhangszeres kiállítás is kapcsolódik, ahol az ütőhangszereket gyártó cégek mellett hazai kézműves hangszerkészítő mesterek is bemutatják termékeiket.

Francisco de Goya – Rézkarc ciklusok
Városi Művészeti Múzeum – Győr – Esterházy-palota
2012. március 29 – június 30.

Francisco José de Goya y Lucientes (1746. március 30. – 1828. április 16.) grafikai munkássága egyedülálló rézkarcai, és aquatintái révén kiemelkedő részét képezik a képgrafika nemzetközi történetének. A portréi kapcsán nevessé vált alkotó, királyi és udvari festő 1793-tól kis formátumú új műveik készítésébe fogott, amelyeken a festő a rézkarc technikáját tökéletesítette. Festményeivel ellentétben, nem megrendelésre készített nyomatait minél szélesebb körben kívánta népszerűsíteni. Művei kiérlelt társadalomkritikák, amelyeken az irónia és a szellemesség drámai képsorokban jeleníti meg a saját korának erkölcsét, babonáit és emberi gyarlóságait.
Goya négy sokszorosított grafikai sorozatot hagyott hátra. Ezek a 80 lapból álló Los Caprichos (Szeszélyek, Ötletek, 1799) , az ugyancsak 80 lapos Los Desastres de la guerra (A háború borzalmai, 1810-12) , a 40 lapos La Tauromaquia (Bikaviadal, 1816) valamint a 22 lapból álló Los Disparates (Balgaságok, 1816-24) címet viselik.
A győri Városi Művészeti Múzeum időszaki tárlatán Francisco da Goya két legismertebb grafikai sorozatai a Los Caprichos és La Tauromaquia kerül bemutatásra. A nevezett 120 rézkarc tulajdonosa Richarg H. Mayer német gyűjtő, a tárlat anyaga, Bambergből érkezik Győr városába.

Forrás: www.cultura.hu