Házipatika

2010.11.11. - Írta: Dr. Radosits Károlyné (szak­gyógy­sze­rész)

Házipatika

Egy emberöltő során számtalan hasznos és haszontalan holmit gyűjtünk magunk köré. Az egyik emlékké, a másik lommá válik. Ha ez újság, esetleg ruhanemű, akkor nem veszélyes. Ám ha ez gyógyszer, akkor arra oda kell figyelni. Gyógyszertárunkban gyakran felajánljuk, hogy átvizsgáljuk az otthon tartott házipatikai szereket. Számos „muzeális” darabra bukkanhatunk ilyenkor. Valljuk be őszintén, sokszor nem tudjuk mit, mikor, és főleg mire alkalmaztunk. Jól jön egy kis segítség, bízzunk a szakemberben, hallgassuk meg a tanácsát.

Ho­gyan tá­rol­juk a gyógy­sze­re­ket?

A gyógy­szer­tár­ban az egye­di re­cept alap­ján ké­szí­tett ké­szít­mé­nyek ál­ta­lá­ban egy hét, egy hó­nap, ma­xi­mum hat hó­na­pig tart­ha­tók el. Eze­ket az ada­to­kat min­den eset­ben fel­tün­tet­jük a cím­ké­ken. A meg­ma­radt ke­nő­csök, ol­da­tok ál­lás köz­ben el­bo­mol­hat­nak. Hasz­ná­la­tuk a le­já­ra­ti idő után ká­ros le­het.
A szem­csep­pek a fel­bon­tás­tól szá­mí­tott egy hé­tig, il­let­ve a gyá­ri ké­szít­mé­nyek egy hó­na­pig meg­fe­le­lő mi­nő­sé­gű­ek.
A tab­let­ták, in­jek­ci­ók fel­hasz­nál­ha­tó­sá­gi ide­je ál­ta­lá­ban két, il­let­ve öt év. A do­boz ol­da­lán tün­te­tik fel eze­ket az ada­to­kat. Gyak­ran ös­­sze le­het té­vesz­te­ni a gyár­tá­si idő­vel. Ezt a fél­re­ér­tést tisz­táz­ni kell a pa­ti­kák­ban.
Fon­tos kö­rül­mény a gyógy­sze­rek he­lyes hő­fo­kon va­ló tá­ro­lá­sa.
A kü­lönb­ség a kö­vet­ke­ző: hi­deg (2°C - 5°C), hű­vös (5°C - 15°C), szo­ba­hő­mér­sék­let (15°C - 25°C).
A gyer­me­kek ré­szé­re ké­szí­tett szi­ru­pok, csep­pek, kú­pok, ke­nő­csök a leg­jobb he­lyen a fel­hasz­ná­lá­sig a hű­tő­szek­rény­ben van­nak. A do­bo­zok ol­da­lán ki­emelt he­lyen tün­te­tik fel: gyer­me­kek elől gon­do­san el­zár­va tar­tan­dó! A gyógy­szer a la­kás meg­ha­tá­ro­zott he­lyén szá­muk­ra el­ér­he­tet­len le­gyen.

 

Mit tart­sunk az ott­ho­ni kész­let­ben?

  • Fájdalom,- és lázcsillapítók (tabletta és kúp formában).
  • Lázmérő.
  • Görcsoldók.
  • Emésztést elősegítők.
  • Bőrfertőtlenítők.
  • Kötszerek.
  • Égési sebek akut ellátására alkalmas szerek.
  • Vitaminok.
  • Gyógyteák.
  • Allergia ellenes szerek.
     

Meg­kez­dő­dött a nát­hás idő­szak, fon­tos meg­em­lí­te­ni, ha ma­radt an­ti­bio­ti­kum az elő­ző al­ka­lom­ról, ne hasz­nál­juk fel új­ra! Le­het­sé­ges, hogy a ma­ra­dék sze­mek nem ele­gen­dő­ek, eset­leg nincs is rá­juk szük­ség, sőt ár­tal­ma­sak is le­het­nek. Szak­em­ber nél­kül so­ha ne szed­jünk gyógy­szert!