Házi praktikák

2010.11.02.

Házi praktikák

Nagyanyáink házi praktikái lassan feledésbe merülnek, pedig a felesleges apróságoknak tartott jó tanácsok a mindennapokban hasznos segítséget nyújthatnak a háziasszonyok számára. Tudta például, mire jó a citrom, mi mindent lehet kezdeni a vöröshagymával, hogyan ellenőrizze, hogy jó-e még a tojás? Néhány ötletet kimondottan ajánlott megfogadni főzés közben.

Citrom

Ha a fehér húsú gyümölcsöket, zöldségeket (alma, őszibarack, zeller, feketeretek, stb.) citromlével meglocsolja, nem sötétednek meg.
Ha nagyon kemény citromot néhány pillanatra forró vízbe dob, könnyebben kicsavarhatja a levét.
Ha csak néhány csepp citromlére van szüksége, egy gyufaszál vagy fogpiszkáló segítségével „megcsapolhatja” a gyümölcsöt.
Ne dobja el a kifacsart citromot, műanyag zacskóban őrizze hűtőben, és bármikor előveheti, süteménybe reszelheti.
A kifacsart citrom héjával dörzsölje be a kezét, körmét, puha lesz a bőre, és a körme nem repedezik be.
A megmaradt fél citrom vágási felületét vékonyan sózza be, az megtartja aromáját néhány napig, de úgy is tárolhatja, hogy vágott felével egy kistányérra fekteti, és leborítja pohárral.
Hosszú időn tárolhatja az egész citromot, ha egy üvegbe teszi, s vizet önt rá, amelyet naponta cserél.
A rizs főzővizébe tegyen néhány csepp citromot, a rizs szép fehér lesz.

Vöröshagyma

Ételeink egyik legfontosabb „alapanyaga” a vöröshagyma, de az egyik leginkább „könnyfakasztó” is egyben. Könnyebben marad száraz a szeme: a meghámozott vöröshagymát felaprózása előtt tegye rövid időre műanyag zacskóban a hűtőszekrénybe.
Nem ugrálnak szét a hagymadarabkák vágás közben, ha előzőleg besózza azokat.
Ha többféle zöldséget metél, kezdje mindig a vöröshagymával, és a sárgarépával fejezze be, mert az elveszi a kés hagymaszagát.
Nem fő szét a hagyma, ha az alját kereszt alakban bevágja. Ízletesebb lesz az étel, ha a hagymába tűzünk néhány szem szegfűszeget vagy babérlevelet.
Ne tegyen túl sok vöröshagymát az ételbe, mert az izgatja a gyomor nyálkahártyáit, s így több lesz a gyomorsavtermelés.
Kezéről legkönnyebben úgy távolíthatja el a vöröshagyma szagot, ha folyó hideg víz alá tartja, vagy citrommal bedörzsöli.
Lehelete nem lesz kellemetlen, ha hagymafogyasztás után elrágcsál néhány szem kávét vagy főtt céklát.

Tojás

Megtudja, friss-e a tojás, ha a hideg sós vízbe teszi. Az edény alján maradó tojás friss, a víz felszínén úszót jobb kidobni.
Felhasználáskor derül ki legjobban, friss-e a tojás. Ha a feltört tojás sárgája szépen elválik a fehérjétől, de tömör marad, a tojás egészen friss. Akkor is jó, ha a sárgája egyben marad, bár a fehérje szétfolyik. Rossz a tojás, ha a sárgája megtörik, és a zavaros fehérjével egybefolyik.
A tojást tárolás előtt gyorsan mossuk le a csap alatt, hagyjuk megszáradni, és így tegyük hűtőszekrénybe.
Friss tojást hűtőszekrényben két-három hétig tárolhatunk.
Hűtőszekrényben úgy tárolja a tojást, hogy a hegyes vége kerüljön alulra, így a sárgája szépen középen marad.
A tojáshéja porózus, ezért könnyen magába szívja a szomszédos illatokat. Ne tároljon egymás mellett sárgadinnyét, darált kávét, fűszernövényeket. Felhasználás előtt mindig mossa meg a tojást, különben sok kórokozó kerülhet az ételünkbe.
Repedt héjú tojás főzővizébe tegyen egy kis ecetet, vagy a repedést dörzsölje be citrommal, így a tojás belseje nem türemkedik ki.
Főzés közben a tojás héja nem reped meg, ha a vizébe két-három letört fejű gyufaszálat