Hapci!

Címkék: Influenza Nátha
Hapci!

Ilyenkor a tél beálltával egyszerre megtelnek az orvosi várók betegekkel. A hideg, zord időjárás és a szervezet vitaminhiányból eredő legyengült ellenállóképessége következtében kevés ember „menekül meg” az évszak tipikus betegségeitől. Az alábbiakban az ilyenkor jellemző influenza és nátha tüneteiről, kezeléséről, és nem utolsósorban megelőzéséről szólunk.

Inf­lu­en­za

Az inf­lu­en­za csepp­fer­tő­zés­sel ter­je­dő ví­ru­sos be­teg­ség, ame­lyet 1933. óta is­mer­nek a ku­ta­tók.

Tü­ne­tek

Az inf­lu­en­za ví­rus csepp­fer­tő­zés­sel jut a lég­utak­ba, ahol sza­po­rod­ni kezd. Ez a lap­pan­gá­si idő, amely ál­ta­lá­ban 48 órán át tart, majd hi­deg­rá­zás­sal kí­sért, 39-39,5°C-ig ter­je­dő láz je­lent­ke­zik. Ezt kí­sé­rik az ál­ta­lá­nos tü­ne­tek: el­esett­ség, izom­fáj­dal­mak (fő­leg a hát és a vég­tag­ok érin­tet­tek) gyak­ran fej­fá­jás. Je­lent­ke­zik emel­lett még to­rok­fá­jás, gyen­ge­ség, ve­rej­té­ke­zés, amely he­te­kig meg­ma­rad­hat.
A be­teg­ség szö­vőd­mé­nyek­kel is jár­hat, el­ső­sor­ban a ter­hes­ség har­ma­dik sza­ka­szá­ban lé­vő anyák­nál, idő­sek­nél, kis­gyer­me­kek­nél, va­la­mint ágy­hoz kö­tött be­te­gek ese­té­ben.

Ke­ze­lés

Szö­vőd­mény­men­tes­ség ese­tén vi­ta­mi­nok, láz­csil­la­pí­tó sze­dé­se, bő fo­lya­dék­fo­gyasz­tás ja­va­solt. (Ta­pasz­ta­la­tok sze­rint a mé­zes tea na­gyon ha­té­kony.) Ha a ma­gas lá­zat gyógy­szer­rel két órán be­lül nem le­het csil­la­pí­ta­ni, ké­szít­sünk a be­teg­nek hű­tő­für­dőt. Mi­vel a fel­ső lég­úti lá­zas be­teg­sé­gek kö­rül­be­lül 90%-át ví­ru­sok okoz­zák, az an­ti­bio­ti­kum­ok ke­ze­lés nem ja­va­solt. Ne kí­sér­le­tez­zünk az inf­lu­en­za ott­ho­ni ke­ze­lé­sé­vel, a szak­sze­rű gyó­gyí­tá­sért fel­tét­le­nül for­dul­junk or­vos­hoz!

Meg­elő­zés

Vi­ta­min­dús táp­lál­ko­zás­sal, sok pi­he­nés­sel és rend­sze­res moz­gás­sal nö­vel­het­jük a szer­ve­zet ellenállóképességét. Ne en­ged­jünk a ví­ru­sok­nak sza­bad utat! Gyak­ran mos­sunk ke­zet, ne nyúl­­kál­junk az or­runk­hoz, sze­münk­höz, szánk­hoz mo­sat­lan kéz­zel!

Nát­ha

Na­gyon ra­gá­lyos ví­rus­fer­tő­zés, amely a té­li hó­na­pok­ban gya­ko­ribb, de az egész esz­ten­dő­ben elő­for­dul. A nát­ha kü­lö­nö­sen a le­gyen­gült és idős em­be­re­ket, a cse­cse­mő­ket és kis­gyer­me­ke­ket, a sú­lyo­san sé­rült, or­vo­si ke­ze­lés­ben ré­sze­sü­lő­ket ve­szé­lyez­te­ti. Az orr vá­la­dé­ka te­le van ví­ru­sok­kal, és a meg­fer­tő­zött sze­mély ál­tal be­lé­leg­zett le­ve­gő, ame­lyet ki­kö­hög vagy ki­tüsz­­szent, meg­fer­tőz­he­ti a kör­nye­ze­té­ben lé­vő­ket. A nát­ha­ví­ru­so­kat fel­nőt­tek­kel, vagy más gyer­me­kek­kel va­ló szo­ros kap­cso­lat út­ján is to­vább le­het ad­ni, ezek be­jut­nak a test­be, ami­kor a „be­fo­ga­dó” meg­dör­zsö­li a sze­mét, vagy az or­rát.

Tü­ne­tek

To­rok-, és fej­fá­jás, te­lí­tett­ség ér­zé­se a hom­lok­tá­jon, vá­la­dé­kos orr, gya­ko­ri tüs­­szen­tés. A be­teg so­kat kö­hög, ét­vágy­ta­lan, bá­gyadt, le­vert. A be­teg­sé­get hő­emel­ke­dés, vagy eny­he láz kí­sé­ri. A lap­pan­gá­si idő hoz­zá­ve­tő­le­ge­sen két nap, de az orr több hé­tig is vá­la­dé­koz­hat.

Ke­ze­lés

A leg­fon­to­sabb, hogy a be­teg hő­mér­sék­le­tét ala­cso­nyan tart­suk. Ne bu­gyo­lál­juk be ru­hák­ba, és ne fűt­sük be a szo­bá­ját. A kis­ba­bák kü­lö­nö­sen ér­zé­ke­nyek a nagy me­leg­re, tart­suk őket kel­le­me­sen me­leg szo­bá­ban! A lan­gyos víz­zel va­ló le­dör­zsö­lés le­hű­ti és meg­nyug­tat­ja a kis be­te­get. Fo­gyas­­szunk a meg­szo­kott­nál több italt, kü­lö­nö­sen hi­de­get, hogy pó­tol­juk a fo­lya­dék­vesz­te­sé­get, és le­hűt­sük a tes­tet. Ve­gyünk be fáj­da­lom­csil­la­pí­tót, a kö­hö­gés el­le­ni szi­rup eny­hí­ti a nát­há­val já­ró kel­le­met­len kö­hö­gé­si tü­ne­te­ket. Fon­tos meg­je­gyez­ni, hogy ne hasz­nál­junk or­vo­si elő­írás nél­kül orr­csep­pe­ket. Ezek ugyan át­me­ne­ti­leg meg­kön­­nyeb­bü­lést hoz­hat­nak, de ké­sőbb még job­ban el­du­gul­hat az orr­já­rat.

Meg­elő­zés

Ha­son­ló­an az inf­lu­en­zá­nál ja­va­sol­tak­hoz vi­ta­min­dús táp­lál­ko­zás és egész­sé­ges élet­mód aján­la­tos.